Västerbottens län

Sorsele

Västerbottens län · 2 357 invånare · 7 orter

Kort svar: Sorsele ligger i Västerbottens län. Kommunen har 2 357 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 289:e största. Befolkningen har minskat med 4,2 % de senaste fem åren. Centralorten är Sorsele och 6 andra orter och byar.

registret

Fakta

länVästerbottens län
centralortSorsele
kommunalskatt35,0 %
kommunkod2422
orterna

Orterna i Sorseles kommun

1 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
2 357
Bostadsrätt
0 kr/m²
Medelålder
48,2 år
Tillväxt 2021–2024
-4,2 %
Medianinkomst / år
374 tkr
Folkmängd, ranking
289 /290
Om kommunen

Sorsele

Sorsele ligger i Västerbottens län. Kommunen har 2 357 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 289:e största. Befolkningen har minskat med 4,2 % de senaste fem åren. Centralorten är Sorsele och 6 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Sorsele?

Medianinkomsten är 373 700 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 48,2 år. Kommunalskatten är 34,95 %. Arbetslösheten var 2,0 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 567 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

567 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Sorsele ligger på 567 tkr. En bostadsrätt kostar 0 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats −4 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

5912021738202243520235672024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 89,5 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

89,5 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 89,5 % (2024). 28,5 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

80,0202188,9202287,5202389,52024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
89,5 % av eleverna i åk 9
över mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
28,5 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 93 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

93 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

93 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2023). Antalet anmälda våldsbrott är 1 187 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

51720172019202120231 1872025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
93 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2023
Anmälda våldsbrott
1 187 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
67 /100
SKR:s medborgarundersökning 2023
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 2,0 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

2,0 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 2,0 % (2024). Medianinkomsten ligger på 374 tkr per år. 24,3 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 327 arbetsställen per 1 000 invånare, och 81 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

3,620203,220212,820221,620232,02024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
2,0 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
374 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
34,95 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
24,3 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
327 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
81 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 454 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

454avgångar en vanlig vardag

94 hållplatser och stationer på 18 linjer. Ingen tågtrafik inom kommunen.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 9,1 % av dem som jobbar i Sorsele pendlar in, och 24,3 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

9,1 % / 24,3 %

24 %9 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Sorsele?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Sorsele betala ungefär 2 940 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 940 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 2602 58020152025

SorseleRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,22 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,271,0320152025

SorseleRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 092 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 0351 21420152025

SorseleRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

13 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

01 58220152024

SorseleRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 30 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 4 674 km² skyddad mark.

30naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Sorsele.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Sorsele

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 16 översvämningsytor i Sorsele mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 7 skogsbränder i Sorsele sedan 2018.

Tidigare översvämningar

16 kartlagda ytor

Flest år 1995 (16)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

7 bränder

64,8 ha brunnet, senast 2025

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

21 detektioner

varav 0 kraftiga (över 10 MW), senast 2025-12-03

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 53 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

53dagar med snöfall om året

53 dagar med snöfall om året. 4,3 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 2 357 invånare, −4,2 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

2 357invånare 2024

2 357 invånare 2024. Folkmängden har ändrats −4,2 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

2 46020212 43620222 38720232 3572024
Invånare
Invånare
2 357 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
−4,2 % ändring av folkmängden
krymper
Medelpension
242 994 kr total pension per år
kvinnor 224 487 kr, män 260 437 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
189 704 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Sorsele har utvecklats

Kort svar: Sorsele hade 2 460 invånare 2021 och 2 357 2024. SCB skriver fram 2 112 till 2035.

Befolkning · 2024

2 357

−4,2 % sedan 2021

2 1122 460202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 2 112Kolada N01951

Då skulle 2 112 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 2 460 invånare
  2. 2023Största minskningen på ett år: −49
  3. 2024Senaste utfallet: 2 357 invånare
  4. 2035SCB:s framskrivning: 2 112 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

567 tkr

−4,1 % sedan 2021

73843520212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

373 700 kr

+13,5 % sedan 2021

329k374k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

2,8 %

−63,9 % sedan 2010

8,3 %2,8 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

4,8 %

−78,3 % sedan 1999

3,4 %22,2 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Sorsele, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Sorsele 2025: vänsterstyre. Balanskravsresultatet var 0,0 % 2025. 2026 fick kommunen 37 251 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Vänsterstyre

Kommunstyrelsens ordförande: S, med V

  1. 2022 till 2025Vänsterstyre
  2. 2014 till 2021Blocköverskridande styre
  3. 2010 till 2013Vänsterstyre
  4. 2006 till 2009Borgerligt styre
  5. 1998 till 2005Vänsterstyre
  6. 1994 till 1997Borgerligt styre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

0,0 %

Riksmedian 1,5 %

−4,4 %7,2 %20082025

SorseleRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
46,2 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
55 508 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
6,5 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

37 251 kr per invånare

får · 88 miljoner kr

37 251 kr21 383 kr20052026

SorseleSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Sorsele sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 41 till skolan och 44 till omsorgen (2025). Det är 2 % mindre per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 25 193 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

41 kr till skolan

och 44 kr till omsorgen

  1. Grundskola21 kr
  2. Förskola och fritids12 kr
  3. Gymnasieskola7 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg33 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning7 kr
  7. Individ- och familjeomsorg3 kr
  8. Gator, parker och räddning10 kr
  9. Kultur och fritid4 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar−1 kr
  11. Politik och revision2 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

84 225 kr

per invånare, liknande kommuner 85 790 kr

Grundskola
17 445 kr −4 %liknande 18 102 kr
Förskola och fritids
9 840 kr +27 %liknande 7 765 kr
Gymnasieskola
5 780 kr −5 %liknande 6 106 kr
Vuxenutbildning och SFI
1 240 kr +45 %liknande 855 kr
Äldreomsorg
27 964 kr −11 %liknande 31 341 kr
LSS och funktionsnedsättning
6 041 kr −13 %liknande 6 908 kr
Individ- och familjeomsorg
2 902 kr −32 %liknande 4 279 kr
Gator, parker och räddning
8 066 kr +8 %liknande 7 440 kr
Kultur och fritid
3 537 kr −5 %liknande 3 707 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
−633 kr −854 %liknande 84 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Ragunda, Bjurholm, Dorotea, Åsele, Arjeplog, Överkalix, Pajala.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+6 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
−1 %
Förskola
+34 %
Gymnasieskola
+19 %
Äldreomsorg
+8 %
LSS
+4 %
Individ- och familjeomsorg
−25 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

178 943 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
178 943 kr +23 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
262 821 kr +34 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
568 625 kr +312 %riket 137 983 kr
Per brukare i hemtjänsten
544 380 kr +41 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

84 225 kr

+41,0 % sedan 2015

84 225 kr49 281 kr20152025

SorseleRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

6 857 kr

riket 9 335 kr

4,2k2015201720192021202312,8k6,9k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Kultur och fritid
4 305 kr
Vatten, el, bostäder och hamnar
2 949 kr
Gator, parker och räddning
1 928 kr
Gemensamma lokaler och IT
146 kr
Skola och förskola
112 kr
Vård och omsorg
57 kr

Största investeringarna · 2025

Arena Sorsele

28 mnkr beslutad total budget (slutfört projekt)

  1. Arena Sorsele28 mnkr
  2. Storprojekt OSN13 mnkr
  3. Ombyggnation Etapp 1 o 25,7 mnkr
  4. Storprojekt ON4,3 mnkr
  5. Bredband väg 363 ON2,2 mnkr
  6. Lastbilsgarage GVA1,5 mnkr
  7. Rtj 6540 Begagnad tankbil1,3 mnkr
  8. Vattenverket Gargnäs 251,2 mnkr

Årsredovisning 2025, Sorsele kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

48 kr av 100 är skatt

115 095 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt48 kr
  2. Statsbidrag och utjämning33 kr
  3. Riktade statsbidrag7 kr
  4. Taxor och avgifter9 kr
  5. Hyror och arrenden2 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

25 193 kr

riket 62 738 kr

25 193 kr62 738 kr20152025

SorseleRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
2 972 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
733 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Sorsele

Hur är det att bo i Sorsele?

Sorsele har 2 357 invånare och ligger i Västerbottens län. Medelåldern är 48,2 år. Medianinkomsten ligger på 373 700 kr per år. 93 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är -0,1 °C.

Hur många bor i Sorsele?

2 357 personer bodde i Sorsele kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 289:e största kommun. Folkmängden har minskat 4,2 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Sorsele?

En bostadsrätt kostar i snitt 0 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 0,6 miljoner kronor. Kommunalskatten är 34,95 %.

Hur är arbetsmarknaden i Sorsele?

Arbetslösheten i Sorsele var 2,0 % 2024. Medianinkomsten är 373 700 kr per år. 28,5 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Sorsele?

28,5 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 0 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Sorsele?

89,5 % av eleverna i Sorsele blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 143 716 kr per barn och år på förskolan. 93 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Sorsele?

Årsmedeltemperaturen i Sorsele är -0,1 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 25 °C och den kallaste natten -31 °C. Det faller 823 mm nederbörd om året, fördelat på 117 regndagar och 53 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 4,3 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Sorsele?

93 % av invånarna i Sorsele uppger att de känner sig trygga (2023). Antalet anmälda våldsbrott är 912 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Sorsele kommun?

De största orterna i Sorsele kommun är Sorsele, Ammarnäs, Blattnicksele, Gargnäs, Norra Ammarnäs, Rågoliden, Tväråträsk.

Länet

Andra kommuner i Västerbottens län