Värmlands län

Karlstad

Värmlands län · 98 084 invånare · 14 orter

Kort svar: Karlstad ligger i Värmlands län. Kommunen har 98 084 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 23:e största. Befolkningen har vuxit med 2,8 % de senaste fem åren. Centralorten är Karlstad och 13 andra orter och byar.

registret

Fakta

länVärmlands län
centralortKarlstad
kommunalskatt33,0 %
kommunkod1780
orterna

Orterna i Karlstads kommun

8 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
98 084
Bostadsrätt
24 969 kr/m²
Medelålder
42,0 år
Tillväxt 2021–2024
+2,8 %
Medianinkomst / år
388 tkr
Folkmängd, ranking
23 /290
Om kommunen

Karlstad

Karlstad ligger i Värmlands län. Kommunen har 98 084 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 23:e största. Befolkningen har vuxit med 2,8 % de senaste fem åren. Centralorten är Karlstad och 13 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Karlstad?

Medianinkomsten är 387 800 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 42,0 år. Kommunalskatten är 32,95 %. Arbetslösheten var 5,0 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 3 548 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

3 548 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Karlstad ligger på 3 548 tkr. En bostadsrätt kostar 24 969 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats +1 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

3 51520213 84220223 36020233 5482024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 85,3 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

85,3 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 85,3 % (2024). 53,5 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning. I kommunen finns 2 lärosäten och folkhögskolor: Karlstads universitet, Molkoms folkhögskola.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

90,5202189,1202287,7202385,32024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
85,3 % av eleverna i åk 9
över mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
53,5 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Lärosäten i kommunen
2 universitet och folkhögskolor
Karlstads universitet, Molkoms folkhögskola
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 82 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

82 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

82 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2023). Antalet anmälda våldsbrott är 781 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

1 1061 136201020132016201920227812025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
82 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2023
Anmälda våldsbrott
781 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
79 /100
SKR:s medborgarundersökning 2024
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 5,0 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

5,0 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 5,0 % (2024). Medianinkomsten ligger på 388 tkr per år. 19,3 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 124 arbetsställen per 1 000 invånare, och 67 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

6,720205,320214,620224,620235,02024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
5,0 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
388 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
32,95 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
19,3 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
124 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
67 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 45 243 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

45 243avgångar en vanlig vardag

393 hållplatser och stationer på 95 linjer. Kommunen har tågtrafik.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 31,9 % av dem som jobbar i Karlstad pendlar in, och 19,3 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

31,9 % / 19,3 %

32 %19 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

46 270

−5,6 % sedan 2020

46 27049 39820202026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Värmlandstrafik.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Karlstad?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Karlstad betala ungefär 1 910 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

1 910 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 0401 91020152025

KarlstadRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

0,75 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

0,751,1420152025

KarlstadRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 146 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 0831 22220152025

KarlstadRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

16 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

881620152024

KarlstadRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 21 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 97 km² skyddad mark.

21naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Karlstad.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Karlstad

Kort svar: Längs Norsälven finns 17,9 km² skredriskzon, 0,43 km² av den med hög risk. Länsstyrelserna har kartlagt 3 översvämningsytor i Karlstad mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 4 skogsbränder i Karlstad sedan 2018.

Skredrisk längs Norsälven

17,9 km²

1,2 % av kommunens yta, varav 0,43 km² hög risk

SGI skredriskkartering, CC BY 4.0

SGI har bara karterat risken längs fyra älvdalar: Göta älv, Säveån, Norsälven och Ångermanälven. Zonerna är översiktliga: de visar var risken bör utredas, inte att ett skred kommer.

Visa skredrisken på kartan

Tidigare översvämningar

3 kartlagda ytor

Flest år 1916 (1)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

4 bränder

21,2 ha brunnet, senast 2025

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

15 detektioner

varav 0 kraftiga (över 10 MW), senast 2025-08-18

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

4 mätstationer

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 18 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

18dagar med snöfall om året

18 dagar med snöfall om året. 5,7 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 98 084 invånare, +2,8 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

98 084invånare 2024

98 084 invånare 2024. Folkmängden har ändrats +2,8 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

95 408202196 466202297 233202398 0842024
Invånare
Invånare
98 084 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
+2,8 % ändring av folkmängden
växer
Medelpension
291 201 kr total pension per år
kvinnor 251 951 kr, män 338 388 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
201 176 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Karlstad har utvecklats

Kort svar: Karlstad hade 95 408 invånare 2021 och 98 084 2024. SCB skriver fram 103 126 till 2035.

Befolkning · 2024

98 084

+2,8 % sedan 2021

95k103k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 103 126Kolada N01951

Då skulle 103 126 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 95 408 invånare
  2. 2022Största ökningen på ett år: +1 058
  3. 2024Senaste utfallet: 98 084 invånare
  4. 2035SCB:s framskrivning: 103 126 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

3 548 tkr

+0,9 % sedan 2021

3 3603 84220212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

387 800 kr

+12,1 % sedan 2021

388k346k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

5,5 %

−29,5 % sedan 2010

5,2 %7,7 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

5,3 %

−71,7 % sedan 1999

18,7 %4,1 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Karlstad, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Karlstad 2025: blocköverskridande styre. Balanskravsresultatet var 3,1 % 2025. 2026 fick kommunen 10 629 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Blocköverskridande styre

Kommunstyrelsens ordförande: S, med C, MP

  1. 2022 till 2025Blocköverskridande styre
  2. 2010 till 2021Borgerligt styre
  3. 1998 till 2009Vänsterstyre
  4. 1994 till 1997Blocköverskridande styre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

3,1 %

Riksmedian 1,5 %

8,0 %−4,9 %20082025

KarlstadRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
35,5 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
55 799 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
0,4 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

10 629 kr per invånare

får · 1 052 miljoner kr

10 629 kr2 709 kr20052026

KarlstadSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Karlstad sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 42 till skolan och 40 till omsorgen (2025). Det är 6 % mindre per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 60 829 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

42 kr till skolan

och 40 kr till omsorgen

  1. Grundskola21 kr
  2. Förskola och fritids13 kr
  3. Gymnasieskola7 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg18 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning11 kr
  7. Individ- och familjeomsorg10 kr
  8. Gator, parker och räddning9 kr
  9. Kultur och fritid6 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision1 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst1 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

66 473 kr

per invånare, liknande kommuner 70 867 kr

Grundskola
13 930 kr −5 %liknande 14 686 kr
Förskola och fritids
8 617 kr −11 %liknande 9 731 kr
Gymnasieskola
4 879 kr −4 %liknande 5 099 kr
Vuxenutbildning och SFI
770 kr −8 %liknande 833 kr
Äldreomsorg
12 237 kr −16 %liknande 14 582 kr
LSS och funktionsnedsättning
7 594 kr −18 %liknande 9 266 kr
Individ- och familjeomsorg
6 465 kr +32 %liknande 4 909 kr
Gator, parker och räddning
5 907 kr +23 %liknande 4 793 kr
Kultur och fritid
4 284 kr +16 %liknande 3 681 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
654 kr +18 %liknande 553 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Jönköping, Växjö, Kalmar, Karlskrona, Lund, Luleå, Piteå.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+0 %

mindre än strukturen motiverar

Grundskola
+1 %
Förskola
+8 %
Gymnasieskola
+2 %
Äldreomsorg
−9 %
LSS
−4 %
Individ- och familjeomsorg
+19 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

139 702 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
139 702 kr −4 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
199 700 kr +2 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
135 833 kr −2 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 040 605 kr −8 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
374 849 kr −3 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

66 473 kr

+47,4 % sedan 2015

45 099 kr69 557 kr20152025

KarlstadRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

12 504 kr

riket 9 335 kr

5,8k20152017201915,8k2021202312,5k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Gator, parker och räddning
4 998 kr
Skola och förskola
3 144 kr
Vatten, el, bostäder och hamnar
1 542 kr
Kultur och fritid
1 236 kr
Vård och omsorg
901 kr
Gemensamma lokaler och IT
459 kr

Största investeringarna · 2025

Tåg i tid

904 mnkr total beslutad budget

  1. Tåg i tid904 mnkr
  2. Vårdboende Stockfallet339 mnkr
  3. Vallagärdets skola193 mnkr
  4. Vänersnipan188 mnkr

Årsredovisning 2025, Karlstads kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

70 kr av 100 är skatt

80 041 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt70 kr
  2. Statsbidrag och utjämning15 kr
  3. Riktade statsbidrag4 kr
  4. Taxor och avgifter7 kr
  5. Hyror och arrenden4 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

60 829 kr

riket 62 738 kr

17 416 kr62 738 kr20152025

KarlstadRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
9 601 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
2 162 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Karlstad

Hur är det att bo i Karlstad?

Karlstad har 98 084 invånare och ligger i Värmlands län. Medelåldern är 42,0 år. Medianinkomsten ligger på 387 800 kr per år. 82 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 6,5 °C.

Hur många bor i Karlstad?

98 084 personer bodde i Karlstads kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 23:e största kommun. Folkmängden har ökat 2,8 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Karlstad?

En bostadsrätt kostar i snitt 24 969 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 3,5 miljoner kronor. Kommunalskatten är 32,95 %.

Hur är arbetsmarknaden i Karlstad?

Arbetslösheten i Karlstad var 5,0 % 2024. Medianinkomsten är 387 800 kr per år. 53,5 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Karlstad?

I Karlstad finns Karlstads universitet. 53,5 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 24 969 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Karlstad?

85,3 % av eleverna i Karlstad blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 111 007 kr per barn och år på förskolan. 82 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Karlstad?

Årsmedeltemperaturen i Karlstad är 6,5 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 29 °C och den kallaste natten -20 °C. Det faller 779 mm nederbörd om året, fördelat på 111 regndagar och 18 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 5,7 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Karlstad?

82 % av invånarna i Karlstad uppger att de känner sig trygga (2023). Antalet anmälda våldsbrott är 883 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Karlstads kommun?

De största orterna i Karlstads kommun är Karlstad, Vålberg, Skattkärr, Molkom, Alster, Edsvalla, Vallargärdet, Väse, Blombacka, Acksjön, Dingelsundet, Krakerud och 2 till.

Länet

Andra kommuner i Värmlands län