Stockholms län

Täby

Stockholms län · 77 744 invånare · 2 orter

Kort svar: Täby ligger i Stockholms län. Kommunen har 77 744 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 31:a största. Befolkningen har vuxit med 5,1 % de senaste fem åren. Centralorten är Täby och 1 andra orter och byar.

registret

Fakta

länStockholms län
centralortTäby
kommunalskatt29,9 %
kommunkod0160
orterna

Orterna i Täbys kommun

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
77 744
Bostadsrätt
43 265 kr/m²
Medelålder
41,5 år
Tillväxt 2021–2024
+5,1 %
Medianinkomst / år
521 tkr
Folkmängd, ranking
31 /290
Om kommunen

Täby

Täby ligger i Stockholms län. Kommunen har 77 744 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 31:a största. Befolkningen har vuxit med 5,1 % de senaste fem åren. Centralorten är Täby och 1 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Täby?

Medianinkomsten är 521 300 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 41,5 år. Kommunalskatten är 29,93 %. Arbetslösheten var 3,2 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 8 585 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

8 585 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Täby ligger på 8 585 tkr. En bostadsrätt kostar 43 265 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats −3 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

8 82020219 21020228 15820238 5852024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 94,6 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

94,6 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 94,6 % (2024). 66,9 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

97,3202196,8202295,5202394,62024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
94,6 % av eleverna i åk 9
över mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
66,9 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 87 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

87 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

87 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2023). Antalet anmälda våldsbrott är 567 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

687716200920122015201920225672025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
87 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2023
Anmälda våldsbrott
567 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
88 /100
SKR:s medborgarundersökning 2024
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 3,2 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

3,2 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 3,2 % (2024). Medianinkomsten ligger på 521 tkr per år. 74,7 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 139 arbetsställen per 1 000 invånare, och 68 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

3,620202,820212,420222,620233,22024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
3,2 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
521 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
29,93 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
74,7 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
139 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
68 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 22 660 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

22 660avgångar en vanlig vardag

141 hållplatser och stationer på 45 linjer. Ingen tågtrafik inom kommunen.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 60,5 % av dem som jobbar i Täby pendlar in, och 74,7 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

60,5 % / 74,7 %

75 %61 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

22 660

+10,9 % sedan 2020

20 43522 66020202026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på AB Storstockholms Lokaltrafik.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Täby?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Täby betala ungefär 1 910 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

1 910 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 0401 91020152025

TäbyRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

0,69 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

0,691,1420152025

TäbyRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 256 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 0831 28420152025

TäbyRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

20 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

1281920152024

TäbyRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 4 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 4 km² skyddad mark.

4naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Täby.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Täby

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 1 översvämningsyta i Täby mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har inte kartlagt någon skogsbrand i Täby sedan 2018.

Tidigare översvämningar

1 kartlagd yta

Flest år 2006 (1)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

Inga kartlagda

Inga bränder på 0,5 ha eller mer

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

3 detektioner

varav 0 kraftiga (över 10 MW), senast 2026-04-10

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 13 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

13dagar med snöfall om året

13 dagar med snöfall om året. 6,0 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 77 744 invånare, +5,1 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

77 744invånare 2024

77 744 invånare 2024. Folkmängden har ändrats +5,1 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

73 955202175 137202276 738202377 7442024
Invånare
Invånare
77 744 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
+5,1 % ändring av folkmängden
växer
Medelpension
385 990 kr total pension per år
kvinnor 302 011 kr, män 484 474 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
214 244 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Täby har utvecklats

Kort svar: Täby hade 73 955 invånare 2021 och 77 744 2024. SCB skriver fram 80 932 till 2035.

Befolkning · 2024

77 744

+5,1 % sedan 2021

74k81k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 80 932Kolada N01951

Då skulle 80 932 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 73 955 invånare
  2. 2023Största ökningen på ett år: +1 601
  3. 2024Senaste utfallet: 77 744 invånare
  4. 2035SCB:s framskrivning: 80 932 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

8 585 tkr

−2,7 % sedan 2021

9 2108 15820212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

521 300 kr

+11,9 % sedan 2021

466k521k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

3,9 %

+32,6 % sedan 2010

2,2 %3,9 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

4,1 %

−21,4 % sedan 1999

2,2 %5,8 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Täby, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Täby 2025: borgerligt styre. Balanskravsresultatet var 17,9 % 2025. 2026 betalade kommunen 8 578 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Borgerligt styre

Kommunstyrelsens ordförande: M, med C, L, KD

  1. 1994 till 2025Borgerligt styre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

17,9 %

Riksmedian 1,5 %

18,1 %−22,8 %20082025

TäbyRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
55,5 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
67 823 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
−18,8 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

8 578 kr per invånare

betalar · 673 miljoner kr

−4 395 kr−8 578 kr20052026

TäbySCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Täby sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 50 till skolan och 34 till omsorgen (2025). Det är 3 % mindre per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 29 638 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

50 kr till skolan

och 34 kr till omsorgen

  1. Grundskola26 kr
  2. Förskola och fritids15 kr
  3. Gymnasieskola9 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg18 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning12 kr
  7. Individ- och familjeomsorg4 kr
  8. Gator, parker och räddning10 kr
  9. Kultur och fritid5 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar0 kr
  11. Politik och revision1 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

58 810 kr

per invånare, liknande kommuner 60 871 kr

Grundskola
15 329 kr −8 %liknande 16 592 kr
Förskola och fritids
8 582 kr −13 %liknande 9 846 kr
Gymnasieskola
5 078 kr −7 %liknande 5 439 kr
Vuxenutbildning och SFI
313 kr −38 %liknande 504 kr
Äldreomsorg
10 345 kr +7 %liknande 9 700 kr
LSS och funktionsnedsättning
7 007 kr −2 %liknande 7 137 kr
Individ- och familjeomsorg
2 600 kr −29 %liknande 3 684 kr
Gator, parker och räddning
5 676 kr +9 %liknande 5 187 kr
Kultur och fritid
3 100 kr +1 %liknande 3 070 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
96 kr −47 %liknande 181 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Österåker, Järfälla, Tyresö, Sollentuna, Nacka, Vellinge, Kungsbacka.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

−19 %

mindre än strukturen motiverar

Grundskola
−13 %
Förskola
−27 %
Gymnasieskola
−11 %
Äldreomsorg
−23 %
LSS
+0 %
Individ- och familjeomsorg
−27 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

127 861 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
127 861 kr −12 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
174 596 kr −11 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
117 697 kr −15 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
990 509 kr −12 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
236 090 kr −39 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

58 810 kr

+38,1 % sedan 2015

42 580 kr69 557 kr20152025

TäbyRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

10 586 kr

riket 9 335 kr

9,4k2015201712,9k20192021202310,6k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Skola och förskola
3 837 kr
Gator, parker och räddning
2 717 kr
Vatten, el, bostäder och hamnar
1 777 kr
Kultur och fritid
1 055 kr
Vård och omsorg
751 kr
Gemensamma lokaler och IT
252 kr

Största investeringarna · 2025

Roslags-Näsby

559 mnkr total budget (nytt utbyggnadsområde)

  1. Roslags-Näsby559 mnkr
  2. Simhall490 mnkr
  3. Utbyggnad roslagsbanans dubbelspår472 mnkr
  4. Renovering Skolhagenskolan300 mnkr
  5. Täby park område 1 och 2245 mnkr
  6. Täby park område 4220 mnkr
  7. Åtgärder Stora Marknadsvägen inkl. tunnel200 mnkr
  8. Renovering Rösjöskolan200 mnkr

Årsredovisning 2025, Täby kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

86 kr av 100 är skatt

79 730 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt86 kr
  2. Statsbidrag och utjämning0 kr
  3. Riktade statsbidrag4 kr
  4. Taxor och avgifter7 kr
  5. Hyror och arrenden3 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

29 638 kr

riket 62 738 kr

21 930 kr62 738 kr20152025

TäbyRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
12 376 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
549 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Täby

Hur är det att bo i Täby?

Täby har 77 744 invånare och ligger i Stockholms län. Medelåldern är 41,5 år. Medianinkomsten ligger på 521 300 kr per år. 87 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 7,3 °C.

Hur många bor i Täby?

77 744 personer bodde i Täby kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 31:a största kommun. Folkmängden har ökat 5,1 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Täby?

En bostadsrätt kostar i snitt 43 265 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 8,6 miljoner kronor. Kommunalskatten är 29,93 %.

Hur är arbetsmarknaden i Täby?

Arbetslösheten i Täby var 3,2 % 2024. Medianinkomsten är 521 300 kr per år. 66,9 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Täby?

66,9 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 43 265 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Täby?

94,6 % av eleverna i Täby blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 87 366 kr per barn och år på förskolan. 87 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Täby?

Årsmedeltemperaturen i Täby är 7,3 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 31 °C och den kallaste natten -14 °C. Det faller 602 mm nederbörd om året, fördelat på 102 regndagar och 13 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 6,0 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Täby?

87 % av invånarna i Täby uppger att de känner sig trygga (2023). Antalet anmälda våldsbrott är 448 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Täby kommun?

De största orterna i Täby kommun är Täby, Täby kyrkby.

Länet

Andra kommuner i Stockholms län