Stockholms län

Vaxholm

Stockholms län · 11 822 invånare · 4 orter

Kort svar: Vaxholm ligger i Stockholms län. Kommunen har 11 822 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 192:a största. Befolkningen har minskat med 1,5 % de senaste fem åren. Centralorten är Vaxholm och 3 andra orter och byar.

registret

Fakta

länStockholms län
centralortVaxholm
kommunalskatt31,7 %
kommunkod0187
orterna

Orterna i Vaxholms kommun

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
11 822
Bostadsrätt
45 009 kr/m²
Medelålder
45,2 år
Tillväxt 2021–2024
-1,5 %
Medianinkomst / år
504 tkr
Folkmängd, ranking
192 /290
Om kommunen

Vaxholm

Vaxholm ligger i Stockholms län. Kommunen har 11 822 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 192:a största. Befolkningen har minskat med 1,5 % de senaste fem åren. Centralorten är Vaxholm och 3 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Vaxholm?

Medianinkomsten är 504 400 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 45,2 år. Kommunalskatten är 31,68 %. Arbetslösheten var 2,8 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 8 589 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

8 589 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Vaxholm ligger på 8 589 tkr. En bostadsrätt kostar 45 009 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats +2 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

8 39620219 48120228 43420238 5892024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 93,2 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

93,2 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 93,2 % (2024). 59,1 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

97,8202195,7202290,7202393,22024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
93,2 % av eleverna i åk 9
över mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
59,1 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 96 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

96 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

96 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2023). Antalet anmälda våldsbrott är 264 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

34620172019419202120232642025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
96 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2023
Anmälda våldsbrott
264 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
81 /100
SKR:s medborgarundersökning 2024
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 2,8 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

2,8 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 2,8 % (2024). Medianinkomsten ligger på 504 tkr per år. 69,9 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 178 arbetsställen per 1 000 invånare, och 74 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

3,420202,920212,520222,620232,82024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
2,8 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
504 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
31,68 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
69,9 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
178 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
74 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 1 941 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

1 941avgångar en vanlig vardag

21 hållplatser och stationer på 15 linjer. Ingen tågtrafik inom kommunen.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 35,4 % av dem som jobbar i Vaxholm pendlar in, och 69,9 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

35,4 % / 69,9 %

35 %70 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

1 930

+9,0 % sedan 2020

1 7601 93020202026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på AB Storstockholms Lokaltrafik.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Vaxholm?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Vaxholm betala ungefär 2 100 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 100 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 0402 10020152025

VaxholmRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

0,76 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

0,761,1420152025

VaxholmRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 256 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 0831 28420152025

VaxholmRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

16 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

288020152024

VaxholmRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 2 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 44 km² skyddad mark.

2naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Vaxholm.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Vaxholm

Kort svar: Inga översvämningar är kartlagda i Vaxholm i Länsstyrelsernas register. Skogsstyrelsen har inte kartlagt någon skogsbrand i Vaxholm sedan 2018.

Tidigare översvämningar

Inga kartlagda

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

Inga kartlagda

Inga bränder på 0,5 ha eller mer

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

Inga detektioner

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

11 mätstationer

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 18 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

18dagar med snöfall om året

18 dagar med snöfall om året. 6,0 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 11 822 invånare, −1,5 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

11 822invånare 2024

11 822 invånare 2024. Folkmängden har ändrats −1,5 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

11 996202111 899202211 817202311 8222024
Invånare
Invånare
11 822 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
−1,5 % ändring av folkmängden
krymper
Medelpension
349 824 kr total pension per år
kvinnor 284 730 kr, män 420 339 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
212 868 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Vaxholm har utvecklats

Kort svar: Vaxholm hade 11 996 invånare 2021 och 11 822 2024. SCB skriver fram 11 549 till 2035.

Befolkning · 2024

11 822

−1,5 % sedan 2021

12k12k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 11 549Kolada N01951

Då skulle 11 549 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 11 996 invånare
  2. 2022Största minskningen på ett år: −97
  3. 2024Senaste utfallet: 11 822 invånare
  4. 2024Största ökningen på ett år: +5
  5. 2035SCB:s framskrivning: 11 549 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

8 589 tkr

+2,3 % sedan 2021

9 4818 39620212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

504 400 kr

+11,8 % sedan 2021

504k451k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

3,2 %

+17,9 % sedan 2010

2,0 %3,8 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

4,0 %

−43,4 % sedan 1999

2,1 %7,1 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Vaxholm, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Vaxholm 2025: blocköverskridande styre. Balanskravsresultatet var 2,6 % 2025. 2026 betalade kommunen 7 709 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Blocköverskridande styre

Kommunstyrelsens ordförande: M, med L, KD, S, V

  1. 2018 till 2025Blocköverskridande styre
  2. 1994 till 2017Borgerligt styre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

2,6 %

Riksmedian 1,5 %

0,4 %25,8 %20082025

VaxholmRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
62,7 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
73 960 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
−4,9 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

7 709 kr per invånare

betalar · 90 miljoner kr

2 953 kr−7 709 kr20052026

VaxholmSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Vaxholm sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 50 till skolan och 31 till omsorgen (2025). Det är 5 % mindre per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 15 394 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

50 kr till skolan

och 31 kr till omsorgen

  1. Grundskola28 kr
  2. Förskola och fritids14 kr
  3. Gymnasieskola8 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg19 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning7 kr
  7. Individ- och familjeomsorg4 kr
  8. Gator, parker och räddning11 kr
  9. Kultur och fritid6 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision2 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

63 866 kr

per invånare, liknande kommuner 67 425 kr

Grundskola
17 780 kr +6 %liknande 16 753 kr
Förskola och fritids
8 688 kr −12 %liknande 9 820 kr
Gymnasieskola
5 365 kr −9 %liknande 5 890 kr
Vuxenutbildning och SFI
352 kr −40 %liknande 590 kr
Äldreomsorg
12 387 kr +12 %liknande 11 058 kr
LSS och funktionsnedsättning
4 697 kr −36 %liknande 7 308 kr
Individ- och familjeomsorg
2 478 kr −29 %liknande 3 506 kr
Gator, parker och räddning
6 745 kr +41 %liknande 4 776 kr
Kultur och fritid
3 746 kr +10 %liknande 3 395 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
635 kr +19 %liknande 535 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Vallentuna, Nykvarn, Vellinge, Båstad, Härryda, Stenungsund, Gällivare.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

−5 %

mindre än strukturen motiverar

Grundskola
+2 %
Förskola
+10 %
Gymnasieskola
−12 %
Äldreomsorg
−14 %
LSS
−3 %
Individ- och familjeomsorg
−7 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

147 079 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
147 079 kr +1 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
215 097 kr +10 %riket 195 903 kr
Per plats i särskilt boende
1 110 603 kr −1 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
340 161 kr −12 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

63 866 kr

+30,4 % sedan 2015

48 964 kr69 557 kr20152025

VaxholmRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

15 644 kr

riket 9 335 kr

3,9k2015201720192021202315,6k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Vatten, el, bostäder och hamnar
6 905 kr
Skola och förskola
2 600 kr
Gator, parker och räddning
2 008 kr
Vård och omsorg
1 085 kr
Kultur och fritid
371 kr
Gemensamma lokaler och IT
368 kr

Största investeringarna · 2025

Kajrenovering

381 mnkr projektets budget/kalkyl

  1. Kajrenovering381 mnkr
  2. Särskilt boende för äldre Norrberget290 mnkr
  3. Ishall90 mnkr
  4. Trafikåtgärder Resarö mitt48 mnkr
  5. Resarö skola ombyggnation31 mnkr
  6. Allmän platsmark Norrberget20 mnkr
  7. Gång- och cykelväg Rindövägen19 mnkr

Årsredovisning 2025, Vaxholms stad

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

89 kr av 100 är skatt

82 155 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt89 kr
  2. Statsbidrag och utjämning0 kr
  3. Riktade statsbidrag4 kr
  4. Taxor och avgifter4 kr
  5. Hyror och arrenden3 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

15 394 kr

riket 62 738 kr

9 649 kr62 738 kr20152025

VaxholmRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
14 899 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
34 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Vaxholm

Hur är det att bo i Vaxholm?

Vaxholm har 11 822 invånare och ligger i Stockholms län. Medelåldern är 45,2 år. Medianinkomsten ligger på 504 400 kr per år. 96 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 7,5 °C.

Hur många bor i Vaxholm?

11 822 personer bodde i Vaxholms kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 192:a största kommun. Folkmängden har minskat 1,5 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Vaxholm?

En bostadsrätt kostar i snitt 45 009 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 8,6 miljoner kronor. Kommunalskatten är 31,68 %.

Hur är arbetsmarknaden i Vaxholm?

Arbetslösheten i Vaxholm var 2,8 % 2024. Medianinkomsten är 504 400 kr per år. 59,1 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Vaxholm?

59,1 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 45 009 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Vaxholm?

93,2 % av eleverna i Vaxholm blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 94 897 kr per barn och år på förskolan. 96 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Vaxholm?

Årsmedeltemperaturen i Vaxholm är 7,5 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 30 °C och den kallaste natten -18 °C. Det faller 603 mm nederbörd om året, fördelat på 110 regndagar och 18 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 6,0 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Vaxholm?

96 % av invånarna i Vaxholm uppger att de känner sig trygga (2023). Antalet anmälda våldsbrott är 363 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Vaxholms kommun?

De största orterna i Vaxholms kommun är Vaxholm, Kullö, Oskar-Fredriksborg, Ytterby.

Länet

Andra kommuner i Stockholms län