In- och utpendling · 2023
9,0 % / 14,5 %
InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279
Så många jobbar i en annan kommun.
Jämtlands län
Kort svar: Härjedalen ligger i Jämtlands län. Kommunen har 10 175 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 214:e största. Befolkningen har vuxit med 0,6 % de senaste fem åren. Centralorten är Sveg och 25 andra orter och byar.
Orter och byar i kommunen. De största står först.
Härjedalen ligger i Jämtlands län. Kommunen har 10 175 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 214:e största. Befolkningen har vuxit med 0,6 % de senaste fem åren. Centralorten är Sveg och 25 andra orter och byar.
Medianinkomsten är 371 500 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 47,8 år. Kommunalskatten är 34,17 %. Arbetslösheten var 2,9 % 2024.
Kort svar: En villa kostar i snitt 1 773 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.
1 773 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)
Villapriset i Härjedalen ligger på 1 773 tkr. En bostadsrätt kostar 33 991 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats +9 %.
Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.
Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.
Kort svar: 90,5 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.
90,5 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)
Behörigheten till gymnasiet är 90,5 % (2024). 30,7 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning. I kommunen finns 1 lärosäte eller folkhögskola: Bäckedals folkhögskola.
Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.
Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.
Kort svar: Arbetslösheten är 2,9 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.
2,9 %har inget jobb, bland vuxna (2024)
Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 2,9 % (2024). Medianinkomsten ligger på 372 tkr per år. 14,5 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 268 arbetsställen per 1 000 invånare, och 76 % av dem har ingen anställd.
Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.
Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.
Kort svar: 1 988 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.
1 988avgångar en vanlig vardag
208 hållplatser och stationer på 14 linjer. Ingen tågtrafik inom kommunen.
Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.
Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.
Kort svar: 9,0 % av dem som jobbar i Härjedalen pendlar in, och 14,5 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).
In- och utpendling · 2023
9,0 % / 14,5 %
InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279
Så många jobbar i en annan kommun.
Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.
Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Härjedalen betala ungefär 2 970 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).
Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025
2 970 kr per hushåll och år
Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år
HärjedalenRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB
Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.
Oljechocken på kartanBensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025
1,19 per hushåll
Mittenkommunen: 1,03 per hushåll
HärjedalenRiksmedianTrafikanalys
Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.
Körsträcka per bil i länet · 2025
1 132 mil per år
Mittenkommunen: 1 150 mil per år
HärjedalenRiksmedianTrafikanalys
Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.
Eldningsolja i bostäder · 2024
8 kWh per hushåll och år
Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år
HärjedalenRiksmedianSCB EN0203
Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.
Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.
Kort svar: 37 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 874 km² skyddad mark.
37naturreservat i kommunen
Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Härjedalen.
Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.
Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.
Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 12 översvämningsytor i Härjedalen mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 18 skogsbränder i Härjedalen sedan 2018.
Tidigare översvämningar
12 kartlagda ytor
Flest år 1950 (2)
Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0
En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.
Se översvämningar på kartanSkogsbränder sedan 2018
18 bränder
5 237,0 ha brunnet, senast 2025
Skogsstyrelsen, CC0
Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.
Visa bränderna på kartanSatellitbränder sedan 2021
25 detektioner
varav 9 kraftiga (över 10 MW), senast 2025-05-19
SMHI, CC BY 4.0
En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.
Visa detektionerna på kartanGrundvatten
4 mätstationer
SGU
SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.
Visa nivåerna på kartanEldningsförbud
Live på kartan
Länsstyrelsernas beslut
Länsstyrelserna, CC BY 4.0
När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.
Se var det är förbjudet att eldaSiffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.
Kort svar: Det snöar 32 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.
32dagar med snöfall om året
32 dagar med snöfall om året. 4,8 timmar sol per dag i snitt över året.
Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.
Kort svar: 10 175 invånare, +0,6 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.
10 175invånare 2024
10 175 invånare 2024. Folkmängden har ändrats +0,6 % på fem år.
När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.
Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.
Kort svar: Härjedalen hade 10 114 invånare 2021 och 10 175 2024. SCB skriver fram 10 069 till 2035.
Befolkning · 2024
10 175
+0,6 % sedan 2021
Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 10 069Kolada N01951
Då skulle bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.
Milstolpar
Kolada N01951 · SCB
Villapris · 2024
1 773 tkr
+9,3 % sedan 2021
Utfall 2021 till 2024Kolada N07915
Medianinkomst · 2024
371 500 kr
+11,1 % sedan 2021
Utfall 2021 till 2024Kolada N00906
Arbetslöshet · 2025
3,2 %
−57,3 % sedan 2010
Utfall 2010 till 2025Kolada N03920
A-kassa · 2025
4,3 %
−83,2 % sedan 1999
Utfall 1999 till 2025Kolada N02890
Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.
Kort svar: Styret i Härjedalen 2025: blocköverskridande styre. Balanskravsresultatet var −4,4 % 2025. 2026 fick kommunen 25 284 kr per invånare i utjämningen.
Styre · 2025
Blocköverskridande styre
Kommunstyrelsens ordförande: S, med M, C
SKR via Kolada N05829
Alla kommuners styre på kartanKommunval · 2026
S 28,5 %
Största partiet i kommunen
Valmyndigheten
Alla kommunval sedan 1973 på kartanBalanskravsresultat · 2025
−4,4 %
Riksmedian 1,5 %
HärjedalenRiksmedianKolada N03139
Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.
Utjämningen · 2026
25 284 kr per invånare
får · 255 miljoner kr
HärjedalenSCB OE0115
Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.
Utjämningen del för del på kartanStyret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.
Kort svar: Av 100 kr går 35 till skolan och 45 till omsorgen (2025). Det är 17 % mer per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 78 433 kr per invånare.
Av 100 skattekronor · 2025
35 kr till skolan
och 45 kr till omsorgen
87 143 krper invånare
SCB OE0107
Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.
Alla kommuners kostnader på kartanMot liknande kommuner · 2025
87 143 kr
per invånare, liknande kommuner 74 322 kr
Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Vingåker, Oxelösund, Emmaboda, Burlöv, Munkedal, Orsa, Kramfors.
Kostnadsläge mot strukturen · 2025
+19 %
mer än strukturen motiverar
RKA via Kolada
Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.
Vad det kostar att bo här varje år · 2025
182 775 kr
per elev i grundskolan
Kolada (RKA)
Nettokostnad per invånare · 2025
87 143 kr
+35,3 % sedan 2015
HärjedalenRiketSCB OE0107
Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.
Investeringar per invånare · 2025
28 041 kr
riket 9 335 kr
SCB OE0107
Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.
Största investeringarna · 2025
Renovering Sonfjällsskolan
71 mnkr sammanlagd budget (färdigställd 2025, överskriden med drygt 10 mnkr)
Årsredovisning 2025, Härjedalens kommun
Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.
Hela årsredovisningen (PDF)Var kommunen får pengar ifrån · 2025
50 kr av 100 är skatt
109 074 kr in per invånare
SCB OE0107
Statsbidragen i statsbudgetenLångfristiga skulder per invånare · 2025
78 433 kr
riket 62 738 kr
HärjedalenRiketSCB OE0107
Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.
Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.
Härjedalen har 10 175 invånare och ligger i Jämtlands län. Medelåldern är 47,8 år. Medianinkomsten ligger på 371 500 kr per år. Årsmedeltemperaturen är 1,6 °C.
10 175 personer bodde i Härjedalens kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 214:e största kommun. Folkmängden har ökat 0,6 % på fem år.
En bostadsrätt kostar i snitt 33 991 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 1,8 miljoner kronor. Kommunalskatten är 34,17 %.
Arbetslösheten i Härjedalen var 2,9 % 2024. Medianinkomsten är 371 500 kr per år. 30,7 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.
30,7 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 33 991 kr/m².
90,5 % av eleverna i Härjedalen blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 111 586 kr per barn och år på förskolan.
Årsmedeltemperaturen i Härjedalen är 1,6 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 27 °C och den kallaste natten -32 °C. Det faller 747 mm nederbörd om året, fördelat på 104 regndagar och 32 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 4,8 timmar per dygn.
Antalet anmälda våldsbrott är 639 per 100 000 invånare.
De största orterna i Härjedalens kommun är Sveg, Vemdalen, Lillhärdal, Herrö, Lofsdalen, Linsell, Överberg, Glissjöberg, Bruksvallarna, Duvberg, Fjällnäs, Funäsdalen och 14 till.