Västra Götalands län

Ulricehamn

Västra Götalands län · 24 985 invånare · 12 orter

Kort svar: Ulricehamn ligger i Västra Götalands län. Kommunen har 24 985 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 105:e största. Befolkningen har vuxit med 0,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Ulricehamn och 11 andra orter och byar.

registret

Fakta

länVästra Götalands län
centralortUlricehamn
kommunalskatt32,5 %
kommunkod1491
orterna

Orterna i Ulricehamns kommun

6 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
24 985
Bostadsrätt
21 105 kr/m²
Medelålder
44,2 år
Tillväxt 2021–2024
+0,3 %
Medianinkomst / år
391 tkr
Folkmängd, ranking
105 /290
Om kommunen

Ulricehamn

Ulricehamn ligger i Västra Götalands län. Kommunen har 24 985 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 105:e största. Befolkningen har vuxit med 0,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Ulricehamn och 11 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Ulricehamn?

Medianinkomsten är 390 800 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 44,2 år. Kommunalskatten är 32,53 %. Arbetslösheten var 3,5 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 2 352 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

2 352 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Ulricehamn ligger på 2 352 tkr. En bostadsrätt kostar 21 105 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats +4 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

2 25620212 24820222 06420232 3522024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 78,6 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

78,6 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 78,6 % (2024). 35,6 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

86,4202182,1202280,8202378,62024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
78,6 % av eleverna i åk 9
under mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
35,6 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 86 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

86 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

86 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2023). Antalet anmälda våldsbrott är 725 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

484201520172019798202120237252025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
86 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2023
Anmälda våldsbrott
725 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
65 /100
SKR:s medborgarundersökning 2023
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 3,5 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

3,5 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 3,5 % (2024). Medianinkomsten ligger på 391 tkr per år. 36,3 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 156 arbetsställen per 1 000 invånare, och 77 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

4,320203,320212,920223,220233,52024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
3,5 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
391 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
32,53 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
36,3 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
156 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
77 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 5 226 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

5 226avgångar en vanlig vardag

158 hållplatser och stationer på 12 linjer. Ingen tågtrafik inom kommunen.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 21,0 % av dem som jobbar i Ulricehamn pendlar in, och 36,3 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

21,0 % / 36,3 %

37 %21 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

4 861

+6,8 % sedan 2020

4 5534 86120202026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Västtrafik.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Ulricehamn?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Ulricehamn betala ungefär 2 830 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 830 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 3202 58020152025

UlricehamnRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,08 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,231,0320152025

UlricehamnRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 186 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 2401 08320152025

UlricehamnRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

14 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

58720152024

UlricehamnRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 12 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 25 km² skyddad mark.

12naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Ulricehamn.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Ulricehamn

Kort svar: Inga översvämningar är kartlagda i Ulricehamn i Länsstyrelsernas register. Skogsstyrelsen har kartlagt 1 skogsbrand i Ulricehamn sedan 2018.

Tidigare översvämningar

Inga kartlagda

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

1 brand

20,2 ha brunnet, senast 2023

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

5 detektioner

varav 2 kraftiga (över 10 MW), senast 2026-04-30

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

1 mätstation

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 15 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

15dagar med snöfall om året

15 dagar med snöfall om året. 4,8 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 24 985 invånare, +0,3 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

24 985invånare 2024

24 985 invånare 2024. Folkmängden har ändrats +0,3 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

24 898202125 108202225 087202324 9852024
Invånare
Invånare
24 985 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
+0,3 % ändring av folkmängden
växer
Medelpension
258 232 kr total pension per år
kvinnor 226 235 kr, män 292 647 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
190 845 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Ulricehamn har utvecklats

Kort svar: Ulricehamn hade 24 898 invånare 2021 och 24 985 2024. SCB skriver fram 25 707 till 2035.

Befolkning · 2024

24 985

+0,3 % sedan 2021

25k26k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 25 707Kolada N01951

Då skulle 25 707 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 24 898 invånare
  2. 2022Största ökningen på ett år: +210
  3. 2024Senaste utfallet: 24 985 invånare
  4. 2024Största minskningen på ett år: −102
  5. 2035SCB:s framskrivning: 25 707 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

2 352 tkr

+4,3 % sedan 2021

2 3522 06420212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

390 800 kr

+9,8 % sedan 2021

391k356k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

3,8 %

−36,8 % sedan 2010

3,4 %6,1 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

4,3 %

−70,9 % sedan 1999

2,8 %14,8 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Ulricehamn, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Ulricehamn 2025: borgerligt styre. Balanskravsresultatet var 4,3 % 2025. 2026 fick kommunen 17 764 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Borgerligt styre

Kommunstyrelsens ordförande: M, med C, L, KD

  1. 2018 till 2025Borgerligt styre
  2. 2014 till 2017Vänsterstyre
  3. 1998 till 2013Borgerligt styre
  4. 1994 till 1997Blocköverskridande styre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

4,3 %

Riksmedian 1,5 %

0,2 %14,1 %20082025

UlricehamnRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
51,4 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
54 094 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
−1,7 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

17 764 kr per invånare

får · 443 miljoner kr

7 338 kr17 764 kr20052026

UlricehamnSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Ulricehamn sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 46 till skolan och 39 till omsorgen (2025). Det är 0 % mindre per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 52 496 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

46 kr till skolan

och 39 kr till omsorgen

  1. Grundskola23 kr
  2. Förskola och fritids13 kr
  3. Gymnasieskola9 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg22 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning13 kr
  7. Individ- och familjeomsorg5 kr
  8. Gator, parker och räddning8 kr
  9. Kultur och fritid5 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar0 kr
  11. Politik och revision1 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst1 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

70 819 kr

per invånare, liknande kommuner 71 057 kr

Grundskola
16 199 kr +3 %liknande 15 752 kr
Förskola och fritids
9 431 kr +8 %liknande 8 726 kr
Gymnasieskola
6 271 kr +5 %liknande 5 997 kr
Vuxenutbildning och SFI
782 kr −10 %liknande 867 kr
Äldreomsorg
15 345 kr −8 %liknande 16 725 kr
LSS och funktionsnedsättning
8 915 kr +7 %liknande 8 360 kr
Individ- och familjeomsorg
3 475 kr −14 %liknande 4 025 kr
Gator, parker och räddning
5 605 kr +1 %liknande 5 524 kr
Kultur och fritid
3 366 kr −18 %liknande 4 110 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
218 kr −59 %liknande 536 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Östhammar, Gislaved, Höör, Simrishamn, Skara, Kumla, Karlskoga.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

−2 %

mindre än strukturen motiverar

Grundskola
+1 %
Förskola
−2 %
Gymnasieskola
+10 %
Äldreomsorg
−4 %
LSS
+0 %
Individ- och familjeomsorg
−17 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

142 834 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
142 834 kr −2 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
183 465 kr −6 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
188 915 kr +37 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 050 316 kr −7 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
397 545 kr +3 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

70 819 kr

+44,8 % sedan 2015

70 819 kr48 902 kr20152025

UlricehamnRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

16 622 kr

riket 9 335 kr

4,5k2015201720192021202316,6k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Skola och förskola
3 797 kr
Gator, parker och räddning
3 310 kr
Vård och omsorg
2 951 kr
Kultur och fritid
899 kr
Gemensamma lokaler och IT
548 kr

Största investeringarna · 2025

Nybyggnation Björkåsskolan

382 mnkr beslutad totalutgift

  1. Nybyggnation Björkåsskolan382 mnkr
  2. Nybyggnad boendedelar Ryttershov365 mnkr
  3. Nybyggnation Gällstadgården360 mnkr
  4. Nybyggnation Ulricehamns Kulturhus306 mnkr
  5. Utbyggnad av industriområde Rönnåsen etapp 2110 mnkr
  6. Boende Socialpsykiatri44 mnkr
  7. Centrumutveckling, ombyggnad av storgatan42 mnkr
  8. Utbyggnad av bostadsområde Sanatorieskogen 1:334 mnkr

Årsredovisning 2025, Ulricehamns kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

66 kr av 100 är skatt

81 849 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt66 kr
  2. Statsbidrag och utjämning25 kr
  3. Riktade statsbidrag4 kr
  4. Taxor och avgifter3 kr
  5. Hyror och arrenden2 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

52 496 kr

riket 62 738 kr

62 738 kr19 519 kr20152025

UlricehamnRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
671 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
1 377 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Ulricehamn

Hur är det att bo i Ulricehamn?

Ulricehamn har 24 985 invånare och ligger i Västra Götalands län. Medelåldern är 44,2 år. Medianinkomsten ligger på 390 800 kr per år. 86 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 6,5 °C.

Hur många bor i Ulricehamn?

24 985 personer bodde i Ulricehamns kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 105:e största kommun. Folkmängden har ökat 0,3 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Ulricehamn?

En bostadsrätt kostar i snitt 21 105 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 2,4 miljoner kronor. Kommunalskatten är 32,53 %.

Hur är arbetsmarknaden i Ulricehamn?

Arbetslösheten i Ulricehamn var 3,5 % 2024. Medianinkomsten är 390 800 kr per år. 35,6 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Ulricehamn?

35,6 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 21 105 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Ulricehamn?

78,6 % av eleverna i Ulricehamn blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 109 352 kr per barn och år på förskolan. 86 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Ulricehamn?

Årsmedeltemperaturen i Ulricehamn är 6,5 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 30 °C och den kallaste natten -19 °C. Det faller 971 mm nederbörd om året, fördelat på 140 regndagar och 15 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 4,8 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Ulricehamn?

86 % av invånarna i Ulricehamn uppger att de känner sig trygga (2023). Antalet anmälda våldsbrott är 729 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Ulricehamns kommun?

De största orterna i Ulricehamns kommun är Ulricehamn, Rånnaväg, Blidsberg, Dalum, Gällstad, Hulu, Hökerum, Marbäck, Nitta, Timmele, Trädet, Vegby.

Länet

Andra kommuner i Västra Götalands län