Hallands län

Kungsbacka

Hallands län · 85 792 invånare · 25 orter

Kort svar: Kungsbacka ligger i Hallands län. Kommunen har 85 792 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 27:e största. Befolkningen har vuxit med 0,6 % de senaste fem åren. Centralorten är Kungsbacka och 24 andra orter och byar.

registret

Fakta

länHallands län
centralortKungsbacka
kommunalskatt32,7 %
kommunkod1384
orterna

Orterna i Kungsbackas kommun

19 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
85 792
Bostadsrätt
40 650 kr/m²
Medelålder
42,7 år
Tillväxt 2021–2024
+0,6 %
Medianinkomst / år
470 tkr
Folkmängd, ranking
27 /290
Om kommunen

Kungsbacka

Kungsbacka ligger i Hallands län. Kommunen har 85 792 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 27:e största. Befolkningen har vuxit med 0,6 % de senaste fem åren. Centralorten är Kungsbacka och 24 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Kungsbacka?

Medianinkomsten är 469 500 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 42,7 år. Kommunalskatten är 32,73 %. Arbetslösheten var 2,4 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 5 754 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

5 754 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Kungsbacka ligger på 5 754 tkr. En bostadsrätt kostar 40 650 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats −4 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

6 00420216 24320225 62320235 7542024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 90,8 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

90,8 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 90,8 % (2024). 53,3 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning. I kommunen finns 1 lärosäte eller folkhögskola: Löftadalens folkhögskola.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

91,4202189,8202291,0202390,82024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
90,8 % av eleverna i åk 9
över mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
53,3 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Lärosäten i kommunen
1 universitet och folkhögskolor
Löftadalens folkhögskola
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 87 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

87 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

87 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2022). Antalet anmälda våldsbrott är 628 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

578201020132016201920226406282025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
87 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2022
Anmälda våldsbrott
628 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
83 /100
SKR:s medborgarundersökning 2022
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 2,4 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

2,4 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 2,4 % (2024). Medianinkomsten ligger på 470 tkr per år. 55,4 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 140 arbetsställen per 1 000 invånare, och 69 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

3,120202,420211,820222,020232,42024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
2,4 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
470 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
32,73 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
55,4 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
140 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
69 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 22 507 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

22 507avgångar en vanlig vardag

353 hållplatser och stationer på 247 linjer. Kommunen har tågtrafik.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 30,0 % av dem som jobbar i Kungsbacka pendlar in, och 55,4 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

30,0 % / 55,4 %

30 %55 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

21 168

+1,4 % sedan 2022

21 42620 87620222026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Hallandstrafiken, Västtrafik.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Kungsbacka?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Kungsbacka betala ungefär 2 510 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 510 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 4102 51020152025

KungsbackaRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

0,98 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

0,981,2620152025

KungsbackaRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 165 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 2251 08320152025

KungsbackaRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

14 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

811120152024

KungsbackaRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 19 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 89 km² skyddad mark.

19naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Kungsbacka.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Kungsbacka

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 3 översvämningsytor i Kungsbacka mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 5 skogsbränder i Kungsbacka sedan 2018.

Tidigare översvämningar

3 kartlagda ytor

Flest år 2006 (3)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

5 bränder

15,0 ha brunnet, senast 2023

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

20 detektioner

varav 5 kraftiga (över 10 MW), senast 2026-04-10

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

3 mätstationer

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 5 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

5dagar med snöfall om året

5 dagar med snöfall om året. 5,6 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 85 792 invånare, +0,6 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

85 792invånare 2024

85 792 invånare 2024. Folkmängden har ändrats +0,6 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

85 301202185 801202285 653202385 7922024
Invånare
Invånare
85 792 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
+0,6 % ändring av folkmängden
växer
Medelpension
319 473 kr total pension per år
kvinnor 259 648 kr, män 385 184 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
207 342 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Kungsbacka har utvecklats

Kort svar: Kungsbacka hade 85 301 invånare 2021 och 85 792 2024. SCB skriver fram 87 655 till 2035.

Befolkning · 2024

85 792

+0,6 % sedan 2021

85k88k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 87 655Kolada N01951

Då skulle 87 655 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 85 301 invånare
  2. 2022Största ökningen på ett år: +500
  3. 2023Största minskningen på ett år: −148
  4. 2024Senaste utfallet: 85 792 invånare
  5. 2035SCB:s framskrivning: 87 655 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

5 754 tkr

−4,2 % sedan 2021

6 2435 62320212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

469 500 kr

+12,2 % sedan 2021

418k470k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

2,9 %

−38,5 % sedan 2010

2,3 %4,8 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

3,3 %

−69,5 % sedan 1999

11,0 %2,4 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Kungsbacka, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Kungsbacka 2025: borgerligt styre. Balanskravsresultatet var 8,9 % 2025. 2026 fick kommunen 1 885 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Borgerligt styre

Kommunstyrelsens ordförande: M, med C, L, KD

  1. 1998 till 2025Borgerligt styre
  2. 1994 till 1997Blocköverskridande styre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

8,9 %

Riksmedian 1,5 %

0,4 %12,1 %20082025

KungsbackaRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
51,4 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
70 790 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
−0,9 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

1 885 kr per invånare

får · 163 miljoner kr

330 kr3 059 kr20052026

KungsbackaSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Kungsbacka sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 50 till skolan och 36 till omsorgen (2025). Det är 8 % mer per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 39 655 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

50 kr till skolan

och 36 kr till omsorgen

  1. Grundskola25 kr
  2. Förskola och fritids15 kr
  3. Gymnasieskola9 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg20 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning12 kr
  7. Individ- och familjeomsorg5 kr
  8. Gator, parker och räddning8 kr
  9. Kultur och fritid4 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision1 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst1 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

68 649 kr

per invånare, liknande kommuner 63 767 kr

Grundskola
17 019 kr +1 %liknande 16 836 kr
Förskola och fritids
10 293 kr +2 %liknande 10 080 kr
Gymnasieskola
6 175 kr +15 %liknande 5 392 kr
Vuxenutbildning och SFI
519 kr −12 %liknande 590 kr
Äldreomsorg
13 710 kr +33 %liknande 10 288 kr
LSS och funktionsnedsättning
7 979 kr +12 %liknande 7 137 kr
Individ- och familjeomsorg
3 294 kr −13 %liknande 3 806 kr
Gator, parker och räddning
5 187 kr +21 %liknande 4 276 kr
Kultur och fritid
3 070 kr +7 %liknande 2 862 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
399 kr +28 %liknande 311 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Österåker, Värmdö, Sollentuna, Härryda, Partille, Kungälv, Skellefteå.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

−1 %

mindre än strukturen motiverar

Grundskola
−3 %
Förskola
−4 %
Gymnasieskola
+0 %
Äldreomsorg
+4 %
LSS
+4 %
Individ- och familjeomsorg
−10 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

135 993 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
135 993 kr −7 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
183 945 kr −6 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
134 035 kr −3 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 112 715 kr −1 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
417 195 kr +8 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

68 649 kr

+36,0 % sedan 2015

49 281 kr69 557 kr20152025

KungsbackaRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

9 731 kr

riket 9 335 kr

4,0k201520172019202115,8k20239,7k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Vatten, el, bostäder och hamnar
5 402 kr
Skola och förskola
1 824 kr
Gator, parker och räddning
1 801 kr
Gemensamma lokaler och IT
486 kr
Kultur och fritid
438 kr
Vård och omsorg
387 kr

Största investeringarna · 2025

Framtidens reningsverk (Hammargård)

160 mnkr ackumulerat utfall t.o.m. dec 2025

  1. Framtidens reningsverk (Hammargård)160 mnkr
  2. Klockaregårdens förskola91 mnkr
  3. Stockalids förskola70 mnkr
  4. VA-utbyggnad Hagryd-Dala61 mnkr
  5. Fjärås vattenverk Hammerö, uppdimensionering etapp 240 mnkr
  6. Vallda boende med särskild service40 mnkr
  7. Voxlöv/Björkris30 mnkr
  8. Kungsbacka Arena27 mnkr

Årsredovisning 2025, Kungsbacka kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

83 kr av 100 är skatt

86 194 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt83 kr
  2. Statsbidrag och utjämning4 kr
  3. Riktade statsbidrag4 kr
  4. Taxor och avgifter8 kr
  5. Hyror och arrenden2 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

39 655 kr

riket 62 738 kr

62 738 kr9 827 kr20152025

KungsbackaRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
11 569 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
766 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Kungsbacka

Hur är det att bo i Kungsbacka?

Kungsbacka har 85 792 invånare och ligger i Hallands län. Medelåldern är 42,7 år. Medianinkomsten ligger på 469 500 kr per år. 87 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 8,4 °C.

Hur många bor i Kungsbacka?

85 792 personer bodde i Kungsbacka kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 27:e största kommun. Folkmängden har ökat 0,6 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Kungsbacka?

En bostadsrätt kostar i snitt 40 650 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 5,8 miljoner kronor. Kommunalskatten är 32,73 %.

Hur är arbetsmarknaden i Kungsbacka?

Arbetslösheten i Kungsbacka var 2,4 % 2024. Medianinkomsten är 469 500 kr per år. 53,3 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Kungsbacka?

53,3 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 40 650 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Kungsbacka?

90,8 % av eleverna i Kungsbacka blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 109 494 kr per barn och år på förskolan. 87 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Kungsbacka?

Årsmedeltemperaturen i Kungsbacka är 8,4 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 26 °C och den kallaste natten -9 °C. Det faller 1006 mm nederbörd om året, fördelat på 136 regndagar och 5 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 5,6 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Kungsbacka?

87 % av invånarna i Kungsbacka uppger att de känner sig trygga (2022). Antalet anmälda våldsbrott är 602 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Kungsbacka kommun?

De största orterna i Kungsbacka kommun är Kungsbacka, Onsala, Särö, Fjärås kyrkby, Vallda, Backa, Anneberg, Västra Hagen, Buerås, Vassbäck, Halla Heberg, Lerkil och 13 till.

Länet

Andra kommuner i Hallands län