Topplista · Dalarnas län

Bäst för friluftsliv i Dalarnas län

Kort svar: Etta är Älvdalen med natur och friluftsliv 90 av 100. Mitten i Dalarnas län ligger på 69 av 100, och sist kommer Säter med 44 av 100.

Så ligger kommunerna

15 kommuner efter natur och friluftsliv, högst först.

Bäst för friluftsliv i Dalarnas län
PlatsKommunNatur och friluftsliv, av 100NaturreservatSjö inom 5 km (andel), %Vandringsled, km
1Älvdalen9082100566
2Mora7947100496
3Ludvika7623100239
4Falun7536100263
5Rättvik7229100215
6Gagnef7033100484
6Leksand7040100264
8Malung-Sälen693495418
9Orsa6619100129
10Smedjebacken619100247
10Hedemora6118100173
12Borlänge582410086
13Vansbro572310067
14Avesta471410024
15Säter44610048

Senaste år: natur och friluftsliv 2026, naturreservat 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026, vandringsled 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Natur och friluftsliv i Dalarnas län.

Kommuner
15
Dalarnas län
Etta
90 av 100
Älvdalen
Mitten
69 av 100
Malung-Sälen
Sist
44 av 100
Säter
Fler topplistor

Andra teman i Dalarnas län.

Samma lista i andra län.