Västernorrlands län

Kramfors

Västernorrlands län · 17 491 invånare · 22 orter

Kort svar: Kramfors ligger i Västernorrlands län. Kommunen har 17 491 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 138:e största. Befolkningen har minskat med 2,9 % de senaste fem åren. Centralorten är Kramfors och 21 andra orter och byar.

registret

Fakta

länVästernorrlands län
centralortKramfors
kommunalskatt34,4 %
kommunkod2282
orterna

Orterna i Kramfors kommun

16 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
17 491
Bostadsrätt
5 138 kr/m²
Medelålder
47,9 år
Tillväxt 2021–2024
-2,9 %
Medianinkomst / år
365 tkr
Folkmängd, ranking
138 /290
Om kommunen

Kramfors

Kramfors ligger i Västernorrlands län. Kommunen har 17 491 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 138:e största. Befolkningen har minskat med 2,9 % de senaste fem åren. Centralorten är Kramfors och 21 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Kramfors?

Medianinkomsten är 365 400 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 47,9 år. Kommunalskatten är 34,43 %. Arbetslösheten var 4,7 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 719 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

719 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Kramfors ligger på 719 tkr. En bostadsrätt kostar 5 138 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats +14 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

6292021780202270920237192024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 70,0 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

70,0 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 70,0 % (2024). 30,3 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning. I kommunen finns 1 lärosäte eller folkhögskola: Hola folkhögskola.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

77,2202179,4202273,7202370,02024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
70,0 % av eleverna i åk 9
under mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
30,3 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Lärosäten i kommunen
1 universitet och folkhögskolor
Hola folkhögskola
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 4,7 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

4,7 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 4,7 % (2024). Medianinkomsten ligger på 365 tkr per år. 18,8 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 161 arbetsställen per 1 000 invånare, och 77 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

7,920206,720215,720224,620234,72024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
4,7 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
365 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
34,43 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
18,8 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
161 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
77 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 4 327 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

4 327avgångar en vanlig vardag

190 hållplatser och stationer på 36 linjer. Kommunen har tågtrafik.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 17,6 % av dem som jobbar i Kramfors pendlar in, och 18,8 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

17,6 % / 18,8 %

18 %19 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

4 339

+2,9 % sedan 2021

4 3394 21520212026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Din Tur - Kollektivtrafikmyndigheten i Västernorrlands län.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Kramfors?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Kramfors betala ungefär 2 460 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 460 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 0402 43020152025

KramforsRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,00 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,141,0020152025

KramforsRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 113 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 0481 21420152025

KramforsRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

13 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

070320152024

KramforsRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 35 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 32 km² skyddad mark.

35naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Kramfors.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Kramfors

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 19 översvämningsytor i Kramfors mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 10 skogsbränder i Kramfors sedan 2018.

Tidigare översvämningar

19 kartlagda ytor

Flest år 1919 (7)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

10 bränder

7,8 ha brunnet, senast 2026

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

10 detektioner

varav 2 kraftiga (över 10 MW), senast 2025-07-26

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

4 mätstationer

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 34 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

34dagar med snöfall om året

34 dagar med snöfall om året. 5,1 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 17 491 invånare, −2,9 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

17 491invånare 2024

17 491 invånare 2024. Folkmängden har ändrats −2,9 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

18 005202117 904202217 631202317 4912024
Invånare
Invånare
17 491 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
−2,9 % ändring av folkmängden
krymper
Medelpension
256 616 kr total pension per år
kvinnor 230 083 kr, män 282 761 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
193 105 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Kramfors har utvecklats

Kort svar: Kramfors hade 18 005 invånare 2021 och 17 491 2024. SCB skriver fram 15 806 till 2035.

Befolkning · 2024

17 491

−2,9 % sedan 2021

18k16k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 15 806Kolada N01951

Då skulle 15 806 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 18 005 invånare
  2. 2023Största minskningen på ett år: −273
  3. 2024Senaste utfallet: 17 491 invånare
  4. 2035SCB:s framskrivning: 15 806 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

719 tkr

+14,3 % sedan 2021

78062920212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

365 400 kr

+10,1 % sedan 2021

365k332k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

5,1 %

−51,3 % sedan 2010

10,5 %5,1 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

4,9 %

−79,3 % sedan 1999

24,2 %4,1 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Kramfors, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Kramfors 2025: vänsterstyre. Balanskravsresultatet var 1,0 % 2025. 2026 fick kommunen 25 426 kr per invånare i utjämningen.

Balanskravsresultat · 2025

1,0 %

Riksmedian 1,5 %

4,0 %−4,3 %20082025

KramforsRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
30,8 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
55 211 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
2,4 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

25 426 kr per invånare

får · 443 miljoner kr

10 201 kr25 426 kr20052026

KramforsSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Kramfors sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 38 till skolan och 47 till omsorgen (2025). Det är 3 % mer per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 20 737 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

38 kr till skolan

och 47 kr till omsorgen

  1. Grundskola18 kr
  2. Förskola och fritids10 kr
  3. Gymnasieskola9 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI2 kr
  5. Äldreomsorg25 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning14 kr
  7. Individ- och familjeomsorg8 kr
  8. Gator, parker och räddning8 kr
  9. Kultur och fritid4 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision2 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst1 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

78 085 kr

per invånare, liknande kommuner 75 861 kr

Grundskola
14 104 kr −15 %liknande 16 541 kr
Förskola och fritids
7 872 kr −8 %liknande 8 561 kr
Gymnasieskola
6 741 kr +12 %liknande 6 001 kr
Vuxenutbildning och SFI
1 175 kr +5 %liknande 1 119 kr
Äldreomsorg
19 318 kr +13 %liknande 17 095 kr
LSS och funktionsnedsättning
10 887 kr +23 %liknande 8 843 kr
Individ- och familjeomsorg
6 369 kr +1 %liknande 6 321 kr
Gator, parker och räddning
6 038 kr +20 %liknande 5 014 kr
Kultur och fritid
3 462 kr −14 %liknande 4 029 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
496 kr −19 %liknande 609 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Tierp, Vingåker, Emmaboda, Burlöv, Munkedal, Bollnäs, Härjedalen.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+2 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
−1 %
Förskola
+7 %
Gymnasieskola
+22 %
Äldreomsorg
−5 %
LSS
−3 %
Individ- och familjeomsorg
+11 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

145 334 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
145 334 kr 0 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
203 457 kr +4 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
189 281 kr +37 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 096 141 kr −3 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
423 347 kr +10 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

78 085 kr

+36,6 % sedan 2015

49 281 kr81 899 kr20152025

KramforsRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

3 998 kr

riket 9 335 kr

1,7k20152017201920215,6k20234,0k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Vatten, el, bostäder och hamnar
1 830 kr
Gator, parker och räddning
1 170 kr
Gemensamma lokaler och IT
616 kr
Skola och förskola
466 kr
Kultur och fritid
311 kr
Vård och omsorg
166 kr

Största investeringarna · 2025

Beläggningsarbeten vägar

8,9 mnkr total budget per projekt

  1. Beläggningsarbeten vägar8,9 mnkr
  2. Ledning Skog-Torrom-Hol7,3 mnkr
  3. IT investeringar6,0 mnkr
  4. Torg Nordingrå5,5 mnkr
  5. VA omläggning ledningar5,0 mnkr
  6. Folksam investering fastighet4,7 mnkr
  7. Konstgräsplan4,5 mnkr
  8. Ullånger extern slammottagning4,0 mnkr

Årsredovisning 2025, Kramfors kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

53 kr av 100 är skatt

104 440 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt53 kr
  2. Statsbidrag och utjämning29 kr
  3. Riktade statsbidrag6 kr
  4. Taxor och avgifter9 kr
  5. Hyror och arrenden3 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

20 737 kr

riket 62 738 kr

62 738 kr7 116 kr20152025

KramforsRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
10 542 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
131 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Kramfors

Hur är det att bo i Kramfors?

Kramfors har 17 491 invånare och ligger i Västernorrlands län. Medelåldern är 47,9 år. Medianinkomsten ligger på 365 400 kr per år. Årsmedeltemperaturen är 3,8 °C.

Hur många bor i Kramfors?

17 491 personer bodde i Kramfors kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 138:e största kommun. Folkmängden har minskat 2,9 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Kramfors?

En bostadsrätt kostar i snitt 5 138 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 0,7 miljoner kronor. Kommunalskatten är 34,43 %.

Hur är arbetsmarknaden i Kramfors?

Arbetslösheten i Kramfors var 4,7 % 2024. Medianinkomsten är 365 400 kr per år. 30,3 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Kramfors?

30,3 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 5 138 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Kramfors?

70,0 % av eleverna i Kramfors blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 126 443 kr per barn och år på förskolan.

Hur är vädret och klimatet i Kramfors?

Årsmedeltemperaturen i Kramfors är 3,8 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 30 °C och den kallaste natten -28 °C. Det faller 735 mm nederbörd om året, fördelat på 103 regndagar och 34 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 5,1 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Kramfors?

Antalet anmälda våldsbrott är 1261 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Kramfors kommun?

De största orterna i Kramfors kommun är Kramfors, Bollstabruk, Nyland, Frånö, Ullånger, Docksta, Lugnvik, Lunde, Klockestrand, Nordingrå, Mjällom, Sandslån och 10 till.

Länet

Andra kommuner i Västernorrlands län