Topplista · Skåne län

Bäst för friluftsliv i Skåne län

Kort svar: Etta är Kristianstad med natur och friluftsliv 62 av 100. Mitten i Skåne län ligger på 35 av 100, och sist kommer Bjuv med 12 av 100.

Så ligger kommunerna

33 kommuner efter natur och friluftsliv, högst först.

Bäst för friluftsliv i Skåne län
PlatsKommunNatur och friluftsliv, av 100NaturreservatSjö inom 5 km (andel), %Vandringsled, km
1Kristianstad626987286
2Höör5318100154
2Hässleholm532194428
4Lund50368172
5Östra Göinge477100122
6Helsingborg4323483
7Båstad42140129
8Vellinge4182640
9Hörby391395116
9Bromölla39510055
11Malmö38310059
12Osby371010033
13Tomelilla3618992
13Klippan3688683
15Lomma351410018
15Höganäs3514040
15Ystad3515261
18Sjöbo33192089
19Landskrona3271330
19Simrishamn3219646
21Svalöv308081
21Svedala30778104
23Perstorp29310016
23Ängelholm2971668
25Trelleborg285556
26Örkelljunga2719460
27Kävlinge2671841
28Skurup2079413
29Åstorp1842940
30Eslöv1771032
31Burlöv161895
32Staffanstorp132240
33Bjuv12308

Senaste år: natur och friluftsliv 2026, naturreservat 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026, vandringsled 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Natur och friluftsliv i Skåne län.

Kommuner
33
Skåne län
Etta
62 av 100
Kristianstad
Mitten
35 av 100
Ystad
Sist
12 av 100
Bjuv
Fler topplistor

Andra teman i Skåne län.

Samma lista i andra län.