Topplista · Västra Götalands län

Renast luft i Västra Götalands län

Kort svar: Etta är Gullspång med partiklar (PM2,5) 3,9 µg/m³. Mitten i Västra Götalands län ligger på 4,7 µg/m³, och sist kommer Göteborg med 6,0 µg/m³.

Så ligger kommunerna

49 kommuner efter partiklar (PM2,5), lägst först.

Renast luft i Västra Götalands län
PlatsKommunPartiklar (PM2,5), µg/m³Kvävedioxid (NO₂), µg/m³Skidled, kmSjö inom 5 km (andel), %
1Gullspång3,93,60100
2Bengtsfors4,05,70100
2Åmål4,05,80100
4Karlsborg4,13,70100
4Mellerud4,13,90100
6Dals-Ed4,27,00100
6Töreboda4,25,906
8Orust4,43,8087
8Tanum4,43,4041
8Färgelanda4,46,80100
8Mariestad4,44,8098
8Hjo4,44,5097
13Munkedal4,55,6096
13Grästorp4,55,900
13Herrljunga4,54,6022
13Götene4,54,6029
17Essunga4,65,6074
17Vara4,65,600
17Tidaholm4,65,405
20Vårgårda4,76,6010
20Tranemo4,75,30100
20Svenljunga4,75,50100
20Tibro4,75,2010
20Strömstad4,74,7097
20Lidköping4,75,1096
20Falköping4,77,0083
27Tjörn4,83,3056
27Bollebygd4,84,90100
27Ulricehamn4,86,10100
27Skara4,86,0014
31Sotenäs4,94,4030
31Lilla Edet4,96,40100
31Alingsås4,98,0099
31Skövde4,97,0096
35Mark5,07,00100
35Lysekil5,06,700
35Uddevalla5,08,1096
38Stenungsund5,15,8077
38Lerum5,18,00100
38Vänersborg5,17,8096
41Härryda5,28,10100
41Öckerö5,24,600
41Trollhättan5,29,30100
44Ale5,37,2498
44Kungälv5,36,1092
44Borås5,37,90100
47Mölndal5,79,90100
48Partille5,89,20100
49Göteborg6,010,6099

Senaste år: partiklar (PM2,5) 2023, kvävedioxid (NO₂) 2023, skidled 2026, sjö inom 5 km (andel) 2026. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Partiklar (PM2,5) i Västra Götalands län.

Kommuner
49
Västra Götalands län
Etta
3,9 µg/m³
Gullspång
Mitten
4,7 µg/m³
Lidköping
Sist
6,0 µg/m³
Göteborg
Fler topplistor

Andra teman i Västra Götalands län.

Samma lista i andra län.