Topplista · Kalmar län

Bäst för friluftsliv i Kalmar län

Kort svar: Etta är Västervik med natur och friluftsliv 77 av 100. Mitten i Kalmar län ligger på 48 av 100, och sist kommer Torsås med 35 av 100.

Så ligger kommunerna

12 kommuner efter natur och friluftsliv, högst först.

Bäst för friluftsliv i Kalmar län
PlatsKommunNatur och friluftsliv, av 100NaturreservatSjö inom 5 km (andel), %Vandringsled, km
1Västervik7734100249
2Oskarshamn632999153
3Nybro601098197
4Vimmerby572100141
5Högsby531510081
6Kalmar511116146
7Mönsterås4879369
8Borgholm464111107
9Mörbylånga454216130
10Hultsfred441310054
11Emmaboda40310071
12Torsås3530217

Senaste år: natur och friluftsliv 2026, naturreservat 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026, vandringsled 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Natur och friluftsliv i Kalmar län.

Kommuner
12
Kalmar län
Etta
77 av 100
Västervik
Mitten
48 av 100
Mönsterås
Sist
35 av 100
Torsås
Fler topplistor

Andra teman i Kalmar län.

Samma lista i andra län.