Topplista · Sverige

Bäst för friluftsliv i Sverige

Kort svar: Etta är Älvdalen med natur och friluftsliv 90 av 100. Mitten i Sverige ligger på 50 av 100, och sist kommer Bjuv med 12 av 100.

Så ligger kommunerna

290 kommuner efter natur och friluftsliv, högst först.

Bäst för friluftsliv i Sverige
PlatsKommunNatur och friluftsliv, av 100NaturreservatSjö inom 5 km (andel), %Vandringsled, km
1Älvdalen9082100566
2Örnsköldsvik8741100324
3Torsby8296100430
4Härjedalen803790661
4Umeå8038100172
4Gällivare8045100367
7Mora7947100496
7Kiruna7924100583
9Hudiksvall7850100428
10Växjö7731100204
10Västervik7734100249
10Arjeplog7749100246
13Ludvika7623100239
13Ljusdal7671100506
13Storuman7634100156
13Vilhelmina7638100414
17Arvika7512100298
17Falun7536100263
17Åre7524100957
17Jokkmokk7594100627
21Jönköping7449100496
21Örebro745999191
23Värmdö734010086
23Huddinge7319100256
23Berg7318100596
26Rättvik7229100215
26Sandviken7220100159
26Piteå722799190
29Gävle714799192
30Stockholm7011100254
30Gagnef7033100484
30Leksand7040100264
30Sundsvall704092257
34Uppsala695391414
34Nyköping695699361
34Malung-Sälen693495418
34Kramfors6935100224
38Haninge682193212
38Säffle6819100111
38Ånge6836100143
38Dorotea682010072
42Nacka6717100141
42Laxå6714100165
42Strömsund6769100271
42Sorsele6730100179
46Linköping663596318
46Norrköping666598311
46Orsa6619100129
46Bollnäs6614100239
46Arvidsjaur6671100114
46Luleå664499133
52Norrtälje6511699115
52Valdemarsvik6527100155
52Göteborg651799149
52Ulricehamn6512100255
56Ekerö6411100174
56Tingsryd6425100108
56Karlstad642199180
56Sala642810089
56Nordanstig6428100150
61Gislaved639100113
61Oskarshamn632999153
61Hällefors6341100119
61Askersund6336100125
61Sollefteå6360100128
66Södertälje6228100111
66Ronneby623898202
66Kristianstad626987286
66Varberg623198178
66Svenljunga625100133
66Nordmaling6224100108
66Skellefteå625395250
73Alvesta611610090
73Smedjebacken619100247
73Hedemora6118100173
76Värnamo6020100140
76Nybro601098197
76Västerås602097149
79Österåker591510084
79Mariestad591598119
79Östersund593510071
82Tyresö588–96
82Strängnäs582810080
82Vetlanda5832100123
82Halmstad58638316
82Mark5813100504
82Uddevalla582496192
82Borås5815100112
82Borlänge582410086
82Vindeln586110093
91Kinda5737100153
91Eksjö5713100133
91Vimmerby572100141
91Kungsbacka571924163
91Karlsborg571110093
91Mölndal577100116
91Årjäng572610056
91Vansbro572310067
99Botkyrka5615100175
99Filipstad5614100102
99Hagfors56910089
102Heby553137136
102Östhammar554779117
102Gotland551571569
102Kristinehamn551610039
102Bräcke5532100129
102Kalix552410051
108Enköping542293182
108Finspång543210072
108Vaggeryd5411100125
108Ljungby544118120
108Karlshamn542886130
108Falkenberg544090148
108Härryda549100113
108Ljusnarsberg541910076
108Krokom544110060
117Motala532297172
117Gnosjö53810082
117Nässjö53710071
117Högsby531510081
117Höör5318100154
117Hässleholm532194428
117Laholm534176188
117Åsele536110023
117Boden53481000
126Upplands-Bro521010082
126Sollentuna52410088
126Knivsta52610090
126Ödeshög5215100108
126Söderköping522510049
126Dals-Ed521610038
126Lerum529100135
126Åmål521410046
126Söderhamn521410038
135Katrineholm5128100103
135Ydre512910093
135Kalmar511116146
135Eda511310098
135Surahammar511510055
135Timrå511110075
141Älvkarleby50910025
141Uppvidinge502310030
141Lund50368172
141Kungälv50229290
141Strömstad50139777
141Falköping503883224
147Åtvidaberg492610076
147Olofström491610096
147Orust491087157
147Tanum492241120
147Bollebygd49–10061
147Hammarö49110041
147Nora493210054
147Skinnskatteberg4921100101
155Tierp48333781
155Gnesta482410083
155Mönsterås4879369
155Karlskoga483610038
159Vaxholm47210052
159Håbo47810068
159Flen472010070
159Trosa47164089
159Vadstena47810041
159Östra Göinge477100122
159Tranemo47510051
159Alingsås47999111
159Avesta471410024
159Ovanåker47410058
159Bjurholm472510077
170Boxholm4614100104
170Borgholm464111107
170Karlskrona462889116
170Hylte461710088
170Partille464100114
170Ale461698100
170Bengtsfors462410048
170Lidköping46996137
170Lindesberg46419262
179Habo452110098
179Mörbylånga454216130
179Kil45610067
179Lycksele456810016
183Järfälla445–92
183Sigtuna441110077
183Nynäshamn4499948
183Eskilstuna44239294
183Hultsfred441310054
183Sotenäs44530195
183Götene442529145
183Vänersborg44189639
183Lekeberg443563102
183Säter44610048
183Överkalix442710020
194Täby434100102
194Helsingborg4323483
194Mellerud431610054
194Skövde43379658
194Sunne43410074
194Fagersta431010063
194Härnösand431710043
194Norsjö431410074
194Övertorneå43251003
203Vallentuna42610079
203Båstad42140129
203Lilla Edet421110069
203Skara421314113
203Degerfors421610039
203Norberg421410038
203Hofors42710051
210Lidingö41310081
210Aneby41710081
210Tranås41910042
210Vellinge4182640
210Färgelanda41610015
210Malå411610024
216Mullsjö40610049
216Emmaboda40310071
216Munkedal40149672
216Hallstahammar40810041
216Ockelbo403100101
216Älvsbyn401810030
222Sävsjö39710049
222Lessebo39610037
222Hörby391395116
222Bromölla39510055
222Robertsfors39810031
227Upplands Väsby38310067
227Malmö38310059
227Pajala38533311
230Älmhult37159838
230Osby371010033
230Gullspång3781000
233Salem363–31
233Tomelilla3618992
233Klippan3688683
233Tjörn3655614
233Trollhättan36910040
238Danderyd35310031
238Torsås3530217
238Lomma351410018
238Höganäs3514040
238Ystad3515261
238Grums35410014
244Vännäs341110014
245Markaryd33410021
245Sjöbo33192089
245Herrljunga33322168
245Storfors33710021
245Ragunda33289151
250Solna323–62
250Vingåker3231000
250Landskrona3271330
250Simrishamn3219646
250Forshaga32610016
255Oxelösund31210020
255Sölvesborg31166231
257Nykvarn30410014
257Svalöv308081
257Svedala30778104
257Stenungsund3087743
257Tidaholm3015593
262Perstorp29310016
262Ängelholm2971668
262Hjo2949763
265Mjölby28116436
265Trelleborg285556
267Sundbyberg273–41
267Örkelljunga2719460
267Vårgårda2761045
267Lysekil278061
267Munkfors2711000
267Hallsberg27212442
267Arboga27109836
274Kävlinge2671841
275Haparanda2551130
276Grästorp23500
276Köping2310980
278Töreboda22462
279Essunga21–7426
279Kungsör21109024
281Skurup2079413
282Tibro1931041
282Kumla196966
284Åstorp1842940
285Eslöv1771032
286Burlöv161895
286Öckerö16300
286Vara165022
289Staffanstorp132240
290Bjuv12308

Senaste år: natur och friluftsliv 2026, naturreservat 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026, vandringsled 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Natur och friluftsliv i Sverige.

Kommuner
290
Sverige
Etta
90 av 100
Älvdalen
Mitten
50 av 100
Falköping
Sist
12 av 100
Bjuv
Fler topplistor

Andra teman i Sverige.

Samma lista i andra län.