Topplista · Dalarnas län

Renast luft i Dalarnas län

Kort svar: Etta är Älvdalen med partiklar (PM2,5) 2,6 µg/m³. Mitten i Dalarnas län ligger på 3,3 µg/m³, och sist kommer Borlänge med 3,9 µg/m³.

Så ligger kommunerna

15 kommuner efter partiklar (PM2,5), lägst först.

Renast luft i Dalarnas län
PlatsKommunPartiklar (PM2,5), µg/m³Kvävedioxid (NO₂), µg/m³Skidled, kmSjö inom 5 km (andel), %
1Älvdalen2,65,4150100
2Vansbro2,84,35100
3Malung-Sälen2,96,612895
4Rättvik3,05,928100
5Gagnef3,15,311100
5Leksand3,16,038100
5Orsa3,16,7106100
8Smedjebacken3,35,621100
8Hedemora3,35,63100
10Mora3,46,962100
10Säter3,46,264100
10Ludvika3,46,8110100
13Falun3,57,4107100
13Avesta3,56,40100
15Borlänge3,98,1136100

Senaste år: partiklar (PM2,5) 2023, kvävedioxid (NO₂) 2023, skidled 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Partiklar (PM2,5) i Dalarnas län.

Kommuner
15
Dalarnas län
Etta
2,6 µg/m³
Älvdalen
Mitten
3,3 µg/m³
Smedjebacken
Sist
3,9 µg/m³
Borlänge
Fler topplistor

Andra teman i Dalarnas län.

Samma lista i andra län.