Topplista · Östergötlands län

Bäst för friluftsliv i Östergötlands län

Kort svar: Etta är Linköping med natur och friluftsliv 66 av 100. Mitten i Östergötlands län ligger på 52 av 100, och sist kommer Mjölby med 28 av 100.

Så ligger kommunerna

13 kommuner efter natur och friluftsliv, högst först.

Bäst för friluftsliv i Östergötlands län
PlatsKommunNatur och friluftsliv, av 100NaturreservatSjö inom 5 km (andel), %Vandringsled, km
1Linköping663596318
1Norrköping666598311
3Valdemarsvik6527100155
4Kinda5737100153
5Finspång543210072
6Motala532297172
7Ödeshög5215100108
7Söderköping522510049
9Ydre512910093
10Åtvidaberg492610076
11Vadstena47810041
12Boxholm4614100104
13Mjölby28116436

Senaste år: natur och friluftsliv 2026, naturreservat 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026, vandringsled 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Natur och friluftsliv i Östergötlands län.

Kommuner
13
Östergötlands län
Etta
66 av 100
Linköping
Mitten
52 av 100
Ödeshög
Sist
28 av 100
Mjölby
Fler topplistor

Andra teman i Östergötlands län.

Samma lista i andra län.