Gävleborgs län

Nordanstig

Gävleborgs län · 9 262 invånare · 16 orter

Kort svar: Nordanstig ligger i Gävleborgs län. Kommunen har 9 262 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 226:e största. Befolkningen har minskat med 2,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Bergsjö och 15 andra orter och byar.

registret

Fakta

länGävleborgs län
centralortBergsjö
kommunalskatt34,0 %
kommunkod2132
orterna

Orterna i Nordanstigs kommun

10 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
9 262
Bostadsrätt
— kr/m²
Medelålder
46,2 år
Tillväxt 2021–2024
-2,3 %
Medianinkomst / år
365 tkr
Folkmängd, ranking
226 /290
Om kommunen

Nordanstig

Nordanstig ligger i Gävleborgs län. Kommunen har 9 262 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 226:e största. Befolkningen har minskat med 2,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Bergsjö och 15 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Nordanstig?

Medianinkomsten är 365 100 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 46,2 år. Kommunalskatten är 34,02 %. Arbetslösheten var 4,5 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 986 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

986 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Nordanstig ligger på 986 tkr. På 3 år har priset ändrats +3 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

96020211 18420221 10420239862024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 80,2 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

80,2 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 80,2 % (2024). 30,6 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

86,0202187,9202282,6202380,22024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
80,2 % av eleverna i åk 9
under mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
30,6 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 4,5 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

4,5 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 4,5 % (2024). Medianinkomsten ligger på 365 tkr per år. 42,5 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 199 arbetsställen per 1 000 invånare, och 82 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

5,920205,420214,420224,320234,52024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
4,5 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
365 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
34,02 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
42,5 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
199 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
82 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 3 226 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

3 226avgångar en vanlig vardag

156 hållplatser och stationer på 9 linjer. Kommunen har tågtrafik.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 17,6 % av dem som jobbar i Nordanstig pendlar in, och 42,5 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

17,6 % / 42,5 %

18 %43 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

3 276

−0,7 % sedan 2020

3 1783 30020202026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på X-Trafik.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Nordanstig?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Nordanstig betala ungefär 2 880 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 880 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 2902 58020152025

NordanstigRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,16 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,261,0320152025

NordanstigRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 120 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 0571 21420152025

NordanstigRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

32 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

1915120152024

NordanstigRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 28 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 34 km² skyddad mark.

28naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Nordanstig.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Nordanstig

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 2 översvämningsytor i Nordanstig mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 9 skogsbränder i Nordanstig sedan 2018.

Tidigare översvämningar

2 kartlagda ytor

Flest år 1966 (1)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

9 bränder

34,7 ha brunnet, senast 2025

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

19 detektioner

varav 7 kraftiga (över 10 MW), senast 2026-09-02

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 31 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

31dagar med snöfall om året

31 dagar med snöfall om året. 5,8 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 9 262 invånare, −2,3 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

9 262invånare 2024

9 262 invånare 2024. Folkmängden har ändrats −2,3 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

9 48020219 48720229 37020239 2622024
Invånare
Invånare
9 262 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
−2,3 % ändring av folkmängden
krymper
Medelpension
253 618 kr total pension per år
kvinnor 223 584 kr, män 283 095 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
191 705 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Nordanstig har utvecklats

Kort svar: Nordanstig hade 9 480 invånare 2021 och 9 262 2024. SCB skriver fram 8 854 till 2035.

Befolkning · 2024

9 262

−2,3 % sedan 2021

8 8549 487202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 8 854Kolada N01951

Då skulle 8 854 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 9 480 invånare
  2. 2022Största ökningen på ett år: +7
  3. 2023Största minskningen på ett år: −117
  4. 2024Senaste utfallet: 9 262 invånare
  5. 2035SCB:s framskrivning: 8 854 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

986 tkr

+2,7 % sedan 2021

1 18496020212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

365 100 kr

+11,1 % sedan 2021

365k329k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

5,3 %

−38,0 % sedan 2010

8,5 %4,8 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

3,7 %

−84,8 % sedan 1999

24,2 %3,1 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Nordanstig, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Nordanstig 2025: blocköverskridande styre. Balanskravsresultatet var 1,0 % 2025. 2026 fick kommunen 27 765 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Blocköverskridande styre

Kommunstyrelsens ordförande: S, med M, L

  1. 2010 till 2025Blocköverskridande styre
  2. 2002 till 2009Borgerligt styre
  3. 1994 till 2001Vänsterstyre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

1,0 %

Riksmedian 1,5 %

6,4 %−1,7 %20082025

NordanstigRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
38,6 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
51 491 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
10,3 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

27 765 kr per invånare

får · 257 miljoner kr

10 403 kr27 765 kr20052026

NordanstigSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Nordanstig sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 43 till skolan och 47 till omsorgen (2025). Det är 3 % mindre per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 38 987 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

43 kr till skolan

och 47 kr till omsorgen

  1. Grundskola23 kr
  2. Förskola och fritids11 kr
  3. Gymnasieskola7 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI2 kr
  5. Äldreomsorg28 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning10 kr
  7. Individ- och familjeomsorg8 kr
  8. Gator, parker och räddning5 kr
  9. Kultur och fritid3 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision2 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

78 077 kr

per invånare, liknande kommuner 80 606 kr

Grundskola
18 333 kr +8 %liknande 17 047 kr
Förskola och fritids
8 245 kr +4 %liknande 7 895 kr
Gymnasieskola
5 364 kr −18 %liknande 6 557 kr
Vuxenutbildning och SFI
1 285 kr +50 %liknande 854 kr
Äldreomsorg
21 897 kr +22 %liknande 17 894 kr
LSS och funktionsnedsättning
8 092 kr −15 %liknande 9 545 kr
Individ- och familjeomsorg
6 445 kr −7 %liknande 6 909 kr
Gator, parker och räddning
4 056 kr −31 %liknande 5 860 kr
Kultur och fritid
2 084 kr −36 %liknande 3 274 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
677 kr +44 %liknande 471 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Flen, Sävsjö, Uppvidinge, Östra Göinge, Hylte, Vansbro, Haparanda.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+10 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
+11 %
Förskola
+1 %
Gymnasieskola
−10 %
Äldreomsorg
+17 %
LSS
+3 %
Individ- och familjeomsorg
+30 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

175 155 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
175 155 kr +20 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
197 880 kr +1 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
328 667 kr +138 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 021 792 kr −9 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
458 583 kr +19 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

78 077 kr

+51,5 % sedan 2015

49 281 kr78 077 kr20152025

NordanstigRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

22 735 kr

riket 9 335 kr

1,7k2015201720192021202322,7k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Vård och omsorg
9 406 kr
Kultur och fritid
2 020 kr
Skola och förskola
1 872 kr
Gator, parker och räddning
1 187 kr
Gemensamma lokaler och IT
838 kr
Vatten, el, bostäder och hamnar
326 kr

Största investeringarna · 2025

Nytt Säbo

356 mnkr beslutad totalutgift

  1. Nytt Säbo356 mnkr
  2. Projektering Harmångers skola92 mnkr
  3. Bredband83 mnkr
  4. EPC8,7 mnkr

Årsredovisning 2025, Nordanstigs kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

57 kr av 100 är skatt

90 757 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt57 kr
  2. Statsbidrag och utjämning33 kr
  3. Riktade statsbidrag5 kr
  4. Taxor och avgifter4 kr
  5. Hyror och arrenden2 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

38 987 kr

riket 62 738 kr

62 738 kr5 466 kr20152025

NordanstigRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
8 930 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
707 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Nordanstig

Hur är det att bo i Nordanstig?

Nordanstig har 9 262 invånare och ligger i Gävleborgs län. Medelåldern är 46,2 år. Medianinkomsten ligger på 365 100 kr per år. Årsmedeltemperaturen är 4,5 °C.

Hur många bor i Nordanstig?

9 262 personer bodde i Nordanstigs kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 226:e största kommun. Folkmängden har minskat 2,3 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Nordanstig?

Ett småhus kostar i snitt 1,0 miljoner kronor. Kommunalskatten är 34,02 %.

Hur är arbetsmarknaden i Nordanstig?

Arbetslösheten i Nordanstig var 4,5 % 2024. Medianinkomsten är 365 100 kr per år. 30,6 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Nordanstig?

30,6 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det för barnfamiljer i Nordanstig?

80,2 % av eleverna i Nordanstig blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 120 100 kr per barn och år på förskolan.

Hur är vädret och klimatet i Nordanstig?

Årsmedeltemperaturen i Nordanstig är 4,5 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 29 °C och den kallaste natten -25 °C. Det faller 736 mm nederbörd om året, fördelat på 104 regndagar och 31 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 5,8 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Nordanstig?

Antalet anmälda våldsbrott är 742 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Nordanstigs kommun?

De största orterna i Nordanstigs kommun är Bergsjö, Strömsbruk, Gnarp, Harmånger, Hassela, Hårte, Ilsbo, Jättendal, Kyrkbyn, Lönnångersfjärden, Mellanfjärden, Norrfjärden och 4 till.

Länet

Andra kommuner i Gävleborgs län