Västra Götalands län

Hjo

Västra Götalands län · 9 350 invånare · 3 orter

Kort svar: Hjo ligger i Västra Götalands län. Kommunen har 9 350 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 223:e största. Befolkningen har vuxit med 1,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Hjo och 2 andra orter och byar.

registret

Fakta

länVästra Götalands län
centralortHjo
kommunalskatt33,5 %
kommunkod1497
orterna

Orterna i Hjos kommun

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
9 350
Bostadsrätt
11 065 kr/m²
Medelålder
45,4 år
Tillväxt 2021–2024
+1,3 %
Medianinkomst / år
396 tkr
Folkmängd, ranking
223 /290
Om kommunen

Hjo

Hjo ligger i Västra Götalands län. Kommunen har 9 350 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 223:e största. Befolkningen har vuxit med 1,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Hjo och 2 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Hjo?

Medianinkomsten är 395 700 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 45,4 år. Kommunalskatten är 33,48 %. Arbetslösheten var 3,0 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 2 505 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

2 505 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Hjo ligger på 2 505 tkr. En bostadsrätt kostar 11 065 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats +21 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

2 07420212 12420222 44920232 5052024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 79,6 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

79,6 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 79,6 % (2024). 38,0 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning. I kommunen finns 1 lärosäte eller folkhögskola: Hjo folkhögskola.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

81,9202182,8202285,4202379,62024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
79,6 % av eleverna i åk 9
under mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
38,0 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Lärosäten i kommunen
1 universitet och folkhögskolor
Hjo folkhögskola
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 88 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

88 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

88 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2022). Antalet anmälda våldsbrott är 471 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

50620172019202120237204712025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
88 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2022
Anmälda våldsbrott
471 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
75 /100
SKR:s medborgarundersökning 2024
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 3,0 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

3,0 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 3,0 % (2024). Medianinkomsten ligger på 396 tkr per år. 47,3 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 140 arbetsställen per 1 000 invånare, och 75 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

5,020204,120213,120222,720233,02024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
3,0 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
396 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
33,48 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
47,3 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
140 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
75 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 1 900 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

1 900avgångar en vanlig vardag

72 hållplatser och stationer på 4 linjer. Ingen tågtrafik inom kommunen.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 26,4 % av dem som jobbar i Hjo pendlar in, och 47,3 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

26,4 % / 47,3 %

26 %47 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

1 866

−12,6 % sedan 2020

2 1361 86620202026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Västtrafik.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Hjo?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Hjo betala ungefär 2 780 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 780 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 1702 58020152025

HjoRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,06 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,161,0320152025

HjoRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 186 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 2401 08320152025

HjoRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

2 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

28520152024

HjoRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 4 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 2 km² skyddad mark.

4naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Hjo.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Hjo

Kort svar: Inga översvämningar är kartlagda i Hjo i Länsstyrelsernas register. Skogsstyrelsen har kartlagt 1 skogsbrand i Hjo sedan 2018.

Tidigare översvämningar

Inga kartlagda

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

1 brand

2,4 ha brunnet, senast 2025

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

Inga detektioner

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

1 mätstation

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 8 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

8dagar med snöfall om året

8 dagar med snöfall om året. 6,4 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 9 350 invånare, +1,3 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

9 350invånare 2024

9 350 invånare 2024. Folkmängden har ändrats +1,3 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

9 23320219 24320229 25820239 3502024
Invånare
Invånare
9 350 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
+1,3 % ändring av folkmängden
växer
Medelpension
260 319 kr total pension per år
kvinnor 227 003 kr, män 296 508 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
193 503 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Hjo har utvecklats

Kort svar: Hjo hade 9 233 invånare 2021 och 9 350 2024. SCB skriver fram 9 190 till 2035.

Befolkning · 2024

9 350

+1,3 % sedan 2021

9 1779 350202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 9 190Kolada N01951

Då skulle 9 190 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 9 233 invånare
  2. 2024Senaste utfallet: 9 350 invånare
  3. 2024Största ökningen på ett år: +92
  4. 2035SCB:s framskrivning: 9 190 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

2 505 tkr

+20,8 % sedan 2021

2 5052 07420212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

395 700 kr

+12,7 % sedan 2021

351k396k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

3,6 %

−50,7 % sedan 2010

3,2 %7,3 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

3,7 %

−81,2 % sedan 1999

3,0 %19,5 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Hjo, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Hjo 2025: borgerligt styre. Balanskravsresultatet var 0,8 % 2025. 2026 fick kommunen 18 652 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Borgerligt styre

Kommunstyrelsens ordförande: M, med C, L, KD

  1. 1998 till 2025Borgerligt styre
  2. 1994 till 1997Blocköverskridande styre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

0,8 %

Riksmedian 1,5 %

5,4 %−1,1 %20082025

HjoRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
40,3 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
54 420 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
8,6 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

18 652 kr per invånare

får · 173 miljoner kr

18 652 kr6 172 kr20052026

HjoSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Hjo sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 46 till skolan och 42 till omsorgen (2025). Det är 1 % mer per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 29 555 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

46 kr till skolan

och 42 kr till omsorgen

  1. Grundskola24 kr
  2. Förskola och fritids13 kr
  3. Gymnasieskola7 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI2 kr
  5. Äldreomsorg25 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning10 kr
  7. Individ- och familjeomsorg6 kr
  8. Gator, parker och räddning7 kr
  9. Kultur och fritid4 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision1 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

73 736 kr

per invånare, liknande kommuner 73 017 kr

Grundskola
17 812 kr +6 %liknande 16 795 kr
Förskola och fritids
9 259 kr +6 %liknande 8 732 kr
Gymnasieskola
5 431 kr −3 %liknande 5 603 kr
Vuxenutbildning och SFI
1 277 kr +92 %liknande 665 kr
Äldreomsorg
18 670 kr +5 %liknande 17 778 kr
LSS och funktionsnedsättning
7 457 kr +3 %liknande 7 271 kr
Individ- och familjeomsorg
4 660 kr −22 %liknande 5 977 kr
Gator, parker och räddning
4 960 kr +5 %liknande 4 734 kr
Kultur och fritid
2 750 kr −1 %liknande 2 771 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
583 kr +64 %liknande 356 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Älvkarleby, Boxholm, Aneby, Storfors, Surahammar, Säter, Hofors.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+9 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
+21 %
Förskola
−6 %
Gymnasieskola
−5 %
Äldreomsorg
+8 %
LSS
−8 %
Individ- och familjeomsorg
+19 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

160 647 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
160 647 kr +10 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
179 600 kr −8 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
374 000 kr +171 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 353 037 kr +20 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
400 148 kr +4 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

73 736 kr

+46,0 % sedan 2015

73 736 kr49 281 kr20152025

HjoRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

5 338 kr

riket 9 335 kr

7,9k2015201720198,8k202120235,3k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Gator, parker och räddning
2 358 kr
Vatten, el, bostäder och hamnar
1 092 kr
Skola och förskola
704 kr
Gemensamma lokaler och IT
643 kr
Kultur och fritid
237 kr
Vård och omsorg
96 kr

Största investeringarna · 2025

Gator, vägar, infrastruktur

18 mnkr budget 2026, investeringsområde (årsredovisningen saknar belopp per projekt)

  1. Gator, vägar, infrastruktur18 mnkr
  2. Avgiftsfinansierad verksamhet (VA)14 mnkr
  3. KLK inventarier6,3 mnkr
  4. Kultur och fritidsfastigheter5,4 mnkr
  5. Teknisk service övergripande3,9 mnkr
  6. Fastigheter övergripande2,3 mnkr
  7. Markinköp och nya händelser1,3 mnkr

Årsredovisning 2025, Hjo kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

63 kr av 100 är skatt

85 628 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt63 kr
  2. Statsbidrag och utjämning24 kr
  3. Riktade statsbidrag5 kr
  4. Taxor och avgifter6 kr
  5. Hyror och arrenden2 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

29 555 kr

riket 62 738 kr

4 017 kr62 738 kr20152025

HjoRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
1 882 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
950 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Hjo

Hur är det att bo i Hjo?

Hjo har 9 350 invånare och ligger i Västra Götalands län. Medelåldern är 45,4 år. Medianinkomsten ligger på 395 700 kr per år. 88 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 7,3 °C.

Hur många bor i Hjo?

9 350 personer bodde i Hjo kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 223:e största kommun. Folkmängden har ökat 1,3 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Hjo?

En bostadsrätt kostar i snitt 11 065 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 2,5 miljoner kronor. Kommunalskatten är 33,48 %.

Hur är arbetsmarknaden i Hjo?

Arbetslösheten i Hjo var 3,0 % 2024. Medianinkomsten är 395 700 kr per år. 38,0 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Hjo?

38,0 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 11 065 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Hjo?

79,6 % av eleverna i Hjo blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 115 129 kr per barn och år på förskolan. 88 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Hjo?

Årsmedeltemperaturen i Hjo är 7,3 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 28 °C och den kallaste natten -11 °C. Det faller 647 mm nederbörd om året, fördelat på 104 regndagar och 8 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 6,4 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Hjo?

88 % av invånarna i Hjo uppger att de känner sig trygga (2022). Antalet anmälda våldsbrott är 649 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Hjo kommun?

De största orterna i Hjo kommun är Hjo, Blikstorp, Korsberga.

Länet

Andra kommuner i Västra Götalands län