Västra Götalands län

Bollebygd

Västra Götalands län · 9 802 invånare · 4 orter

Kort svar: Bollebygd ligger i Västra Götalands län. Kommunen har 9 802 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 219:e största. Befolkningen har vuxit med 1,7 % de senaste fem åren. Centralorten är Bollebygd och 3 andra orter och byar.

registret

Fakta

länVästra Götalands län
centralortBollebygd
kommunalskatt33,1 %
kommunkod1443
orterna

Orterna i Bollebygds kommun

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
9 802
Bostadsrätt
22 924 kr/m²
Medelålder
42,6 år
Tillväxt 2021–2024
+1,7 %
Medianinkomst / år
430 tkr
Folkmängd, ranking
219 /290
Om kommunen

Bollebygd

Bollebygd ligger i Västra Götalands län. Kommunen har 9 802 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 219:e största. Befolkningen har vuxit med 1,7 % de senaste fem åren. Centralorten är Bollebygd och 3 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Bollebygd?

Medianinkomsten är 430 100 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 42,6 år. Kommunalskatten är 33,07 %. Arbetslösheten var 2,9 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 3 414 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

3 414 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Bollebygd ligger på 3 414 tkr. En bostadsrätt kostar 22 924 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats −11 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

3 83120213 38820223 12520233 4142024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 86,6 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

86,6 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 86,6 % (2024). 40,8 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

87,0202191,2202281,2202386,62024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
86,6 % av eleverna i åk 9
över mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
40,8 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 90 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

90 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

90 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2022). Antalet anmälda våldsbrott är 460 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

46420172019202120235634602025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
90 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2022
Anmälda våldsbrott
460 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
62 /100
SKR:s medborgarundersökning 2022
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 2,9 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

2,9 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 2,9 % (2024). Medianinkomsten ligger på 430 tkr per år. 69,9 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 139 arbetsställen per 1 000 invånare, och 77 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

4,020203,020212,420222,420232,92024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
2,9 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
430 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
33,07 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
69,9 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
139 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
77 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 1 547 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

1 547avgångar en vanlig vardag

47 hållplatser och stationer på 30 linjer. Kommunen har tågtrafik.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 45,0 % av dem som jobbar i Bollebygd pendlar in, och 69,9 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

45,0 % / 69,9 %

45 %70 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

1 459

−9,8 % sedan 2020

1 6181 41220202026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Västtrafik.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Bollebygd?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Bollebygd betala ungefär 2 890 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 890 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 5202 58020152025

BollebygdRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,10 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,281,0320152025

BollebygdRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 186 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 2401 08320152025

BollebygdRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

13 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

1781120152024

BollebygdRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 14 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

14dagar med snöfall om året

14 dagar med snöfall om året. 5,0 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 9 802 invånare, +1,7 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

9 802invånare 2024

9 802 invånare 2024. Folkmängden har ändrats +1,7 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

9 63420219 70320229 73320239 8022024
Invånare
Invånare
9 802 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
+1,7 % ändring av folkmängden
växer
Medelpension
283 007 kr total pension per år
kvinnor 236 681 kr, män 332 223 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
201 460 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Bollebygd har utvecklats

Kort svar: Bollebygd hade 9 634 invånare 2021 och 9 802 2024. SCB skriver fram 10 028 till 2035.

Befolkning · 2024

9 802

+1,7 % sedan 2021

9 63410k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 10 028Kolada N01951

Då skulle 10 028 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 9 634 invånare
  2. 2022Största ökningen på ett år: +69
  3. 2024Senaste utfallet: 9 802 invånare
  4. 2035SCB:s framskrivning: 10 028 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

3 414 tkr

−10,9 % sedan 2021

3 1253 83120212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

430 100 kr

+12,8 % sedan 2021

381k430k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

3,5 %

−34,3 % sedan 2010

2,8 %5,4 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

3,3 %

−72,9 % sedan 1999

2,2 %12,3 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Bollebygd, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Bollebygd 2025: blocköverskridande styre. Balanskravsresultatet var 5,8 % 2025. 2026 fick kommunen 10 798 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Blocköverskridande styre

Kommunstyrelsens ordförande: S, med M, V, MP

  1. 2022 till 2025Blocköverskridande styre
  2. 2018 till 2021Borgerligt styre
  3. 2014 till 2017Vänsterstyre
  4. 1998 till 2013Borgerligt styre
  5. 1994 till 1997Blocköverskridande styre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

5,8 %

Riksmedian 1,5 %

8,1 %0,3 %20082025

BollebygdRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
61,3 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
60 220 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
2,1 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

10 798 kr per invånare

får · 106 miljoner kr

704 kr11 066 kr20052026

BollebygdSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Bollebygd sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 52 till skolan och 35 till omsorgen (2025). Det är 7 % mindre per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 9 359 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

52 kr till skolan

och 35 kr till omsorgen

  1. Grundskola27 kr
  2. Förskola och fritids16 kr
  3. Gymnasieskola8 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI0 kr
  5. Äldreomsorg18 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning11 kr
  7. Individ- och familjeomsorg6 kr
  8. Gator, parker och räddning9 kr
  9. Kultur och fritid3 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar0 kr
  11. Politik och revision2 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

68 178 kr

per invånare, liknande kommuner 73 004 kr

Grundskola
18 606 kr +20 %liknande 15 493 kr
Förskola och fritids
10 693 kr +16 %liknande 9 185 kr
Gymnasieskola
5 570 kr +1 %liknande 5 530 kr
Vuxenutbildning och SFI
253 kr −70 %liknande 852 kr
Äldreomsorg
12 289 kr −32 %liknande 18 005 kr
LSS och funktionsnedsättning
7 551 kr +3 %liknande 7 298 kr
Individ- och familjeomsorg
3 788 kr +3 %liknande 3 664 kr
Gator, parker och räddning
6 208 kr +5 %liknande 5 902 kr
Kultur och fritid
1 802 kr −55 %liknande 4 030 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
114 kr −86 %liknande 799 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Trosa, Vadstena, Orust, Grästorp, Karlsborg, Smedjebacken, Åre.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+2 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
+4 %
Förskola
+2 %
Gymnasieskola
−9 %
Äldreomsorg
−1 %
LSS
+3 %
Individ- och familjeomsorg
+19 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

145 637 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
145 637 kr +0 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
195 301 kr 0 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
338 400 kr +145 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 247 669 kr +11 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
465 101 kr +21 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

68 178 kr

+51,9 % sedan 2015

44 501 kr69 557 kr20152025

BollebygdRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

6 878 kr

riket 9 335 kr

4,3k20159,3k20172019202120236,9k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Gator, parker och räddning
2 191 kr
Skola och förskola
1 631 kr
Vatten, el, bostäder och hamnar
1 063 kr
Vård och omsorg
991 kr
Gemensamma lokaler och IT
582 kr
Kultur och fritid
193 kr

Största investeringarna · 2025

Gruppbostad LSS

37 mnkr beslutad total budget

  1. Gruppbostad LSS37 mnkr
  2. Omkläddningsrum idrottshall15 mnkr
  3. Åsa stugorna5,6 mnkr
  4. VA, processlösning reningsverk5,5 mnkr
  5. Skola 7 till 9, förstudie och projektering5,0 mnkr
  6. Belysning gata4,0 mnkr
  7. Solceller3,5 mnkr
  8. Elljusspår Rinna3,0 mnkr

Årsredovisning 2025, Bollebygds kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

72 kr av 100 är skatt

83 672 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt72 kr
  2. Statsbidrag och utjämning15 kr
  3. Riktade statsbidrag5 kr
  4. Taxor och avgifter7 kr
  5. Hyror och arrenden1 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

9 359 kr

riket 62 738 kr

8 489 kr62 738 kr20152025

BollebygdRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
8 644 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
430 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Naturrisker

Naturrisker i Bollebygd

Kort svar: Inga översvämningar är kartlagda i Bollebygd i Länsstyrelsernas register. Skogsstyrelsen har kartlagt 2 skogsbränder i Bollebygd sedan 2018.

Tidigare översvämningar

Inga kartlagda

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

2 bränder

2,9 ha brunnet, senast 2022

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

1 detektion

varav 0 kraftiga (över 10 MW), senast 2021-05-24

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Frågor

Vanliga frågor om Bollebygd

Hur är det att bo i Bollebygd?

Bollebygd har 9 802 invånare och ligger i Västra Götalands län. Medelåldern är 42,6 år. Medianinkomsten ligger på 430 100 kr per år. 90 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 7,2 °C.

Hur många bor i Bollebygd?

9 802 personer bodde i Bollebygds kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 219:e största kommun. Folkmängden har ökat 1,7 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Bollebygd?

En bostadsrätt kostar i snitt 22 924 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 3,4 miljoner kronor. Kommunalskatten är 33,07 %.

Hur är arbetsmarknaden i Bollebygd?

Arbetslösheten i Bollebygd var 2,9 % 2024. Medianinkomsten är 430 100 kr per år. 40,8 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Bollebygd?

40,8 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 22 924 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Bollebygd?

86,6 % av eleverna i Bollebygd blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 114 808 kr per barn och år på förskolan. 90 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Bollebygd?

Årsmedeltemperaturen i Bollebygd är 7,2 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 29 °C och den kallaste natten -15 °C. Det faller 1080 mm nederbörd om året, fördelat på 140 regndagar och 14 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 5,0 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Bollebygd?

90 % av invånarna i Bollebygd uppger att de känner sig trygga (2022). Antalet anmälda våldsbrott är 298 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Bollebygds kommun?

De största orterna i Bollebygds kommun är Bollebygd, Hultafors, Olsfors, Töllsjö.

Länet

Andra kommuner i Västra Götalands län