Topplista · Stockholms län

Bäst för barnfamiljer i Stockholms län

Kort svar: Etta är Vaxholm med barnfamilj 68 av 100. Mitten i Stockholms län ligger på 46 av 100, och sist kommer Sigtuna med 31 av 100.

Så ligger kommunerna

26 kommuner efter barnfamilj, högst först.

Bäst för barnfamiljer i Stockholms län
PlatsKommunBarnfamilj, av 100Gymnasiebehörighet, %GrundskolorTrygghetskänsla, %
1Vaxholm6896,2596
2Vallentuna6490,01388
3Värmdö6389,91692
4Österåker6289,51986
4Täby6293,33289
6Lidingö6195,21890
7Tyresö6090,01678
7Danderyd6097,41889
7Nacka6094,140–
10Ekerö5490,61490
11Nykvarn4884,0486
12Sollentuna4793,330–
12Nynäshamn4790,6681
14Solna4691,920–
15Norrtälje4383,535–
16Upplands Väsby4284,817–
17Upplands-Bro4084,11468
18Huddinge3887,33769
19Salem3784,7775
19Sundbyberg3786,71174
21Järfälla3485,62566
21Botkyrka3485,12767
21Haninge3481,732–
21Södertälje3486,53459
25Stockholm3288,8248–
26Sigtuna3180,420–

Senaste år: barnfamilj 2026, gymnasiebehörighet 2025, grundskolor 2026, trygghetskänsla 2025. Måtten och källorna finns på statistiksidan.

I siffror

Barnfamilj i Stockholms län.

Kommuner
26
Stockholms län
Etta
68 av 100
Vaxholm
Mitten
46 av 100
Solna
Sist
31 av 100
Sigtuna
Fler topplistor

Andra teman i Stockholms län.

Samma lista i andra län.