Topplista · Gävleborgs län

Bäst för friluftsliv i Gävleborgs län

Kort svar: Etta är Hudiksvall med natur och friluftsliv 78 av 100. Mitten i Gävleborgs län ligger på 64 av 100, och sist kommer Ockelbo med 40 av 100.

Så ligger kommunerna

10 kommuner efter natur och friluftsliv, högst först.

Bäst för friluftsliv i Gävleborgs län
PlatsKommunNatur och friluftsliv, av 100NaturreservatSjö inom 5 km (andel), %Vandringsled, km
1Hudiksvall7850100428
2Ljusdal7671100506
3Sandviken7220100159
4Gävle714799192
5Bollnäs6614100239
6Nordanstig6428100150
7Söderhamn521410038
8Ovanåker47410058
9Hofors42710051
10Ockelbo403100101

Senaste år: natur och friluftsliv 2026, naturreservat 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026, vandringsled 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Natur och friluftsliv i Gävleborgs län.

Kommuner
10
Gävleborgs län
Etta
78 av 100
Hudiksvall
Mitten
64 av 100
Nordanstig
Sist
40 av 100
Ockelbo
Fler topplistor

Andra teman i Gävleborgs län.

Samma lista i andra län.