Topplista · Västmanlands län

Bäst för friluftsliv i Västmanlands län

Kort svar: Etta är Sala med natur och friluftsliv 64 av 100. Mitten i Västmanlands län ligger på 42 av 100, och sist kommer Kungsör med 21 av 100.

Så ligger kommunerna

10 kommuner efter natur och friluftsliv, högst först.

Bäst för friluftsliv i Västmanlands län
PlatsKommunNatur och friluftsliv, av 100NaturreservatSjö inom 5 km (andel), %Vandringsled, km
1Sala642810089
2Västerås602097149
3Surahammar511510055
4Skinnskatteberg4921100101
5Fagersta431010063
6Norberg421410038
7Hallstahammar40810041
8Arboga27109836
9Köping2310980
10Kungsör21109024

Senaste år: natur och friluftsliv 2026, naturreservat 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026, vandringsled 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Natur och friluftsliv i Västmanlands län.

Kommuner
10
Västmanlands län
Etta
64 av 100
Sala
Mitten
42 av 100
Norberg
Sist
21 av 100
Kungsör
Fler topplistor

Andra teman i Västmanlands län.

Samma lista i andra län.