Jönköpings län

Vetlanda

Jönköpings län · 27 528 invånare · 17 orter

Kort svar: Vetlanda ligger i Jönköpings län. Kommunen har 27 528 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 97:e största. Befolkningen har minskat med 0,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Vetlanda och 16 andra orter och byar.

registret

Fakta

länJönköpings län
centralortVetlanda
kommunalskatt33,8 %
kommunkod0685
orterna

Orterna i Vetlandas kommun

11 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
27 528
Bostadsrätt
11 835 kr/m²
Medelålder
44,1 år
Tillväxt 2021–2024
-0,3 %
Medianinkomst / år
383 tkr
Folkmängd, ranking
97 /290
Om kommunen

Vetlanda

Vetlanda ligger i Jönköpings län. Kommunen har 27 528 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 97:e största. Befolkningen har minskat med 0,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Vetlanda och 16 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Vetlanda?

Medianinkomsten är 383 400 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 44,1 år. Kommunalskatten är 33,77 %. Arbetslösheten var 5,6 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 1 710 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

1 710 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Vetlanda ligger på 1 710 tkr. En bostadsrätt kostar 11 835 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats +8 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

1 58220211 79120221 51420231 7102024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 75,1 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

75,1 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 75,1 % (2024). 32,4 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning. I kommunen finns 1 lärosäte eller folkhögskola: Ädelfors folkhögskola.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

83,0202180,5202283,3202375,12024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
75,1 % av eleverna i åk 9
under mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
32,4 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Lärosäten i kommunen
1 universitet och folkhögskolor
Ädelfors folkhögskola
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 80 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

80 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

80 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2023). Antalet anmälda våldsbrott är 915 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

72520092016201920229529152025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
80 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2023
Anmälda våldsbrott
915 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
58 /100
SKR:s medborgarundersökning 2023
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 5,6 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

5,6 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 5,6 % (2024). Medianinkomsten ligger på 383 tkr per år. 22,0 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 157 arbetsställen per 1 000 invånare, och 79 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

6,420205,020214,220225,020235,62024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
5,6 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
383 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
33,77 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
22,0 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
157 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
79 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 3 771 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

3 771avgångar en vanlig vardag

184 hållplatser och stationer på 14 linjer. Kommunen har tågtrafik.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 16,5 % av dem som jobbar i Vetlanda pendlar in, och 22,0 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

16,5 % / 22,0 %

16 %22 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Vetlanda?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Vetlanda betala ungefär 2 760 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 760 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

2 5803 35020152025

VetlandaRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

1,04 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

1,221,0320152025

VetlandaRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 195 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 2571 08320152025

VetlandaRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

20 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

08520152024

VetlandaRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 32 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 15 km² skyddad mark.

32naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Vetlanda.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Vetlanda

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 22 översvämningsytor i Vetlanda mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 4 skogsbränder i Vetlanda sedan 2018.

Tidigare översvämningar

22 kartlagda ytor

Flest år 2004 (21)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

4 bränder

4,5 ha brunnet, senast 2024

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

7 detektioner

varav 0 kraftiga (över 10 MW), senast 2026-08-14

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Grundvatten

4 mätstationer

SGU

SGU mäter grundvattennivån i stationer över landet. Hur nivån står mot tidigare år ändras hela tiden och visas därför på kartan, inte här.

Visa nivåerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 22 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

22dagar med snöfall om året

22 dagar med snöfall om året. 5,2 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 27 528 invånare, −0,3 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

27 528invånare 2024

27 528 invånare 2024. Folkmängden har ändrats −0,3 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

27 621202127 673202227 498202327 5282024
Invånare
Invånare
27 528 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
−0,3 % ändring av folkmängden
krymper
Medelpension
255 690 kr total pension per år
kvinnor 217 817 kr, män 296 441 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
189 450 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Vetlanda har utvecklats

Kort svar: Vetlanda hade 27 621 invånare 2021 och 27 528 2024. SCB skriver fram 26 625 till 2035.

Befolkning · 2024

27 528

−0,3 % sedan 2021

28k27k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 26 625Kolada N01951

Då skulle 26 625 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 27 621 invånare
  2. 2022Största ökningen på ett år: +52
  3. 2023Största minskningen på ett år: −175
  4. 2024Senaste utfallet: 27 528 invånare
  5. 2035SCB:s framskrivning: 26 625 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

1 710 tkr

+8,1 % sedan 2021

1 5141 79120212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

383 400 kr

+8,7 % sedan 2021

383k353k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

5,5 %

−3,3 % sedan 2010

4,9 %6,7 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

4,6 %

−69,5 % sedan 1999

2,3 %15,1 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Vetlanda, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Vetlanda 2025: borgerligt styre med stöd av SD. Balanskravsresultatet var 3,5 % 2025. 2026 fick kommunen 21 807 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Borgerligt styre med stöd av SD

Kommunstyrelsens ordförande: M, med SD, Vetlanda framåtanda

  1. 2022 till 2025Borgerligt styre med stöd av SD
  2. 2018 till 2021Blocköverskridande styre
  3. 2014 till 2017Vänsterstyre
  4. 2010 till 2013Blocköverskridande styre
  5. 1994 till 2009Borgerligt styre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

3,5 %

Riksmedian 1,5 %

−1,8 %7,6 %20082025

VetlandaRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
58,5 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
53 805 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
2,2 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

21 807 kr per invånare

får · 597 miljoner kr

7 084 kr21 807 kr20052026

VetlandaSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Vetlanda sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 46 till skolan och 42 till omsorgen (2025). Det är 3 % mindre per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 21 111 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

46 kr till skolan

och 42 kr till omsorgen

  1. Grundskola24 kr
  2. Förskola och fritids12 kr
  3. Gymnasieskola8 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI2 kr
  5. Äldreomsorg22 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning12 kr
  7. Individ- och familjeomsorg7 kr
  8. Gator, parker och räddning7 kr
  9. Kultur och fritid4 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar0 kr
  11. Politik och revision1 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

73 924 kr

per invånare, liknande kommuner 75 862 kr

Grundskola
17 664 kr +8 %liknande 16 348 kr
Förskola och fritids
9 203 kr −5 %liknande 9 687 kr
Gymnasieskola
5 717 kr −7 %liknande 6 172 kr
Vuxenutbildning och SFI
1 136 kr +32 %liknande 858 kr
Äldreomsorg
16 623 kr −3 %liknande 17 183 kr
LSS och funktionsnedsättning
8 745 kr +1 %liknande 8 616 kr
Individ- och familjeomsorg
5 495 kr −7 %liknande 5 888 kr
Gator, parker och räddning
5 295 kr −4 %liknande 5 510 kr
Kultur och fritid
3 170 kr −5 %liknande 3 341 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
270 kr −61 %liknande 686 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Nässjö, Tranås, Kil, Arvika, Lindesberg, Köping, Avesta.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+2 %

mer än strukturen motiverar

Grundskola
+6 %
Förskola
−2 %
Gymnasieskola
−6 %
Äldreomsorg
+3 %
LSS
+5 %
Individ- och familjeomsorg
+9 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

143 427 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
143 427 kr −1 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
206 299 kr +5 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
148 424 kr +8 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 056 411 kr −6 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
429 728 kr +12 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

73 924 kr

+45,9 % sedan 2015

49 281 kr73 924 kr20152025

VetlandaRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

6 030 kr

riket 9 335 kr

2,9k2015201720197,3k202120236,0k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Skola och förskola
4 025 kr
Gator, parker och räddning
934 kr
Gemensamma lokaler och IT
459 kr
Vård och omsorg
322 kr
Kultur och fritid
273 kr
Vatten, el, bostäder och hamnar
43 kr

Satsningar · 2024

Årsredovisning 2024, Vetlanda kommun

Redovisningen har ingen tabell med enskilda investeringsprojekt, så här står i stället vad den lyfter fram, med egna ord. Varje rad länkar till sidan den står på.

Hela dokumentet (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

63 kr av 100 är skatt

85 227 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt63 kr
  2. Statsbidrag och utjämning28 kr
  3. Riktade statsbidrag5 kr
  4. Taxor och avgifter3 kr
  5. Hyror och arrenden2 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

21 111 kr

riket 62 738 kr

62 738 kr13 460 kr20152025

VetlandaRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
356 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
543 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Vetlanda

Hur är det att bo i Vetlanda?

Vetlanda har 27 528 invånare och ligger i Jönköpings län. Medelåldern är 44,1 år. Medianinkomsten ligger på 383 400 kr per år. 80 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 6,7 °C.

Hur många bor i Vetlanda?

27 528 personer bodde i Vetlanda kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 97:e största kommun. Folkmängden har minskat 0,3 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Vetlanda?

En bostadsrätt kostar i snitt 11 835 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 1,7 miljoner kronor. Kommunalskatten är 33,77 %.

Hur är arbetsmarknaden i Vetlanda?

Arbetslösheten i Vetlanda var 5,6 % 2024. Medianinkomsten är 383 400 kr per år. 32,4 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Vetlanda?

32,4 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 11 835 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Vetlanda?

75,1 % av eleverna i Vetlanda blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 121 995 kr per barn och år på förskolan. 80 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Vetlanda?

Årsmedeltemperaturen i Vetlanda är 6,7 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 32 °C och den kallaste natten -20 °C. Det faller 728 mm nederbörd om året, fördelat på 126 regndagar och 22 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 5,2 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Vetlanda?

80 % av invånarna i Vetlanda uppger att de känner sig trygga (2023). Antalet anmälda våldsbrott är 798 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Vetlanda kommun?

De största orterna i Vetlanda kommun är Vetlanda, Landsbro, Myresjö, Kvillsfors, Sjunnen, Skede, Björköby, Pauliström, Bäckaby, Ekenässjön, Holsbybrunn, Korsberga och 5 till.

Länet

Andra kommuner i Jönköpings län