Topplista · Örebro län

Bäst för friluftsliv i Örebro län

Kort svar: Etta är Örebro med natur och friluftsliv 74 av 100. Mitten i Örebro län ligger på 48 av 100, och sist kommer Kumla med 19 av 100.

Så ligger kommunerna

12 kommuner efter natur och friluftsliv, högst först.

Bäst för friluftsliv i Örebro län
PlatsKommunNatur och friluftsliv, av 100NaturreservatSjö inom 5 km (andel), %Vandringsled, km
1Örebro745999191
2Laxå6714100165
3Hällefors6341100119
3Askersund6336100125
5Ljusnarsberg541910076
6Nora493210054
7Karlskoga483610038
8Lindesberg46419262
9Lekeberg443563102
10Degerfors421610039
11Hallsberg27212442
12Kumla196966

Senaste år: natur och friluftsliv 2026, naturreservat 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026, vandringsled 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Natur och friluftsliv i Örebro län.

Kommuner
12
Örebro län
Etta
74 av 100
Örebro
Mitten
48 av 100
Karlskoga
Sist
19 av 100
Kumla
Fler topplistor

Andra teman i Örebro län.

Samma lista i andra län.