Västra Götalands län

Tanum

Västra Götalands län · 12 773 invånare · 7 orter

Kort svar: Tanum ligger i Västra Götalands län. Kommunen har 12 773 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 180:e största. Befolkningen har minskat med 1,5 % de senaste fem åren. Centralorten är Tanumshede och 6 andra orter och byar.

registret

Fakta

länVästra Götalands län
centralortTanumshede
kommunalskatt33,0 %
kommunkod1435
orterna

Orterna i Tanums kommun

1 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
12 773
Bostadsrätt
36 194 kr/m²
Medelålder
48,0 år
Tillväxt 2021–2024
-1,5 %
Medianinkomst / år
389 tkr
Folkmängd, ranking
180 /290
Om kommunen

Tanum

Tanum ligger i Västra Götalands län. Kommunen har 12 773 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 180:e största. Befolkningen har minskat med 1,5 % de senaste fem åren. Centralorten är Tanumshede och 6 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Tanum?

Medianinkomsten är 389 300 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 48,0 år. Kommunalskatten är 33,04 %. Arbetslösheten var 2,5 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 3 240 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

3 240 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Tanum ligger på 3 240 tkr. En bostadsrätt kostar 36 194 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats −9 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

3 55120213 46120223 22020233 2402024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 74,8 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

74,8 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 74,8 % (2024). 33,8 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning. I kommunen finns 1 lärosäte eller folkhögskola: Grebbestads folkhögskola.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

91,3202185,9202285,8202374,82024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
74,8 % av eleverna i åk 9
under mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
33,8 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Lärosäten i kommunen
1 universitet och folkhögskolor
Grebbestads folkhögskola
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 2,5 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

2,5 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 2,5 % (2024). Medianinkomsten ligger på 389 tkr per år. 33,5 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 222 arbetsställen per 1 000 invånare, och 78 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

4,220203,720212,620222,620232,52024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
2,5 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
389 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
33,04 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
33,5 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
222 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
78 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 2 206 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

2 206avgångar en vanlig vardag

153 hållplatser och stationer på 17 linjer. Ingen tågtrafik inom kommunen.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 22,6 % av dem som jobbar i Tanum pendlar in, och 33,5 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

22,6 % / 33,5 %

34 %23 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

2 195

−10,7 % sedan 2020

2 5182 19120202026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Västtrafik.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Tanum?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Tanum betala ungefär 2 910 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 910 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 4902 58020152025

TanumRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,11 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,271,0320152025

TanumRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 186 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 2401 08320152025

TanumRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

25 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

211120152024

TanumRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 22 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 29 km² skyddad mark.

22naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Tanum.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Tanum

Kort svar: Inga översvämningar är kartlagda i Tanum i Länsstyrelsernas register. Skogsstyrelsen har kartlagt 2 skogsbränder i Tanum sedan 2018.

Tidigare översvämningar

Inga kartlagda

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

2 bränder

0,7 ha brunnet, senast 2025

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

4 detektioner

varav 1 kraftiga (över 10 MW), senast 2026-04-10

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

3 mätstationer

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 7 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

7dagar med snöfall om året

7 dagar med snöfall om året. 5,6 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 12 773 invånare, −1,5 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

12 773invånare 2024

12 773 invånare 2024. Folkmängden har ändrats −1,5 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

12 965202113 013202212 865202312 7732024
Invånare
Invånare
12 773 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
−1,5 % ändring av folkmängden
krymper
Medelpension
277 093 kr total pension per år
kvinnor 238 985 kr, män 315 872 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
193 819 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Tanum har utvecklats

Kort svar: Tanum hade 12 965 invånare 2021 och 12 773 2024. SCB skriver fram 12 758 till 2035.

Befolkning · 2024

12 773

−1,5 % sedan 2021

13k13k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 12 758Kolada N01951

Då skulle 12 758 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 12 965 invånare
  2. 2022Största ökningen på ett år: +48
  3. 2023Största minskningen på ett år: −148
  4. 2024Senaste utfallet: 12 773 invånare
  5. 2035SCB:s framskrivning: 12 758 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

3 240 tkr

−8,8 % sedan 2021

3 2203 55120212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

389 300 kr

+13,7 % sedan 2021

342k389k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

3,2 %

−34,6 % sedan 2010

3,2 %5,0 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

4,0 %

−78,7 % sedan 1999

18,7 %3,6 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Tanum, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Tanum 2025: borgerligt styre. Balanskravsresultatet var 2,2 % 2025. 2026 fick kommunen 18 639 kr per invånare i utjämningen.

Balanskravsresultat · 2025

2,2 %

Riksmedian 1,5 %

0,3 %6,7 %20082025

TanumRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
27,2 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
54 605 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
8,1 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

18 639 kr per invånare

får · 237 miljoner kr

7 707 kr18 639 kr20052026

TanumSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Tanum sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 42 till skolan och 43 till omsorgen (2025). Det är 4 % mer per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 109 776 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

42 kr till skolan

och 43 kr till omsorgen

  1. Grundskola22 kr
  2. Förskola och fritids12 kr
  3. Gymnasieskola7 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg26 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning11 kr
  7. Individ- och familjeomsorg5 kr
  8. Gator, parker och räddning10 kr
  9. Kultur och fritid3 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision1 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

75 761 kr

per invånare, liknande kommuner 73 012 kr

Grundskola
16 607 kr +3 %liknande 16 185 kr
Förskola och fritids
8 827 kr −11 %liknande 9 899 kr
Gymnasieskola
5 143 kr −17 %liknande 6 194 kr
Vuxenutbildning och SFI
1 136 kr +63 %liknande 698 kr
Äldreomsorg
20 044 kr +26 %liknande 15 936 kr
LSS och funktionsnedsättning
8 626 kr −4 %liknande 8 981 kr
Individ- och familjeomsorg
4 102 kr −8 %liknande 4 442 kr
Gator, parker och räddning
7 350 kr +58 %liknande 4 655 kr
Kultur och fritid
2 264 kr −32 %liknande 3 335 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
629 kr +10 %liknande 574 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Olofström, Vårgårda, Tranemo, Hallsberg, Degerfors, Nora, Vännäs.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+8 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
+13 %
Förskola
+25 %
Gymnasieskola
−3 %
Äldreomsorg
+3 %
LSS
+9 %
Individ- och familjeomsorg
+4 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

143 876 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
143 876 kr −1 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
216 164 kr +10 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
450 308 kr +226 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 409 993 kr +25 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
425 806 kr +11 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

75 761 kr

+49,6 % sedan 2015

75 761 kr49 281 kr20152025

TanumRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

20 751 kr

riket 9 335 kr

7,6k201520172019202121,8k202320,8k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Vatten, el, bostäder och hamnar
7 265 kr
Skola och förskola
5 493 kr
Gator, parker och räddning
5 060 kr
Vård och omsorg
1 212 kr
Kultur och fritid
957 kr
Gemensamma lokaler och IT
552 kr

Största investeringarna · 2025

Hamburgsundskolan

201 mnkr beslutad total budgetram

  1. Hamburgsundskolan201 mnkr
  2. LSS-boende55 mnkr
  3. Säm Sannäs etapp 1 (VA)26 mnkr
  4. Sparvallen nybyggnation24 mnkr

Årsredovisning 2025, Tanums kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

57 kr av 100 är skatt

95 720 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt57 kr
  2. Statsbidrag och utjämning25 kr
  3. Riktade statsbidrag5 kr
  4. Taxor och avgifter10 kr
  5. Hyror och arrenden3 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

109 776 kr

riket 62 738 kr

109 776 kr25 431 kr20152025

TanumRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
835 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
1 871 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Tanum

Hur är det att bo i Tanum?

Tanum har 12 773 invånare och ligger i Västra Götalands län. Medelåldern är 48,0 år. Medianinkomsten ligger på 389 300 kr per år. Årsmedeltemperaturen är 7,5 °C.

Hur många bor i Tanum?

12 773 personer bodde i Tanums kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 180:e största kommun. Folkmängden har minskat 1,5 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Tanum?

En bostadsrätt kostar i snitt 36 194 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 3,2 miljoner kronor. Kommunalskatten är 33,04 %.

Hur är arbetsmarknaden i Tanum?

Arbetslösheten i Tanum var 2,5 % 2024. Medianinkomsten är 389 300 kr per år. 33,8 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Tanum?

33,8 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 36 194 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Tanum?

74,8 % av eleverna i Tanum blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 114 825 kr per barn och år på förskolan.

Hur är vädret och klimatet i Tanum?

Årsmedeltemperaturen i Tanum är 7,5 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 25 °C och den kallaste natten -10 °C. Det faller 1094 mm nederbörd om året, fördelat på 116 regndagar och 7 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 5,6 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Tanum?

Antalet anmälda våldsbrott är 502 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Tanums kommun?

De största orterna i Tanums kommun är Tanumshede, Grebbestad, Östad, Fjällbacka, Hamburgsund, Rabbalshede, Vassbotten.

Länet

Andra kommuner i Västra Götalands län