Topplista · Södermanlands län

Bäst för friluftsliv i Södermanlands län

Kort svar: Etta är Nyköping med natur och friluftsliv 69 av 100. Mitten i Södermanlands län ligger på 47 av 100, och sist kommer Oxelösund med 31 av 100.

Så ligger kommunerna

9 kommuner efter natur och friluftsliv, högst först.

Bäst för friluftsliv i Södermanlands län
PlatsKommunNatur och friluftsliv, av 100NaturreservatSjö inom 5 km (andel), %Vandringsled, km
1Nyköping695699361
2Strängnäs582810080
3Katrineholm5128100103
4Gnesta482410083
5Flen472010070
5Trosa47164089
7Eskilstuna44239294
8Vingåker3231000
9Oxelösund31210020

Senaste år: natur och friluftsliv 2026, naturreservat 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026, vandringsled 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Natur och friluftsliv i Södermanlands län.

Kommuner
9
Södermanlands län
Etta
69 av 100
Nyköping
Mitten
47 av 100
Flen
Sist
31 av 100
Oxelösund
Fler topplistor

Andra teman i Södermanlands län.

Samma lista i andra län.