Hallands län

Hylte

Hallands län · 10 196 invånare · 8 orter

Kort svar: Hylte ligger i Hallands län. Kommunen har 10 196 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 213:e största. Befolkningen har minskat med 4,0 % de senaste fem åren. Centralorten är Hyltebruk och 7 andra orter och byar.

registret

Fakta

länHallands län
centralortHyltebruk
kommunalskatt33,9 %
kommunkod1315
orterna

Orterna i Hyltes kommun

2 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
10 196
Bostadsrätt
1 724 kr/m²
Medelålder
43,8 år
Tillväxt 2021–2024
-4,0 %
Medianinkomst / år
373 tkr
Folkmängd, ranking
213 /290
Om kommunen

Hylte

Hylte ligger i Hallands län. Kommunen har 10 196 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 213:e största. Befolkningen har minskat med 4,0 % de senaste fem åren. Centralorten är Hyltebruk och 7 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Hylte?

Medianinkomsten är 372 800 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 43,8 år. Kommunalskatten är 33,85 %. Arbetslösheten var 7,2 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 1 204 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

1 204 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Hylte ligger på 1 204 tkr. En bostadsrätt kostar 1 724 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats +5 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

1 14720211 09720221 14720231 2042024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 82,1 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

82,1 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 82,1 % (2024). 27,1 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

82,0202171,3202277,9202382,12024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
82,1 % av eleverna i åk 9
under mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
27,1 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 7,2 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

7,2 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 7,2 % (2024). Medianinkomsten ligger på 373 tkr per år. 32,8 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 176 arbetsställen per 1 000 invånare, och 82 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

9,920208,220216,420226,220237,22024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
7,2 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
373 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
33,85 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
32,8 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
176 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
82 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 2 604 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

2 604avgångar en vanlig vardag

63 hållplatser och stationer på 7 linjer. Kommunen har tågtrafik.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 29,5 % av dem som jobbar i Hylte pendlar in, och 32,8 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

29,5 % / 32,8 %

33 %29 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

2 581

+10,8 % sedan 2022

2 3302 58120222026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Hallandstrafiken.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Hylte?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Hylte betala ungefär 2 880 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 880 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 3002 58020152025

HylteRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,12 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,231,0320152025

HylteRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 165 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 2251 08320152025

HylteRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

432 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

1 7441920152024

HylteRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 17 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 13 km² skyddad mark.

17naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Hylte.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Hylte

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 3 översvämningsytor i Hylte mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 3 skogsbränder i Hylte sedan 2018.

Tidigare översvämningar

3 kartlagda ytor

Flest år 1994 (2)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

3 bränder

4,4 ha brunnet, senast 2023

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

7 detektioner

varav 0 kraftiga (över 10 MW), senast 2026-05-07

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

3 mätstationer

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 17 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

17dagar med snöfall om året

17 dagar med snöfall om året. 5,0 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 10 196 invånare, −4,0 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

10 196invånare 2024

10 196 invånare 2024. Folkmängden har ändrats −4,0 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

10 619202110 464202210 299202310 1962024
Invånare
Invånare
10 196 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
−4,0 % ändring av folkmängden
krymper
Medelpension
252 538 kr total pension per år
kvinnor 219 510 kr, män 286 315 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
185 925 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Hylte har utvecklats

Kort svar: Hylte hade 10 619 invånare 2021 och 10 196 2024. SCB skriver fram 9 422 till 2035.

Befolkning · 2024

10 196

−4,0 % sedan 2021

11k9 422202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 9 422Kolada N01951

Då skulle 9 422 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 10 619 invånare
  2. 2023Största minskningen på ett år: −165
  3. 2024Senaste utfallet: 10 196 invånare
  4. 2035SCB:s framskrivning: 9 422 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

1 204 tkr

+5,0 % sedan 2021

1 0971 20420212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

372 800 kr

+11,9 % sedan 2021

373k333k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

7,1 %

+20,9 % sedan 2010

10,1 %5,2 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

5,6 %

−49,5 % sedan 1999

3,7 %11,1 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Hylte, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Hylte 2025: blocköverskridande styre. Balanskravsresultatet var 0,0 % 2025. 2026 fick kommunen 26 003 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Blocköverskridande styre

Kommunstyrelsens ordförande: S, med L, V, Kommunens väl

  1. 2014 till 2025Blocköverskridande styre
  2. 2010 till 2013Borgerligt styre
  3. 1994 till 2009Blocköverskridande styre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

0,0 %

Riksmedian 1,5 %

4,0 %−2,2 %20082025

HylteRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
25,1 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
52 433 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
10,2 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

26 003 kr per invånare

får · 262 miljoner kr

9 546 kr26 003 kr20052026

HylteSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Hylte sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 46 till skolan och 39 till omsorgen (2025). Det är 1 % mer per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 48 164 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

46 kr till skolan

och 39 kr till omsorgen

  1. Grundskola25 kr
  2. Förskola och fritids10 kr
  3. Gymnasieskola9 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI2 kr
  5. Äldreomsorg22 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning8 kr
  7. Individ- och familjeomsorg8 kr
  8. Gator, parker och räddning6 kr
  9. Kultur och fritid5 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision2 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst1 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

79 619 kr

per invånare, liknande kommuner 79 187 kr

Grundskola
20 194 kr +17 %liknande 17 243 kr
Förskola och fritids
7 895 kr −9 %liknande 8 685 kr
Gymnasieskola
6 876 kr +5 %liknande 6 557 kr
Vuxenutbildning och SFI
1 654 kr +65 %liknande 1 001 kr
Äldreomsorg
17 894 kr −18 %liknande 21 897 kr
LSS och funktionsnedsättning
6 646 kr −27 %liknande 9 127 kr
Individ- och familjeomsorg
6 543 kr −2 %liknande 6 674 kr
Gator, parker och räddning
4 834 kr −15 %liknande 5 661 kr
Kultur och fritid
4 348 kr +52 %liknande 2 866 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
783 kr +98 %liknande 395 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Sävsjö, Uppvidinge, Östra Göinge, Vansbro, Nordanstig, Robertsfors, Haparanda.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+10 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
+14 %
Förskola
−8 %
Gymnasieskola
+4 %
Äldreomsorg
+14 %
LSS
−10 %
Individ- och familjeomsorg
+32 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

170 999 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
170 999 kr +18 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
171 811 kr −12 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
391 438 kr +184 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 287 770 kr +14 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
443 114 kr +15 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

79 619 kr

+62,2 % sedan 2015

79 619 kr49 085 kr20152025

HylteRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

6 850 kr

riket 9 335 kr

2,4k20152017201920217,2k20236,8k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Skola och förskola
2 239 kr
Gator, parker och räddning
1 069 kr
Gemensamma lokaler och IT
922 kr
Vatten, el, bostäder och hamnar
847 kr
Kultur och fritid
475 kr
Vård och omsorg
228 kr

Största investeringarna · 2025

Elias Fries skola

15 mnkr plan 2026

  1. Elias Fries skola15 mnkr
  2. Gymnastiksal Elias Fries15 mnkr
  3. Gamla hallen, gymnastik/idrott10 mnkr
  4. Utemiljö Elias Fries6,0 mnkr
  5. Byte av släck-/tankbrandbil Unnaryd5,5 mnkr
  6. Unnaryds skola, lekredskap/skolgård4,5 mnkr

Årsredovisning 2025, Hylte kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

53 kr av 100 är skatt

98 221 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt53 kr
  2. Statsbidrag och utjämning28 kr
  3. Riktade statsbidrag7 kr
  4. Taxor och avgifter7 kr
  5. Hyror och arrenden5 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

48 164 kr

riket 62 738 kr

62 738 kr8 285 kr20152025

HylteRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
1 618 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
1 263 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Hylte

Hur är det att bo i Hylte?

Hylte har 10 196 invånare och ligger i Hallands län. Medelåldern är 43,8 år. Medianinkomsten ligger på 372 800 kr per år. Årsmedeltemperaturen är 7,2 °C.

Hur många bor i Hylte?

10 196 personer bodde i Hylte kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 213:e största kommun. Folkmängden har minskat 4,0 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Hylte?

En bostadsrätt kostar i snitt 1 724 kr/m² (2023). Ett småhus kostar i snitt 1,2 miljoner kronor. Kommunalskatten är 33,85 %.

Hur är arbetsmarknaden i Hylte?

Arbetslösheten i Hylte var 7,2 % 2024. Medianinkomsten är 372 800 kr per år. 27,1 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Hylte?

27,1 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 1 724 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Hylte?

82,1 % av eleverna i Hylte blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 103 521 kr per barn och år på förskolan.

Hur är vädret och klimatet i Hylte?

Årsmedeltemperaturen i Hylte är 7,2 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 32 °C och den kallaste natten -22 °C. Det faller 1092 mm nederbörd om året, fördelat på 145 regndagar och 17 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 5,0 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Hylte?

Antalet anmälda våldsbrott är 934 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Hylte kommun?

De största orterna i Hylte kommun är Hyltebruk, Landeryd, Kinnared, Femsjö, Färgaryd, Rydöbruk, Torup, Unnaryd.

Länet

Andra kommuner i Hallands län