Västra Götalands län

Färgelanda

Västra Götalands län · 6 376 invånare · 4 orter

Kort svar: Färgelanda ligger i Västra Götalands län. Kommunen har 6 376 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 257:e största. Befolkningen har minskat med 3,0 % de senaste fem åren. Centralorten är Färgelanda och 3 andra orter och byar.

registret

Fakta

länVästra Götalands län
centralortFärgelanda
kommunalskatt34,4 %
kommunkod1439
orterna

Orterna i Färgelandas kommun

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
6 376
Bostadsrätt
4 150 kr/m²
Medelålder
45,9 år
Tillväxt 2021–2024
-3,0 %
Medianinkomst / år
376 tkr
Folkmängd, ranking
257 /290
Om kommunen

Färgelanda

Färgelanda ligger i Västra Götalands län. Kommunen har 6 376 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 257:e största. Befolkningen har minskat med 3,0 % de senaste fem åren. Centralorten är Färgelanda och 3 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Färgelanda?

Medianinkomsten är 376 100 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 45,9 år. Kommunalskatten är 34,39 %. Arbetslösheten var 4,8 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 1 214 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

1 214 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Färgelanda ligger på 1 214 tkr. En bostadsrätt kostar 4 150 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats +6 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

1 14420211 28820221 22520231 2142024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 81,3 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

81,3 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 81,3 % (2024). 26,7 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning. I kommunen finns 1 lärosäte eller folkhögskola: Dalslands folkhögskola.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

79,7202181,2202272,9202381,32024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
81,3 % av eleverna i åk 9
under mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
26,7 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Lärosäten i kommunen
1 universitet och folkhögskolor
Dalslands folkhögskola
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 4,8 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

4,8 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 4,8 % (2024). Medianinkomsten ligger på 376 tkr per år. 47,5 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 183 arbetsställen per 1 000 invånare, och 83 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

7,220205,720214,820224,320234,82024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
4,8 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
376 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
34,39 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
47,5 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
183 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
83 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 2 596 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

2 596avgångar en vanlig vardag

78 hållplatser och stationer på 6 linjer. Ingen tågtrafik inom kommunen.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 29,6 % av dem som jobbar i Färgelanda pendlar in, och 47,5 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

29,6 % / 47,5 %

49 %30 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

2 624

−6,5 % sedan 2020

2 6243 05220202026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Västtrafik.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Färgelanda?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Färgelanda betala ungefär 3 080 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

3 080 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 3602 58020152025

FärgelandaRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,17 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,231,0320152025

FärgelandaRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 186 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 2401 08320152025

FärgelandaRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

6 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

38520152024

FärgelandaRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 6 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 22 km² skyddad mark.

6naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Färgelanda.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Färgelanda

Kort svar: Inga översvämningar är kartlagda i Färgelanda i Länsstyrelsernas register. Skogsstyrelsen har kartlagt 3 skogsbränder i Färgelanda sedan 2018.

Tidigare översvämningar

Inga kartlagda

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

3 bränder

15,7 ha brunnet

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

2 detektioner

varav 0 kraftiga (över 10 MW), senast 2022-06-30

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

1 mätstation

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 22 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

22dagar med snöfall om året

22 dagar med snöfall om året. 5,4 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 6 376 invånare, −3,0 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

6 376invånare 2024

6 376 invånare 2024. Folkmängden har ändrats −3,0 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

6 57620216 51220226 43420236 3762024
Invånare
Invånare
6 376 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
−3,0 % ändring av folkmängden
krymper
Medelpension
245 635 kr total pension per år
kvinnor 218 578 kr, män 272 086 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
189 953 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Färgelanda har utvecklats

Kort svar: Färgelanda hade 6 576 invånare 2021 och 6 376 2024. SCB skriver fram 6 184 till 2035.

Befolkning · 2024

6 376

−3,0 % sedan 2021

6 5766 184202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 6 184Kolada N01951

Då skulle 6 184 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 6 576 invånare
  2. 2023Största minskningen på ett år: −78
  3. 2024Senaste utfallet: 6 376 invånare
  4. 2035SCB:s framskrivning: 6 184 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

1 214 tkr

+6,1 % sedan 2021

1 2881 14420212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

376 100 kr

+12,1 % sedan 2021

336k376k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

5,0 %

−47,1 % sedan 2010

9,4 %4,4 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

3,8 %

−76,4 % sedan 1999

3,1 %15,9 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Färgelanda, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Färgelanda 2025: blocköverskridande styre. Balanskravsresultatet var 0,0 % 2025. 2026 fick kommunen 24 602 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Blocköverskridande styre

Kommunstyrelsens ordförande: S, med L

  1. 2022 till 2025Blocköverskridande styre
  2. 2018 till 2021Borgerligt styre
  3. 2014 till 2017Blocköverskridande styre
  4. 2006 till 2013Borgerligt styre
  5. 1994 till 2005Blocköverskridande styre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

0,0 %

Riksmedian 1,5 %

−26,5 %6,7 %20082025

FärgelandaRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
35,7 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
53 816 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
19,0 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

24 602 kr per invånare

får · 155 miljoner kr

24 602 kr10 100 kr20052026

FärgelandaSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Färgelanda sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 45 till skolan och 44 till omsorgen (2025). Det är 4 % mer per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 17 624 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

45 kr till skolan

och 44 kr till omsorgen

  1. Grundskola24 kr
  2. Förskola och fritids12 kr
  3. Gymnasieskola8 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg28 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning8 kr
  7. Individ- och familjeomsorg8 kr
  8. Gator, parker och räddning6 kr
  9. Kultur och fritid2 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision2 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst1 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

78 171 kr

per invånare, liknande kommuner 75 024 kr

Grundskola
18 928 kr +20 %liknande 15 737 kr
Förskola och fritids
9 379 kr +14 %liknande 8 201 kr
Gymnasieskola
6 115 kr +13 %liknande 5 400 kr
Vuxenutbildning och SFI
752 kr +9 %liknande 690 kr
Äldreomsorg
21 629 kr +4 %liknande 20 746 kr
LSS och funktionsnedsättning
6 071 kr −24 %liknande 8 022 kr
Individ- och familjeomsorg
6 575 kr +6 %liknande 6 186 kr
Gator, parker och räddning
4 691 kr −11 %liknande 5 257 kr
Kultur och fritid
1 485 kr −58 %liknande 3 559 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
557 kr −34 %liknande 848 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Munkedal, Gullspång, Hagfors, Laxå, Skinnskatteberg, Orsa, Ockelbo.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+19 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
+21 %
Förskola
+4 %
Gymnasieskola
−8 %
Äldreomsorg
+23 %
LSS
−21 %
Individ- och familjeomsorg
+37 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

175 574 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
175 574 kr +21 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
218 049 kr +11 %riket 195 903 kr
Per plats i särskilt boende
1 368 993 kr +22 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
409 383 kr +6 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

78 171 kr

+51,3 % sedan 2015

49 281 kr78 171 kr20152025

FärgelandaRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

867 kr

riket 9 335 kr

1,5k201520176,8k2019202120230,9k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Skola och förskola
583 kr
Gator, parker och räddning
360 kr
Vård och omsorg
203 kr
Gemensamma lokaler och IT
157 kr
Vatten, el, bostäder och hamnar
88 kr
Kultur och fritid
60 kr

Största investeringarna · 2025

Ytskikt och golv Valboskolan (gym)

0,7 mnkr utfall 2025 (netto)

  1. Ytskikt och golv Valboskolan (gym)0,7 mnkr
  2. Dörrstängare Lillågården0,6 mnkr
  3. Förstudie Ödeborgs skola-förskola0,4 mnkr
  4. BoU, IKT-plan 20250,4 mnkr
  5. Oljeavskiljare ÅVC Stigen0,4 mnkr
  6. Datorer 20250,3 mnkr
  7. Soläng renovering lägenhet0,3 mnkr
  8. Låssystem Centrumhuset0,2 mnkr

Årsredovisning 2025, Färgelanda kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

60 kr av 100 är skatt

87 951 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt60 kr
  2. Statsbidrag och utjämning28 kr
  3. Riktade statsbidrag5 kr
  4. Taxor och avgifter5 kr
  5. Hyror och arrenden2 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

17 624 kr

riket 62 738 kr

9 145 kr62 738 kr20152025

FärgelandaRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
1 125 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
404 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Färgelanda

Hur är det att bo i Färgelanda?

Färgelanda har 6 376 invånare och ligger i Västra Götalands län. Medelåldern är 45,9 år. Medianinkomsten ligger på 376 100 kr per år. Årsmedeltemperaturen är 6,9 °C.

Hur många bor i Färgelanda?

6 376 personer bodde i Färgelanda kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 257:e största kommun. Folkmängden har minskat 3,0 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Färgelanda?

En bostadsrätt kostar i snitt 4 150 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 1,2 miljoner kronor. Kommunalskatten är 34,39 %.

Hur är arbetsmarknaden i Färgelanda?

Arbetslösheten i Färgelanda var 4,8 % 2024. Medianinkomsten är 376 100 kr per år. 26,7 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Färgelanda?

26,7 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 4 150 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Färgelanda?

81,3 % av eleverna i Färgelanda blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 130 719 kr per barn och år på förskolan.

Hur är vädret och klimatet i Färgelanda?

Årsmedeltemperaturen i Färgelanda är 6,9 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 28 °C och den kallaste natten -16 °C. Det faller 1036 mm nederbörd om året, fördelat på 144 regndagar och 22 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 5,4 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Färgelanda?

Antalet anmälda våldsbrott är 587 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Färgelanda kommun?

De största orterna i Färgelanda kommun är Färgelanda, Stigen, Högsäter, Ödeborg.

Länet

Andra kommuner i Västra Götalands län