Jämtlands län

Bräcke

Jämtlands län · 6 035 invånare · 14 orter

Kort svar: Bräcke ligger i Jämtlands län. Kommunen har 6 035 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 261:a största. Befolkningen har minskat med 2,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Bräcke och 13 andra orter och byar.

registret

Fakta

länJämtlands län
centralortBräcke
kommunalskatt35,1 %
kommunkod2305
orterna

Orterna i Bräckes kommun

8 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
6 035
Bostadsrätt
623 kr/m²
Medelålder
48,4 år
Tillväxt 2021–2024
-2,3 %
Medianinkomst / år
367 tkr
Folkmängd, ranking
261 /290
Om kommunen

Bräcke

Bräcke ligger i Jämtlands län. Kommunen har 6 035 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 261:a största. Befolkningen har minskat med 2,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Bräcke och 13 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Bräcke?

Medianinkomsten är 366 700 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 48,4 år. Kommunalskatten är 35,09 %. Arbetslösheten var 4,0 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 727 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

727 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Bräcke ligger på 727 tkr. En bostadsrätt kostar 623 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats +2 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

7122021787202281820237272024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 82,5 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

82,5 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 82,5 % (2024). 28,0 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

80,3202184,8202291,2202382,52024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
82,5 % av eleverna i åk 9
under mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
28,0 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 94 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

94 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

94 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2023). Antalet anmälda våldsbrott är 1 068 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

90320172019202120231 4671 0682025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
94 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2023
Anmälda våldsbrott
1 068 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
47 /100
SKR:s medborgarundersökning 2024
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 4,0 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

4,0 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 4,0 % (2024). Medianinkomsten ligger på 367 tkr per år. 37,4 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 229 arbetsställen per 1 000 invånare, och 82 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

6,920204,720214,220223,520234,02024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
4,0 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
367 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
35,09 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
37,4 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
229 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
82 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 1 207 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

1 207avgångar en vanlig vardag

167 hållplatser och stationer på 25 linjer. Kommunen har tågtrafik.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 21,1 % av dem som jobbar i Bräcke pendlar in, och 37,4 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

21,1 % / 37,4 %

21 %37 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Bräcke?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Bräcke betala ungefär 2 830 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 830 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

2 5803 19020152025

BräckeRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,13 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,181,0320152025

BräckeRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 132 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 2181 06720152025

BräckeRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

63 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

1946020152024

BräckeRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 32 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 38 km² skyddad mark.

32naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Bräcke.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Bräcke

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 5 översvämningsytor i Bräcke mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 14 skogsbränder i Bräcke sedan 2018.

Tidigare översvämningar

5 kartlagda ytor

Flest år 2000 (5)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

14 bränder

474,6 ha brunnet, senast 2026

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

14 detektioner

varav 5 kraftiga (över 10 MW), senast 2025-07-25

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

6 mätstationer

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 40 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

40dagar med snöfall om året

40 dagar med snöfall om året. 4,9 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 6 035 invånare, −2,3 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

6 035invånare 2024

6 035 invånare 2024. Folkmängden har ändrats −2,3 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

6 17520216 16220226 09920236 0352024
Invånare
Invånare
6 035 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
−2,3 % ändring av folkmängden
krymper
Medelpension
249 088 kr total pension per år
kvinnor 229 000 kr, män 267 685 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
189 271 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Bräcke har utvecklats

Kort svar: Bräcke hade 6 175 invånare 2021 och 6 035 2024. SCB skriver fram 5 433 till 2035.

Befolkning · 2024

6 035

−2,3 % sedan 2021

5 4336 175202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 5 433Kolada N01951

Då skulle 5 433 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 6 175 invånare
  2. 2024Senaste utfallet: 6 035 invånare
  3. 2024Största minskningen på ett år: −64
  4. 2035SCB:s framskrivning: 5 433 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

727 tkr

+2,1 % sedan 2021

71281820212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

366 700 kr

+14,2 % sedan 2021

321k367k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

3,8 %

−67,6 % sedan 2010

3,8 %11,9 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

4,3 %

−82,5 % sedan 1999

24,4 %4,0 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Bräcke, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Bräcke 2025: blocköverskridande styre. Balanskravsresultatet var −3,6 % 2025. 2026 fick kommunen 34 544 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Blocköverskridande styre

Kommunstyrelsens ordförande: S, med C

  1. 2014 till 2025Blocköverskridande styre
  2. 1994 till 2013Vänsterstyre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

−3,6 %

Riksmedian 1,5 %

−15,8 %4,0 %20082025

BräckeRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
−6,2 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
54 493 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
13,5 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

34 544 kr per invånare

får · 206 miljoner kr

34 544 kr19 115 kr20052026

BräckeSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Bräcke sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 39 till skolan och 49 till omsorgen (2025). Det är 5 % mindre per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 52 779 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

39 kr till skolan

och 49 kr till omsorgen

  1. Grundskola22 kr
  2. Förskola och fritids10 kr
  3. Gymnasieskola6 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg32 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning10 kr
  7. Individ- och familjeomsorg7 kr
  8. Gator, parker och räddning7 kr
  9. Kultur och fritid3 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar0 kr
  11. Politik och revision2 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

83 929 kr

per invånare, liknande kommuner 88 308 kr

Grundskola
18 389 kr +10 %liknande 16 725 kr
Förskola och fritids
8 288 kr −6 %liknande 8 854 kr
Gymnasieskola
5 059 kr −36 %liknande 7 849 kr
Vuxenutbildning och SFI
631 kr −31 %liknande 919 kr
Äldreomsorg
26 600 kr +3 %liknande 25 821 kr
LSS och funktionsnedsättning
8 413 kr −6 %liknande 8 916 kr
Individ- och familjeomsorg
5 997 kr −2 %liknande 6 107 kr
Gator, parker och räddning
5 717 kr +9 %liknande 5 256 kr
Kultur och fritid
2 791 kr −25 %liknande 3 716 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
307 kr −15 %liknande 361 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Strömsund, Berg, Norsjö, Storuman, Vilhelmina, Åsele, Övertorneå.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+14 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
+15 %
Förskola
+11 %
Gymnasieskola
−6 %
Äldreomsorg
+17 %
LSS
−3 %
Individ- och familjeomsorg
+15 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

188 704 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
188 704 kr +30 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
210 920 kr +8 %riket 195 903 kr
Per plats i särskilt boende
1 555 069 kr +38 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
439 134 kr +14 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

83 929 kr

+31,9 % sedan 2015

49 281 kr85 702 kr20152025

BräckeRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

17 486 kr

riket 9 335 kr

1,9k2015201720192021202317,5k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Skola och förskola
4 765 kr
Vatten, el, bostäder och hamnar
2 251 kr
Vård och omsorg
1 144 kr
Gator, parker och räddning
822 kr
Gemensamma lokaler och IT
540 kr
Kultur och fritid
422 kr

Största investeringarna · 2025

Gällö skola

64 mnkr utfall 2025 per projekt

  1. Gällö skola64 mnkr
  2. Renhållningsinvesteringar7,8 mnkr
  3. Investering leasingbilar7,5 mnkr
  4. VA-investeringar7,0 mnkr
  5. IT-investeringar3,4 mnkr

Årsredovisning 2025, Bräcke kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

49 kr av 100 är skatt

108 801 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt49 kr
  2. Statsbidrag och utjämning32 kr
  3. Riktade statsbidrag6 kr
  4. Taxor och avgifter6 kr
  5. Hyror och arrenden7 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

52 779 kr

riket 62 738 kr

62 738 kr25 431 kr20152025

BräckeRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
12 227 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
917 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Bräcke

Hur är det att bo i Bräcke?

Bräcke har 6 035 invånare och ligger i Jämtlands län. Medelåldern är 48,4 år. Medianinkomsten ligger på 366 700 kr per år. 94 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 2,8 °C.

Hur många bor i Bräcke?

6 035 personer bodde i Bräcke kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 261:a största kommun. Folkmängden har minskat 2,3 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Bräcke?

En bostadsrätt kostar i snitt 623 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 0,7 miljoner kronor. Kommunalskatten är 35,09 %.

Hur är arbetsmarknaden i Bräcke?

Arbetslösheten i Bräcke var 4,0 % 2024. Medianinkomsten är 366 700 kr per år. 28,0 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Bräcke?

28,0 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 623 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Bräcke?

82,5 % av eleverna i Bräcke blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 135 288 kr per barn och år på förskolan. 94 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Bräcke?

Årsmedeltemperaturen i Bräcke är 2,8 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 28 °C och den kallaste natten -31 °C. Det faller 695 mm nederbörd om året, fördelat på 119 regndagar och 40 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 4,9 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Bräcke?

94 % av invånarna i Bräcke uppger att de känner sig trygga (2023). Antalet anmälda våldsbrott är 930 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Bräcke kommun?

De största orterna i Bräcke kommun är Bräcke, Gällö, Kälarne, Stavre, Albacken, Björsjö, Fjällsta, Mjösjö, Nyhem, Ocksjön, Pilgrimstad, Sundsjö och 2 till.

Länet

Andra kommuner i Jämtlands län