Jämtlands län

Åre

Jämtlands län · 12 693 invånare · 18 orter

Kort svar: Åre ligger i Jämtlands län. Kommunen har 12 693 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 182:a största. Befolkningen har vuxit med 3,4 % de senaste fem åren. Centralorten är Åre och 17 andra orter och byar.

registret

Fakta

länJämtlands län
centralortÅre
kommunalskatt33,9 %
kommunkod2321
orterna

Orterna i Åres kommun

12 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
12 693
Bostadsrätt
36 329 kr/m²
Medelålder
40,7 år
Tillväxt 2021–2024
+3,4 %
Medianinkomst / år
382 tkr
Folkmängd, ranking
182 /290
Om kommunen

Åre

Åre ligger i Jämtlands län. Kommunen har 12 693 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 182:a största. Befolkningen har vuxit med 3,4 % de senaste fem åren. Centralorten är Åre och 17 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Åre?

Medianinkomsten är 382 100 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 40,7 år. Kommunalskatten är 33,92 %. Arbetslösheten var 2,6 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 3 842 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

3 842 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Åre ligger på 3 842 tkr. En bostadsrätt kostar 36 329 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats 0 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

3 85920214 09320223 60820233 8422024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 91,3 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

91,3 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 91,3 % (2024). 47,1 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning. I kommunen finns 1 lärosäte eller folkhögskola: Åredalens folkhögskola.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

82,3202187,5202289,4202391,32024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
91,3 % av eleverna i åk 9
över mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
47,1 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Lärosäten i kommunen
1 universitet och folkhögskolor
Åredalens folkhögskola
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 94 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

94 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

94 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2022). Antalet anmälda våldsbrott är 778 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

1 05120091 37120172019202120237782025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
94 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2022
Anmälda våldsbrott
778 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
62 /100
SKR:s medborgarundersökning 2024
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 2,6 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

2,6 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 2,6 % (2024). Medianinkomsten ligger på 382 tkr per år. 24,2 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 274 arbetsställen per 1 000 invånare, och 74 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

5,120203,920212,420222,520232,62024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
2,6 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
382 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
33,92 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
24,2 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
274 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
74 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 4 823 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

4 823avgångar en vanlig vardag

283 hållplatser och stationer på 36 linjer. Kommunen har tågtrafik.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 14,7 % av dem som jobbar i Åre pendlar in, och 24,2 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

14,7 % / 24,2 %

25 %15 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Åre?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Åre betala ungefär 2 730 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 730 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

2 5803 27020152025

ÅreRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,09 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,221,0320152025

ÅreRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 132 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 2181 06720152025

ÅreRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

6 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

026320152024

ÅreRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 24 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 1 963 km² skyddad mark.

24naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Åre.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Åre

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 5 översvämningsytor i Åre mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 2 skogsbränder i Åre sedan 2018.

Tidigare översvämningar

5 kartlagda ytor

Flest år 1919 (2)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

2 bränder

5,6 ha brunnet, senast 2025

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

3 detektioner

varav 0 kraftiga (över 10 MW), senast 2023-08-09

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

4 mätstationer

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 41 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

41dagar med snöfall om året

41 dagar med snöfall om året. 4,3 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 12 693 invånare, +3,4 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

12 693invånare 2024

12 693 invånare 2024. Folkmängden har ändrats +3,4 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

12 271202112 330202212 464202312 6932024
Invånare
Invånare
12 693 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
+3,4 % ändring av folkmängden
växer
Medelpension
256 930 kr total pension per år
kvinnor 227 363 kr, män 283 973 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
189 920 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Åre har utvecklats

Kort svar: Åre hade 12 271 invånare 2021 och 12 693 2024. SCB skriver fram 13 462 till 2035.

Befolkning · 2024

12 693

+3,4 % sedan 2021

13k12k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 13 462Kolada N01951

Då skulle 13 462 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 12 271 invånare
  2. 2024Senaste utfallet: 12 693 invånare
  3. 2024Största ökningen på ett år: +229
  4. 2035SCB:s framskrivning: 13 462 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

3 842 tkr

−0,4 % sedan 2021

3 6084 09320212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

382 100 kr

+14,9 % sedan 2021

333k382k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

3,2 %

−48,9 % sedan 2010

2,8 %7,2 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

5,1 %

−82,5 % sedan 1999

4,3 %29,4 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Åre, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Åre 2025: vänsterstyre. Balanskravsresultatet var 2,3 % 2025. 2026 fick kommunen 17 906 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Vänsterstyre

Kommunstyrelsens ordförande: S, med V, Västjämtlands väl

  1. 2022 till 2025Vänsterstyre
  2. 2018 till 2021Borgerligt styre
  3. 2014 till 2017Blocköverskridande styre
  4. 2006 till 2013Borgerligt styre
  5. 2002 till 2005Vänsterstyre
  6. 1998 till 2001Borgerligt styre
  7. 1994 till 1997Vänsterstyre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

2,3 %

Riksmedian 1,5 %

6,9 %−1,1 %20082025

ÅreRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
29,7 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
54 350 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
16,1 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

17 906 kr per invånare

får · 227 miljoner kr

19 898 kr13 220 kr20052026

ÅreSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Åre sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 53 till skolan och 32 till omsorgen (2025). Det är 4 % mer per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 90 144 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

53 kr till skolan

och 32 kr till omsorgen

  1. Grundskola26 kr
  2. Förskola och fritids18 kr
  3. Gymnasieskola8 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg19 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning8 kr
  7. Individ- och familjeomsorg5 kr
  8. Gator, parker och räddning9 kr
  9. Kultur och fritid4 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision2 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

73 352 kr

per invånare, liknande kommuner 70 295 kr

Grundskola
18 999 kr +23 %liknande 15 493 kr
Förskola och fritids
12 902 kr +40 %liknande 9 185 kr
Gymnasieskola
5 834 kr +2 %liknande 5 722 kr
Vuxenutbildning och SFI
875 kr +45 %liknande 603 kr
Äldreomsorg
13 903 kr −23 %liknande 18 004 kr
LSS och funktionsnedsättning
5 751 kr −26 %liknande 7 761 kr
Individ- och familjeomsorg
3 887 kr −16 %liknande 4 612 kr
Gator, parker och räddning
6 347 kr +16 %liknande 5 474 kr
Kultur och fritid
2 620 kr −2 %liknande 2 674 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
799 kr +91 %liknande 419 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Mullsjö, Mörbylånga, Skurup, Götene, Malung-Sälen, Leksand, Smedjebacken.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+16 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
+9 %
Förskola
+24 %
Gymnasieskola
+8 %
Äldreomsorg
+19 %
LSS
+0 %
Individ- och familjeomsorg
+26 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

164 607 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
164 607 kr +13 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
234 873 kr +20 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
192 965 kr +40 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 296 344 kr +15 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
324 571 kr −16 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

73 352 kr

+47,6 % sedan 2015

73 352 kr49 281 kr20152025

ÅreRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

14 965 kr

riket 9 335 kr

2,2k201520172019202145,6k202315,0k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Vatten, el, bostäder och hamnar
3 092 kr
Skola och förskola
2 607 kr
Gator, parker och räddning
2 355 kr
Gemensamma lokaler och IT
372 kr
Vård och omsorg
123 kr
Kultur och fritid
14 kr

Största investeringarna · 2025

Upprustning av Mörviksån

17 mnkr utfall 2025

  1. Upprustning av Mörviksån17 mnkr
  2. Ny lekpark i Järpen5,8 mnkr
  3. Mörviksån uppströms E142,9 mnkr
  4. Infrastruktur kring förskolan i Duved2,2 mnkr

Årsredovisning 2025, Åre kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

57 kr av 100 är skatt

95 361 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt57 kr
  2. Statsbidrag och utjämning22 kr
  3. Riktade statsbidrag4 kr
  4. Taxor och avgifter15 kr
  5. Hyror och arrenden1 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

90 144 kr

riket 62 738 kr

90 144 kr8 726 kr20152025

ÅreRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
8 554 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
1 318 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Åre

Hur är det att bo i Åre?

Åre har 12 693 invånare och ligger i Jämtlands län. Medelåldern är 40,7 år. Medianinkomsten ligger på 382 100 kr per år. 94 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 1,8 °C.

Hur många bor i Åre?

12 693 personer bodde i Åre kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 182:a största kommun. Folkmängden har ökat 3,4 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Åre?

En bostadsrätt kostar i snitt 36 329 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 3,8 miljoner kronor. Kommunalskatten är 33,92 %.

Hur är arbetsmarknaden i Åre?

Arbetslösheten i Åre var 2,6 % 2024. Medianinkomsten är 382 100 kr per år. 47,1 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Åre?

47,1 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 36 329 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Åre?

91,3 % av eleverna i Åre blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 154 216 kr per barn och år på förskolan. 94 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Åre?

Årsmedeltemperaturen i Åre är 1,8 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 27 °C och den kallaste natten -25 °C. Det faller 938 mm nederbörd om året, fördelat på 118 regndagar och 41 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 4,3 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Åre?

94 % av invånarna i Åre uppger att de känner sig trygga (2022). Antalet anmälda våldsbrott är 629 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Åre kommun?

De största orterna i Åre kommun är Åre, Järpen, Undersåker, Duved, Edsåsdalen, Edsåsen, Hallen, Handöl, Huså, Hålland, Mällbyn, Mörsil och 6 till.

Länet

Andra kommuner i Jämtlands län