Topplista · Västra Götalands län

Bäst för friluftsliv i Västra Götalands län

Kort svar: Etta är Göteborg med natur och friluftsliv 65 av 100. Mitten i Västra Götalands län ligger på 46 av 100, och sist kommer Vara med 16 av 100.

Så ligger kommunerna

49 kommuner efter natur och friluftsliv, högst först.

Bäst för friluftsliv i Västra Götalands län
PlatsKommunNatur och friluftsliv, av 100NaturreservatSjö inom 5 km (andel), %Vandringsled, km
1Göteborg651799149
1Ulricehamn6512100255
3Svenljunga625100133
4Mariestad591598119
5Mark5813100504
5Uddevalla582496192
5Borås5815100112
8Karlsborg571110093
8Mölndal577100116
10Härryda549100113
11Dals-Ed521610038
11Lerum529100135
11Åmål521410046
14Kungälv50229290
14Strömstad50139777
14Falköping503883224
17Orust491087157
17Tanum492241120
17Bollebygd49–10061
20Tranemo47510051
20Alingsås47999111
22Partille464100114
22Ale461698100
22Bengtsfors462410048
22Lidköping46996137
26Sotenäs44530195
26Götene442529145
26Vänersborg44189639
29Mellerud431610054
29Skövde43379658
31Lilla Edet421110069
31Skara421314113
33Färgelanda41610015
34Munkedal40149672
35Gullspång3781000
36Tjörn3655614
36Trollhättan36910040
38Herrljunga33322168
39Stenungsund3087743
39Tidaholm3015593
41Hjo2949763
42Vårgårda2761045
42Lysekil278061
44Grästorp23500
45Töreboda22462
46Essunga21–7426
47Tibro1931041
48Öckerö16300
48Vara165022

Senaste år: natur och friluftsliv 2026, naturreservat 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026, vandringsled 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Natur och friluftsliv i Västra Götalands län.

Kommuner
49
Västra Götalands län
Etta
65 av 100
Göteborg
Mitten
46 av 100
Lidköping
Sist
16 av 100
Vara
Fler topplistor

Andra teman i Västra Götalands län.

Samma lista i andra län.