Topplista · Hallands län

Renast luft i Hallands län

Kort svar: Etta är Hylte med partiklar (PM2,5) 5,1 µg/m³. Mitten i Hallands län ligger på 5,5 µg/m³, och sist kommer Halmstad med 5,9 µg/m³.

Så ligger kommunerna

6 kommuner efter partiklar (PM2,5), lägst först.

Renast luft i Hallands län
PlatsKommunPartiklar (PM2,5), µg/m³Kvävedioxid (NO₂), µg/m³Skidled, kmSjö inom 5 km (andel), %
1Hylte5,16,00100
2Kungsbacka5,36,6024
3Varberg5,45,6098
4Falkenberg5,56,8090
5Laholm5,65,8076
6Halmstad5,98,308

Senaste år: partiklar (PM2,5) 2023, kvävedioxid (NO₂) 2023, skidled 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Partiklar (PM2,5) i Hallands län.

Kommuner
6
Hallands län
Etta
5,1 µg/m³
Hylte
Mitten
5,5 µg/m³
Falkenberg
Sist
5,9 µg/m³
Halmstad
Fler topplistor

Andra teman i Hallands län.

Samma lista i andra län.