Kalmar län

Kalmar

Kalmar län · 72 704 invånare · 16 orter

Kort svar: Kalmar ligger i Kalmar län. Kommunen har 72 704 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 33:e största. Befolkningen har vuxit med 1,9 % de senaste fem åren. Centralorten är Kalmar och 15 andra orter och byar.

registret

Fakta

länKalmar län
centralortKalmar
kommunalskatt33,7 %
kommunkod0880
orterna

Orterna i Kalmars kommun

10 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
72 704
Bostadsrätt
22 597 kr/m²
Medelålder
41,6 år
Tillväxt 2021–2024
+1,9 %
Medianinkomst / år
385 tkr
Folkmängd, ranking
33 /290
Om kommunen

Kalmar

Kalmar ligger i Kalmar län. Kommunen har 72 704 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 33:e största. Befolkningen har vuxit med 1,9 % de senaste fem åren. Centralorten är Kalmar och 15 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Kalmar?

Medianinkomsten är 384 600 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 41,6 år. Kommunalskatten är 33,67 %. Arbetslösheten var 5,1 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 3 701 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

3 701 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Kalmar ligger på 3 701 tkr. En bostadsrätt kostar 22 597 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats +8 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

3 41720213 65520223 45320233 7012024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 85,5 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

85,5 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 85,5 % (2024). 48,9 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning. I kommunen finns 2 lärosäten och folkhögskolor: Linnéuniversitetet (campus Kalmar), Kalmar folkhögskola.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

86,1202188,8202289,4202385,52024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
85,5 % av eleverna i åk 9
över mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
48,9 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Lärosäten i kommunen
2 universitet och folkhögskolor
Linnéuniversitetet (campus Kalmar), Kalmar folkhögskola
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 69 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

69 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

69 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2023). Antalet anmälda våldsbrott är 1 048 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

1 170201020132016201920221 0482025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
69 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2023
Anmälda våldsbrott
1 048 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
78 /100
SKR:s medborgarundersökning 2024
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 5,1 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

5,1 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 5,1 % (2024). Medianinkomsten ligger på 385 tkr per år. 20,4 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 115 arbetsställen per 1 000 invånare, och 66 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

5,920204,920214,220224,620235,12024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
5,1 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
385 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
33,67 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
20,4 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
115 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
66 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 25 136 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

25 136avgångar en vanlig vardag

368 hållplatser och stationer på 54 linjer. Kommunen har tågtrafik.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 25,7 % av dem som jobbar i Kalmar pendlar in, och 20,4 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

25,7 % / 20,4 %

26 %20 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

15 087

−42,3 % sedan 2020

15 08726 14320202026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Kalmar Länstrafik. Arkivet täcker omkring 60 % av kommunens nuvarande trafik, trenden gäller den delen.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Kalmar?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Kalmar betala ungefär 2 130 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 130 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 0402 12020152025

KalmarRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

0,84 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

0,841,1420152025

KalmarRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 147 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 0731 21420152025

KalmarRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

21 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

97320152024

KalmarRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 11 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 29 km² skyddad mark.

11naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Kalmar.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Kalmar

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 3 översvämningsytor i Kalmar mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 11 skogsbränder i Kalmar sedan 2018.

Tidigare översvämningar

3 kartlagda ytor

Flest år 2010 (2)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

11 bränder

11,9 ha brunnet, senast 2026

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

16 detektioner

varav 3 kraftiga (över 10 MW), senast 2026-07-30

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

1 mätstation

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 12 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

12dagar med snöfall om året

12 dagar med snöfall om året. 6,1 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 72 704 invånare, +1,9 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

72 704invånare 2024

72 704 invånare 2024. Folkmängden har ändrats +1,9 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

71 328202172 018202272 304202372 7042024
Invånare
Invånare
72 704 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
+1,9 % ändring av folkmängden
växer
Medelpension
280 801 kr total pension per år
kvinnor 244 621 kr, män 323 157 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
198 082 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Kalmar har utvecklats

Kort svar: Kalmar hade 71 328 invånare 2021 och 72 704 2024. SCB skriver fram 76 638 till 2035.

Befolkning · 2024

72 704

+1,9 % sedan 2021

71k77k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 76 638Kolada N01951

Då skulle 76 638 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 71 328 invånare
  2. 2022Största ökningen på ett år: +690
  3. 2024Senaste utfallet: 72 704 invånare
  4. 2035SCB:s framskrivning: 76 638 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

3 701 tkr

+8,3 % sedan 2021

3 4173 70120212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

384 600 kr

+10,7 % sedan 2021

385k348k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

5,6 %

−16,3 % sedan 2010

4,9 %7,1 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

4,9 %

−73,5 % sedan 1999

18,6 %3,6 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Kalmar, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Kalmar 2025: blocköverskridande styre. Balanskravsresultatet var 1,1 % 2025. 2026 fick kommunen 13 826 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Blocköverskridande styre

Kommunstyrelsens ordförande: S, med C, V

  1. 2014 till 2025Blocköverskridande styre
  2. 1994 till 2013Vänsterstyre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

1,1 %

Riksmedian 1,5 %

8,0 %−2,9 %20082025

KalmarRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
40,8 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
56 400 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
0,3 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

13 826 kr per invånare

får · 1 009 miljoner kr

13 826 kr4 386 kr20052026

KalmarSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Kalmar sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 41 till skolan och 42 till omsorgen (2025). Det är 2 % mer per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 55 372 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

41 kr till skolan

och 42 kr till omsorgen

  1. Grundskola20 kr
  2. Förskola och fritids13 kr
  3. Gymnasieskola7 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg20 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning15 kr
  7. Individ- och familjeomsorg7 kr
  8. Gator, parker och räddning9 kr
  9. Kultur och fritid6 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision1 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

72 319 kr

per invånare, liknande kommuner 70 867 kr

Grundskola
14 378 kr −4 %liknande 15 034 kr
Förskola och fritids
9 731 kr −1 %liknande 9 834 kr
Gymnasieskola
4 881 kr −10 %liknande 5 395 kr
Vuxenutbildning och SFI
965 kr +5 %liknande 917 kr
Äldreomsorg
14 582 kr +1 %liknande 14 502 kr
LSS och funktionsnedsättning
10 597 kr +14 %liknande 9 266 kr
Individ- och familjeomsorg
4 909 kr 0 %liknande 4 913 kr
Gator, parker och räddning
6 203 kr +11 %liknande 5 569 kr
Kultur och fritid
4 577 kr +24 %liknande 3 681 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
612 kr +4 %liknande 590 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Växjö, Gotland, Karlskrona, Varberg, Skövde, Östersund, Piteå.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+0 %

mindre än strukturen motiverar

Grundskola
−6 %
Förskola
+4 %
Gymnasieskola
−8 %
Äldreomsorg
+10 %
LSS
−4 %
Individ- och familjeomsorg
+1 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

131 298 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
131 298 kr −10 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
187 140 kr −4 %riket 195 903 kr
Per plats i särskilt boende
1 273 734 kr +13 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
404 978 kr +5 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

72 319 kr

+42,3 % sedan 2015

49 281 kr72 319 kr20152025

KalmarRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

19 169 kr

riket 9 335 kr

5,1k2015201720192021202319,2k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Kultur och fritid
5 222 kr
Gator, parker och räddning
1 909 kr
Skola och förskola
1 867 kr
Gemensamma lokaler och IT
1 127 kr
Vård och omsorg
788 kr
Vatten, el, bostäder och hamnar
557 kr

Satsningar · 2025

Årsredovisning 2025, Kalmar kommun

Redovisningen har ingen tabell med enskilda investeringsprojekt, så här står i stället vad den lyfter fram, med egna ord. Varje rad länkar till sidan den står på.

Hela dokumentet (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

68 kr av 100 är skatt

83 598 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt68 kr
  2. Statsbidrag och utjämning21 kr
  3. Riktade statsbidrag4 kr
  4. Taxor och avgifter3 kr
  5. Hyror och arrenden4 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

55 372 kr

riket 62 738 kr

11 248 kr62 738 kr20152025

KalmarRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
2 241 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
946 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Kalmar

Hur är det att bo i Kalmar?

Kalmar har 72 704 invånare och ligger i Kalmar län. Medelåldern är 41,6 år. Medianinkomsten ligger på 384 600 kr per år. 69 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 7,9 °C.

Hur många bor i Kalmar?

72 704 personer bodde i Kalmar kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 33:e största kommun. Folkmängden har ökat 1,9 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Kalmar?

En bostadsrätt kostar i snitt 22 597 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 3,7 miljoner kronor. Kommunalskatten är 33,67 %.

Hur är arbetsmarknaden i Kalmar?

Arbetslösheten i Kalmar var 5,1 % 2024. Medianinkomsten är 384 600 kr per år. 48,9 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Kalmar?

I Kalmar finns Linnéuniversitetet (campus Kalmar). 48,9 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 22 597 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Kalmar?

85,5 % av eleverna i Kalmar blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 111 602 kr per barn och år på förskolan. 69 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Kalmar?

Årsmedeltemperaturen i Kalmar är 7,9 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 29 °C och den kallaste natten -19 °C. Det faller 597 mm nederbörd om året, fördelat på 112 regndagar och 12 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 6,1 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Kalmar?

69 % av invånarna i Kalmar uppger att de känner sig trygga (2023). Antalet anmälda våldsbrott är 934 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Kalmar kommun?

De största orterna i Kalmar kommun är Kalmar, Lindsdal, Smedby, Ljungbyholm, Rinkabyholm, Trekanten, Rockneby, Läckeby, Hagby, Påryd, Vassmolösa, Tvärskog och 4 till.

Länet

Andra kommuner i Kalmar län