Topplista · Hallands län

Bäst för friluftsliv i Hallands län

Kort svar: Etta är Varberg med natur och friluftsliv 62 av 100. Mitten i Hallands län ligger på 54 av 100, och sist kommer Hylte med 46 av 100.

Så ligger kommunerna

6 kommuner efter natur och friluftsliv, högst först.

Bäst för friluftsliv i Hallands län
PlatsKommunNatur och friluftsliv, av 100NaturreservatSjö inom 5 km (andel), %Vandringsled, km
1Varberg623198178
2Halmstad58638316
3Kungsbacka571924163
4Falkenberg544090148
5Laholm534176188
6Hylte461710088

Senaste år: natur och friluftsliv 2026, naturreservat 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026, vandringsled 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Natur och friluftsliv i Hallands län.

Kommuner
6
Hallands län
Etta
62 av 100
Varberg
Mitten
54 av 100
Falkenberg
Sist
46 av 100
Hylte
Fler topplistor

Andra teman i Hallands län.

Samma lista i andra län.