Västmanlands län

Norberg

Västmanlands län · 5 452 invånare · 1 ort

Kort svar: Norberg ligger i Västmanlands län. Kommunen har 5 452 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 268:e största. Befolkningen har minskat med 4,6 % de senaste fem åren. Centralorten är Norberg.

registret

Fakta

länVästmanlands län
centralortNorberg
kommunalskatt33,5 %
kommunkod1962
orterna

Orterna i Norbergs kommun

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
5 452
Bostadsrätt
3 554 kr/m²
Medelålder
47,0 år
Tillväxt 2021–2024
-4,6 %
Medianinkomst / år
380 tkr
Folkmängd, ranking
268 /290
Om kommunen

Norberg

Norberg ligger i Västmanlands län. Kommunen har 5 452 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 268:e största. Befolkningen har minskat med 4,6 % de senaste fem åren. Centralorten är Norberg.

Att bo här

Hur är det att bo i Norberg?

Medianinkomsten är 379 800 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 47,0 år. Kommunalskatten är 33,54 %. Arbetslösheten var 6,5 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 1 240 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

1 240 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Norberg ligger på 1 240 tkr. En bostadsrätt kostar 3 554 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats −16 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

1 47920211 38420221 53420231 2402024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 75,5 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

75,5 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 75,5 % (2024). 27,1 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

75,4202178,3202282,0202375,52024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
75,5 % av eleverna i åk 9
under mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
27,1 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 6,5 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

6,5 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 6,5 % (2024). Medianinkomsten ligger på 380 tkr per år. 53,4 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 115 arbetsställen per 1 000 invånare, och 70 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

9,820208,720216,120226,120236,52024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
6,5 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
380 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
33,54 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
53,4 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
115 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
70 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 1 195 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

1 195avgångar en vanlig vardag

64 hållplatser och stationer på 5 linjer. Ingen tågtrafik inom kommunen.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 34,6 % av dem som jobbar i Norberg pendlar in, och 53,4 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

34,6 % / 53,4 %

34 %53 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

1 199

−33,8 % sedan 2022

1 8101 19920222026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Dalatrafik, Västmanland.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Norberg?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Norberg betala ungefär 2 470 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 470 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 0402 41020152025

NorbergRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

0,97 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

0,971,1420152025

NorbergRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 150 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 0761 21420152025

NorbergRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

15 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

08520152024

NorbergRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 14 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 5 km² skyddad mark.

14naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Norberg.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Norberg

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 2 översvämningsytor i Norberg mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 1 skogsbrand i Norberg sedan 2018.

Tidigare översvämningar

2 kartlagda ytor

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

1 brand

28,2 ha brunnet, senast 2023

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

14 detektioner

varav 0 kraftiga (över 10 MW), senast 2023-06-28

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 25 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

25dagar med snöfall om året

25 dagar med snöfall om året. 5,3 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 5 452 invånare, −4,6 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

5 452invånare 2024

5 452 invånare 2024. Folkmängden har ändrats −4,6 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

5 71420215 62720225 51720235 4522024
Invånare
Invånare
5 452 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
−4,6 % ändring av folkmängden
krymper
Medelpension
263 726 kr total pension per år
kvinnor 226 271 kr, män 300 533 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
195 940 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Norberg har utvecklats

Kort svar: Norberg hade 5 714 invånare 2021 och 5 452 2024. SCB skriver fram 5 111 till 2035.

Befolkning · 2024

5 452

−4,6 % sedan 2021

5 7145 111202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 5 111Kolada N01951

Då skulle 5 111 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 5 714 invånare
  2. 2023Största minskningen på ett år: −110
  3. 2024Senaste utfallet: 5 452 invånare
  4. 2035SCB:s framskrivning: 5 111 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

1 240 tkr

−16,2 % sedan 2021

1 2401 53420212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

379 800 kr

+11,9 % sedan 2021

380k339k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

6,2 %

−7,8 % sedan 2010

9,9 %5,7 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

4,9 %

−77,7 % sedan 1999

3,5 %21,8 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Norberg, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Norberg 2025: vänsterstyre. Balanskravsresultatet var 0,0 % 2025. 2026 fick kommunen 20 783 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Vänsterstyre

Kommunstyrelsens ordförande: S, med Partiet för Norbergs Framtid (PNF)

  1. 1994 till 2025Vänsterstyre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

0,0 %

Riksmedian 1,5 %

9,0 %−3,8 %20082025

NorbergRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
44,5 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
56 224 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
10,8 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

20 783 kr per invånare

får · 112 miljoner kr

7 430 kr20 783 kr20052026

NorbergSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Norberg sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 39 till skolan och 48 till omsorgen (2025). Det är 2 % mer per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 24 369 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

39 kr till skolan

och 48 kr till omsorgen

  1. Grundskola21 kr
  2. Förskola och fritids10 kr
  3. Gymnasieskola7 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg29 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning10 kr
  7. Individ- och familjeomsorg9 kr
  8. Gator, parker och räddning6 kr
  9. Kultur och fritid4 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision2 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

77 480 kr

per invånare, liknande kommuner 76 252 kr

Grundskola
15 913 kr −6 %liknande 16 938 kr
Förskola och fritids
8 050 kr −19 %liknande 9 899 kr
Gymnasieskola
5 409 kr −10 %liknande 6 001 kr
Vuxenutbildning och SFI
683 kr −4 %liknande 708 kr
Äldreomsorg
22 151 kr +27 %liknande 17 487 kr
LSS och funktionsnedsättning
8 088 kr −6 %liknande 8 624 kr
Individ- och familjeomsorg
6 671 kr +44 %liknande 4 621 kr
Gator, parker och räddning
4 579 kr −1 %liknande 4 610 kr
Kultur och fritid
3 397 kr +3 %liknande 3 304 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
408 kr −13 %liknande 467 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Olofström, Bromölla, Töreboda, Forshaga, Degerfors, Gagnef, Vännäs.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+11 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
+6 %
Förskola
+8 %
Gymnasieskola
−7 %
Äldreomsorg
+20 %
LSS
+6 %
Individ- och familjeomsorg
+24 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

156 069 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
156 069 kr +7 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
217 157 kr +11 %riket 195 903 kr
Per plats i särskilt boende
1 333 712 kr +18 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
390 409 kr +1 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

77 480 kr

+52,7 % sedan 2015

77 480 kr49 281 kr20152025

NorbergRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

14 502 kr

riket 9 335 kr

3,9k2015201720192021202319,8k14,5k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Vatten, el, bostäder och hamnar
4 534 kr
Vård och omsorg
2 490 kr
Gemensamma lokaler och IT
2 252 kr
Gator, parker och räddning
1 888 kr
Skola och förskola
1 726 kr
Kultur och fritid
383 kr

Största investeringarna · 2025

Ombyggnad PKC, Kommunhuset

59 mnkr beslutad totalutgift, avslutat projekt

  1. Ombyggnad PKC, Kommunhuset59 mnkr
  2. Bjurfors, vatten och avlopp34 mnkr
  3. Ombyggnad av kök, Centralskolan och Källskolan33 mnkr
  4. Underhållsinvestering fastighet24 mnkr
  5. Underhållsinvesteringar VA13 mnkr
  6. Ombyggnad Centralskolan hus X11 mnkr
  7. Öjersbo ombyggnad kortis7,0 mnkr
  8. Underhållsinvestering bostäder3,0 mnkr

Årsredovisning 2025, Norbergs kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

62 kr av 100 är skatt

89 505 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt62 kr
  2. Statsbidrag och utjämning25 kr
  3. Riktade statsbidrag7 kr
  4. Taxor och avgifter2 kr
  5. Hyror och arrenden5 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

24 369 kr

riket 62 738 kr

11 729 kr62 738 kr20152025

NorbergRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
11 083 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
274 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Norberg

Hur är det att bo i Norberg?

Norberg har 5 452 invånare och ligger i Västmanlands län. Medelåldern är 47,0 år. Medianinkomsten ligger på 379 800 kr per år. Årsmedeltemperaturen är 5,9 °C.

Hur många bor i Norberg?

5 452 personer bodde i Norbergs kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 268:e största kommun. Folkmängden har minskat 4,6 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Norberg?

En bostadsrätt kostar i snitt 3 554 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 1,2 miljoner kronor. Kommunalskatten är 33,54 %.

Hur är arbetsmarknaden i Norberg?

Arbetslösheten i Norberg var 6,5 % 2024. Medianinkomsten är 379 800 kr per år. 27,1 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Norberg?

27,1 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 3 554 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Norberg?

75,5 % av eleverna i Norberg blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 122 251 kr per barn och år på förskolan.

Hur är vädret och klimatet i Norberg?

Årsmedeltemperaturen i Norberg är 5,9 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 30 °C och den kallaste natten -20 °C. Det faller 712 mm nederbörd om året, fördelat på 119 regndagar och 25 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 5,3 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Norberg?

Antalet anmälda våldsbrott är 754 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Norbergs kommun?

De största orterna i Norbergs kommun är Norberg.

Länet

Andra kommuner i Västmanlands län