Uppsala län

Enköping

Uppsala län · 48 591 invånare · 12 orter

Kort svar: Enköping ligger i Uppsala län. Kommunen har 48 591 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 54:e största. Befolkningen har vuxit med 2,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Enköping och 11 andra orter och byar.

registret

Fakta

länUppsala län
centralortEnköping
kommunalskatt33,0 %
kommunkod0381
orterna

Orterna i Enköpings kommun

6 orter till på kartan

Orter och byar i kommunen. De största står först.

I korthet

Nyckeltalen

Invånare
48 591
Bostadsrätt
22 230 kr/m²
Medelålder
42,0 år
Tillväxt 2021–2024
+2,3 %
Medianinkomst / år
397 tkr
Folkmängd, ranking
54 /290
Om kommunen

Enköping

Enköping ligger i Uppsala län. Kommunen har 48 591 invånare (SCB 2024), vilket gör den till Sveriges 54:e största. Befolkningen har vuxit med 2,3 % de senaste fem åren. Centralorten är Enköping och 11 andra orter och byar.

Att bo här

Hur är det att bo i Enköping?

Medianinkomsten är 396 800 kr per år (2024). Medelåldern ligger på 42,0 år. Kommunalskatten är 33,05 %. Arbetslösheten var 5,2 % 2024.

Utbud & pris

Vad det kostar att bo här

Kort svar: En villa kostar i snitt 3 461 000 kr. Det är priset som faktiskt betalades vid lagfarna köp 2024, inte utropspriser.

3 461 000 krkostar ett hus här ungefär (2024)

Villapriset i Enköping ligger på 3 461 tkr. En bostadsrätt kostar 22 230 kr per kvadratmeter. På 3 år har priset ändrats −7 %.

Det svåra är ofta inte priset. Det svåra är att hitta en bostad som är till salu när du letar.

3 73220213 87620223 59620233 4612024
Villapris, tkr
Så räknar vi

Villapriset är Kolada N07915: medelpris för lagfarna villaköp, alltså betalda priser och inte utropspriser. Bostadsrättspriset är N07908, kronor per kvadratmeter. Prisändringen räknas mellan de två år som ligger närmast fem år isär i serien, och står med sina årtal utskrivna.

Förskola & skola

Skola och förskola

Kort svar: 85,4 % av niondeklassarna blev behöriga till gymnasiet 2024. Mediankommunen ligger på 82,5 %.

85,4 %av eleverna kan börja på gymnasiet (2024)

Behörigheten till gymnasiet är 85,4 % (2024). 37,8 % av invånarna 25–64 år har eftergymnasial utbildning.

Behörighetstalet ovanför är kommunens samlade, inte den enskilda skolans. Det säger något om systemet och lite om ett enskilt barn: spridningen mellan skolor inom en kommun är regelmässigt större än skillnaden mellan två kommuners medeltal.

89,9202188,5202286,8202385,42024
Behöriga till gymnasiet
Behöriga till gymnasiet
85,4 % av eleverna i åk 9
över mediankommunen
mediankommunen 82,5 %
Eftergymnasialt utbildade
37,8 % av 25–64-åringarna
mediankommunen 34,9 %
Så räknar vi

Gymnasiebehörighet är Kolada N15428: andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram, hemkommunens alla elever oavsett huvudman. Eftergymnasial utbildning är N01982. Lärosätena kommer ur data/education_data.json.

Vård & trygghet

Om du blir sjuk, och om du känner dig trygg

Kort svar: 82 % känner sig trygga ute i sitt eget bostadsområde.

82 %känner sig trygga i sitt bostadsområde

82 % uppger att de känner sig trygga i sitt bostadsområde (SKR 2023). Antalet anmälda våldsbrott är 1 021 per 100 000 invånare.

Trygghet och brottslighet mäter inte samma sak och följs inte alltid åt. Det första är en enkätfråga om hur det känns, det andra är anmälningar som också stiger när fler väljer att anmäla. Läs dem bredvid varandra, inte som varandras kontroll.

1 00120091 18020132016201920221 0212025
Anmälda våldsbrott
Känner sig trygga
82 % i sitt bostadsområde
SKR:s medborgarundersökning 2023
Anmälda våldsbrott
1 021 per 100 000 invånare
Brå 2025
Rekommenderar kommunen
54 /100
SKR:s medborgarundersökning 2024
Så räknar vi

Trygghetstalet är Kolada N00610 ur SCB:s medborgarundersökning på uppdrag av SKR, alltså upplevd trygghet. Våldsbrotten är N07403, anmälda brott per 100 000 invånare enligt Brå. Medborgarindex är N00670 eller N00667.

Arbetsmarknad

Vem som anställer

Kort svar: Arbetslösheten är 5,2 %. Kommer ni två ska båda hitta något, och det är där en flytt oftast går i stöpet.

5,2 %har inget jobb, bland vuxna (2024)

Arbetslösheten bland 16–64-åringar är 5,2 % (2024). Medianinkomsten ligger på 397 tkr per år. 41,2 % av de förvärvsarbetande pendlar ut ur kommunen. Det finns 128 arbetsställen per 1 000 invånare, och 71 % av dem har ingen anställd.

Ett arbetslöshetstal säger hur många som söker, inte hur brett utbudet är. Utpendlingen säger mer om det: pendlar många ut betyder det att arbetsmarknaden är större än kommunen, men också att du kan behöva räkna med restid varje dag.

6,120205,420214,720224,920235,22024
Arbetslöshet
Arbetslöshet
5,2 % av arbetskraften 16–64 år
Kolada N02280, 2024
Medianinkomst
397 tkr per år
Kolada N00906, 2024
Kommunalskatt
33,05 % kommunens egen del
mediankommunen 33,53 %
Pendlar ut
41,2 % av de förvärvsarbetande
Kolada N02279, 2023
Arbetsställen
128 per 1 000 invånare
egen bearbetning av SCB-statistik 2025
Utan anställda
71 % av arbetsställena
SCB företagsregistret 2025
Så räknar vi

Arbetslösheten är Kolada N02280: öppet arbetslösa och sökande i program, 16–64 år, andel av registerbaserad arbetskraft. Medianinkomsten är N00906, sammanräknad förvärvsinkomst. Utpendlingen är N02279. Arbetsställena kommer ur SCB:s företagsregister (2025); per 1 000 invånare är vår egen bearbetning med SCB:s folkmängd samma år.

Närhet & pendling

Buss, tåg och bil

Kort svar: 14 327 avgångar en vanlig vardag. Helgen är glesare, och det är helgtrafiken som avgör om du klarar dig utan bil.

14 327avgångar en vanlig vardag

224 hållplatser och stationer på 80 linjer. Ingen tågtrafik inom kommunen.

Det viktiga är hur ofta bussen går. Om bussen bara går tre gånger om dagen är den svår att åka till jobbet med.

Så räknar vi

Hållplatser, linjer och avgångar är räknade ur Samtrafikens GTFS-flöde för en normal vecka. En hållplats räknas en gång även om flera linjer stannar där.

Pendling

Resor till jobbet, år för år

Kort svar: 27,7 % av dem som jobbar i Enköping pendlar in, och 41,2 % av invånarna som jobbar pendlar ut (2023).

In- och utpendling · 2023

27,7 % / 41,2 %

41 %28 %20222023

InpendlingUtpendlingKolada N02276 / N02279

Så många jobbar i en annan kommun.

Avgångar en vanlig vardag, vecka 7 · 2026

15 603

+18,4 % sedan 2020

15 60313 18320202026

Vecka 7, samma vecka varje årKoDa · Trafiklab

Avgångar från hållplatser i kommunen en vanlig vardag, mätt samma vecka varje år ur Trafiklabs historiska tidtabeller. Avgångar är inte samma sak som turer: en tur som stannar på färre hållplatser ger färre avgångar. Serien bygger på Kollektivtrafikförvaltningen, UL.

Så räknar vi

Pendlingen är Kolada N02276 och N02279, andel av de förvärvsarbetande. Avgångarna räknas ur KoDa:s arkiv av GTFS-tidtabeller samma ISO-vecka varje år, för operatörer som funnits hela perioden; avgångar är hållplatsstopp, inte turer. Tillgången är Kolada N07418, i procentenheter.

Oljechock

Hur hårt slår ett dyrare oljepris mot hushållen i Enköping?

Kort svar: Stiger pumppriset 20 % får ett hushåll i Enköping betala ungefär 2 510 kr mer om året för bensin och diesel, mot 2 620 kr i mittenkommunen (2025, räknemodell).

Extra kostnad om drivmedlet blir 20 % dyrare · 2025

2 510 kr per hushåll och år

Mittenkommunen: 2 620 kr per hushåll och år

3 1202 50020152025

EnköpingRiksmedianRäknemodell på Trafikanalys och SCB

Räknemodell, inte statistik: bilar per hushåll × länets körsträcka × 0,065 liter per km × 17 kr per liter × 20 %. Linjär, så 40 % ger dubbelt så mycket.

Oljechocken på kartan

Bensin-, diesel- och elhybridbilar · 2025

0,94 per hushåll

Mittenkommunen: 1,03 per hushåll

0,941,1420152025

EnköpingRiksmedianTrafikanalys

Personbilar i trafik vid årets slut som tankas med bensin eller diesel, delat med antalet hushåll. Leasing- och firmabilar räknas där bolaget är registrerat.

Körsträcka per bil i länet · 2025

1 211 mil per år

Mittenkommunen: 1 150 mil per år

1 2571 08320152025

EnköpingRiksmedianTrafikanalys

Finns bara per län och för alla personbilar, så kommunerna i samma län får samma tal. En mil är 10 km.

Eldningsolja i bostäder · 2024

12 kWh per hushåll och år

Mittenkommunen: 19 kWh per hushåll och år

128520152024

EnköpingRiksmedianSCB EN0203

Fossilt flytande bränsle i småhus och flerbostadshus. SCB sekretessbelägger enstaka kommuner.

Så räknar vi

Extra kostnad är en räknemodell, inte statistik: kommunens bensin-, diesel- och elhybridbilar i trafik (Trafikanalys) delat med antalet hushåll (SCB), gånger länets medelkörsträcka per personbil (Trafikanalys, finns inte per kommun), 0,065 liter per km, 17 kr per liter och en prishöjning på 20 %. Modellen räknar inte med att folk kör mindre när priset stiger, med förmånsbilar eller med att leasingbilar registreras där bolaget sitter. Eldningsoljan är SCB:s slutanvändning av fossilt flytande bränsle i bostäder. Delmåtten visas var för sig; vi väger inte ihop dem till ett index. Egen bearbetning, inte Trafikanalys officiella statistik.

Natur & friluftsliv

Naturen runt omkring

Kort svar: 22 naturreservat inom kommunens gräns, tillsammans 46 km² skyddad mark.

22naturreservat i kommunen

Skyddad mark, sjöar, leder och de nationalparker som ligger inom räckhåll från Enköping.

Avstånden mäts i rak linje från kommunens största ort.

Så räknar vi

Naturreservat och skyddad areal kommer ur Naturvårdsverkets öppna data, sjöar och vattendrag ur Lantmäteriets kartdata och leder ur OpenStreetMap.

Naturrisker

Naturrisker i Enköping

Kort svar: Länsstyrelserna har kartlagt 51 översvämningsytor i Enköping mellan 1901 och 2011. Skogsstyrelsen har kartlagt 1 skogsbrand i Enköping sedan 2018.

Tidigare översvämningar

51 kartlagda ytor

Flest år 1977 (18)

Länsstyrelserna 1901 till 2011, CC0

En punkt per kartlagd översvämning och plats i Länsstyrelsernas nationella register. En enda stor översvämning kan ge många ytor, och äldre händelser är sämre dokumenterade, så en kommun utan träffar kan ändå ha svämmat över.

Se översvämningar på kartan

Skogsbränder sedan 2018

1 brand

5,2 ha brunnet

Skogsstyrelsen, CC0

Brandområden på minst 0,5 hektar, karterade av Skogsstyrelsen ur satellitbilder och räddningstjänstens larm. Bränder med okänt år räknas med.

Visa bränderna på kartan

Satellitbränder sedan 2021

21 detektioner

varav 1 kraftiga (över 10 MW), senast 2025-02-14

SMHI, CC BY 4.0

En detektion är en värmeavvikelse som en satellit har sett, oftast en brand men inte en bekräftad. Moln döljer det mesta, så siffran är en nedre gräns.

Visa detektionerna på kartan

Eldningsförbud

Live på kartan

Länsstyrelsernas beslut

Länsstyrelserna, CC BY 4.0

När det är torrt kan det bli förbjudet att elda. Det ändras ofta. Därför visar vi det på kartan.

Se var det är förbjudet att elda
Så räknar vi

Siffrorna är räknade av oss ur källornas kartdata: punkter och brandytor hör till kommunen där de ligger, zoner och kustlinjer klipps mot kommungränsen. Skredrisk och kusterosion är bara karterade i vissa områden, så en kommun utan siffra där är okarterad, inte riskfri. SGU:s skredkartering, översvämningskarteringar, markrörelser och grundvattenmagasin finns som kartlager men räknas inte per kommun här. Källorna är översiktliga och visar var risken bör utredas, inte att den finns.

Året runt

Ljuset, snön och vinden

Kort svar: Det snöar 16 dagar om året här. Men det är mörkret i december som folk underskattar, inte kylan.

16dagar med snöfall om året

16 dagar med snöfall om året. 5,7 timmar sol per dag i snitt över året.

Så räknar vi

Snöfallsdagar och soltimmar kommer från SMHI: en snöfallsdag är ett dygn med minst 1 mm nederbörd och minusgrader i dygnsmedel på närmaste station, median för normalperioden 1991–2020. Soltimmarna är SMHI:s strålningsmodell STRÅNG 2020–2024.

Befolkning

Hur många bor här? Blir de fler eller färre?

Kort svar: 48 591 invånare, +2,3 % på fem år. Takten avgör om skola, vård och utbud byggs ut eller krymper.

48 591invånare 2024

48 591 invånare 2024. Folkmängden har ändrats +2,3 % på fem år.

När fler flyttar hit byggs det nya skolor och affärer. När färre bor här stänger saker. Det märks först i små orter.

47 489202147 848202248 292202348 5912024
Invånare
Invånare
48 591 den 31 december 2024
Tillväxt 5 år
+2,3 % ändring av folkmängden
växer
Medelpension
277 175 kr total pension per år
kvinnor 234 827 kr, män 323 277 kr
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Allmän pension
197 866 kr i snitt per år
Källa: Pensionsmyndigheten 2025
Så räknar vi

Folkmängden är Kolada N01951, SCB:s registerbaserade folkmängd den 31 december. Femårsändringen räknas mellan de två år i serien som ligger närmast fem år isär, och årtalen står utskrivna.

Utveckling

Hur Enköping har utvecklats

Kort svar: Enköping hade 47 489 invånare 2021 och 48 591 2024. SCB skriver fram 53 453 till 2035.

Befolkning · 2024

48 591

+2,3 % sedan 2021

47k53k202120352024

Utfall 2021 till 2024SCB:s framskrivning till 2035: 53 453Kolada N01951

Då skulle 53 453 bo här 2035. Ett eget räkneexempel, inte en prognos.

Milstolpar

  1. 2021Första året i serien: 47 489 invånare
  2. 2023Största ökningen på ett år: +444
  3. 2024Senaste utfallet: 48 591 invånare
  4. 2035SCB:s framskrivning: 53 453 invånare

Kolada N01951 · SCB

Villapris · 2024

3 461 tkr

−7,3 % sedan 2021

3 8763 46120212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N07915

Medianinkomst · 2024

396 800 kr

+12,0 % sedan 2021

397k354k20212024

Utfall 2021 till 2024Kolada N00906

Arbetslöshet · 2025

5,6 %

−6,0 % sedan 2010

4,5 %6,4 %20102025

Utfall 2010 till 2025Kolada N03920

A-kassa · 2025

4,8 %

−65,1 % sedan 1999

3,2 %13,8 %19992025

Utfall 1999 till 2025Kolada N02890

Så räknar vi

Observerad folkmängd från SCB via Kolada. Framskrivningen är SCB:s egen officiella befolkningsframskrivning, och vi räknar inte fram den själva. Medelpris för lagfarna villaköp. Bostadspriser skrivs medvetet inte fram. Sammanräknad förvärvsinkomst, median för invånare 20 till 64 år (Kolada N00906). Ingen framskrivning, vi visar bara utfall. Arbetslösheten över tid är Kolada N03920: inskrivna arbetslösa hos Arbetsförmedlingen som andel av hela befolkningen 18 till 65 år, inte av arbetskraften, och därför lägre än siffran under Jobb (N02280, finns bara från 2020). Ingen framskrivning, eftersom konjunkturen styr och den är inte linjär. A-kassan är Kolada N02890: andel av invånarna 20 till 64 år som fått arbetslöshetsersättning någon gång under året, från IAF. Den är den längsta serien, från 1999, men räknar bara de som har rätt till a-kassa. Riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år, ur samma Kolada-serie. Tänk om-reglaget skalar bara SCB:s egen bana.

Styre och ekonomi

Vem styr Enköping, och hur går ekonomin?

Kort svar: Styret i Enköping 2025: blocköverskridande styre. Balanskravsresultatet var 1,0 % 2025. 2026 fick kommunen 15 277 kr per invånare i utjämningen.

Styre · 2025

Blocköverskridande styre

Kommunstyrelsens ordförande: M, med C, L, KD, MP, Nystart Enköping

  1. 2022 till 2025Blocköverskridande styre
  2. 2018 till 2021Borgerligt styre
  3. 2014 till 2017Vänsterstyre
  4. 1998 till 2013Borgerligt styre
  5. 1994 till 1997Vänsterstyre

SKR via Kolada N05829

Alla kommuners styre på kartan

Balanskravsresultat · 2025

1,0 %

Riksmedian 1,5 %

−0,1 %5,7 %20082025

EnköpingRiksmedianKolada N03139

Årets resultat utan reavinster, som andel av skatt, statsbidrag och utjämning. Kommunallagen kräver att det är positivt, och omkring 2 % brukar räknas som god hushållning.

Soliditet 2025
31,2 % riksmedian 40,0 %
Skatteintäkter 2025
55 811 kr/inv riksmedian 54 834 kr/inv
Kostnadsläge mot struktur 2025
−0,3 % riksmedian 3,5 %
Kommunekonomin år för år på kartan

Utjämningen · 2026

15 277 kr per invånare

får · 747 miljoner kr

15 277 kr5 446 kr20052026

EnköpingSCB OE0115

Vad kommunen får (plus) eller betalar (minus) i den kommunalekonomiska utjämningen. LSS-utjämningen är ett eget system och ingår inte. Inkomstutjämningen är största delen, och senaste året är SCB:s beräkning för innevarande år.

Utjämningen del för del på kartan
Så räknar vi

Styret är SKR:s klassning via Kolada (N05829). SKR räknar MP som vänsterparti först från 2022, så en kommun kan byta kategori mellan 2018 och 2022 utan att styret ändrats. Valresultatet är kommunfullmäktigevalet ur SCB ME0104, inte riksdagsvalet. Ekonomin avser kommunen som organisation, ur SCB:s räkenskapssammandrag via Kolada; riksmedianen är medianen av alla kommuner samma år.

Kommunens pengar

Så spenderar Enköping sina pengar

Kort svar: Av 100 kr går 45 till skolan och 41 till omsorgen (2025). Det är 1 % mindre per invånare än i liknande kommuner. Skulden är 82 322 kr per invånare.

Av 100 skattekronor · 2025

45 kr till skolan

och 41 kr till omsorgen

  1. Grundskola22 kr
  2. Förskola och fritids14 kr
  3. Gymnasieskola8 kr
  4. Vuxenutbildning och SFI1 kr
  5. Äldreomsorg20 kr
  6. LSS och funktionsnedsättning14 kr
  7. Individ- och familjeomsorg8 kr
  8. Gator, parker och räddning6 kr
  9. Kultur och fritid5 kr
  10. Arbetsmarknad och flyktingar1 kr
  11. Politik och revision1 kr
  12. Annat, till exempel vårdcentral och färdtjänst0 kr

SCB OE0107

Av varje 100 kronor går så här mycket till varje sak. Klicka på ringen för att se mer.

Alla kommuners kostnader på kartan

Mot liknande kommuner · 2025

71 074 kr

per invånare, liknande kommuner 72 066 kr

Grundskola
15 632 kr +2 %liknande 15 280 kr
Förskola och fritids
10 028 kr +8 %liknande 9 243 kr
Gymnasieskola
5 481 kr −4 %liknande 5 691 kr
Vuxenutbildning och SFI
705 kr 0 %liknande 708 kr
Äldreomsorg
14 350 kr −9 %liknande 15 771 kr
LSS och funktionsnedsättning
9 606 kr +7 %liknande 8 978 kr
Individ- och familjeomsorg
5 508 kr +4 %liknande 5 319 kr
Gator, parker och räddning
4 404 kr −20 %liknande 5 473 kr
Kultur och fritid
3 679 kr −5 %liknande 3 865 kr
Arbetsmarknad och flyktingar
637 kr +4 %liknande 614 kr

Liknande kommuner är RKA:s sju med mest lik struktur: Motala, Landskrona, Trelleborg, Mark, Alingsås, Karlskoga, Örnsköldsvik.

Kostnadsläge mot strukturen · 2025

+0 %

mindre än strukturen motiverar

Grundskola
−10 %
Förskola
+3 %
Gymnasieskola
+1 %
Äldreomsorg
+9 %
LSS
+5 %
Individ- och familjeomsorg
+9 %

RKA via Kolada

Hur mycket mer (+) eller mindre (−) kommunen lägger än vad åldrar, avstånd och socioekonomi motiverar enligt kostnadsutjämningen. Plus är inte fel: det kan vara ett val att satsa.

Vad det kostar att bo här varje år · 2025

133 434 kr

per elev i grundskolan

Per elev i grundskolan
133 434 kr −8 %riket 145 505 kr
Per barn i förskolan
197 374 kr +1 %riket 195 903 kr
Per gymnasieelev
137 266 kr −1 %riket 137 983 kr
Per plats i särskilt boende
1 026 396 kr −9 %riket 1 125 650 kr
Per brukare i hemtjänsten
425 032 kr +10 %riket 384 970 kr

Kolada (RKA)

Nettokostnad per invånare · 2025

71 074 kr

+43,3 % sedan 2015

49 281 kr71 074 kr20152025

EnköpingRiketSCB OE0107

Allt blir dyrare med åren. Därför ökar kostnaden även om kommunen inte gör mer.

Investeringar per invånare · 2025

23 877 kr

riket 9 335 kr

5,9k2015201720192021202323,9k2025
Investeringsutgifter per invånare

SCB OE0107

Snitt per år 2023 till 2025, per område nedan. Investeringar i kommunala bolag ingår inte.

Vatten, el, bostäder och hamnar
7 663 kr
Skola och förskola
6 310 kr
Gator, parker och räddning
1 881 kr
Kultur och fritid
1 475 kr
Vård och omsorg
865 kr
Gemensamma lokaler och IT
304 kr

Största investeringarna · 2025

Nytt avloppsreningsverk

1 375 mnkr total budget

  1. Nytt avloppsreningsverk1 375 mnkr
  2. Grundskola och anpassad grundskola Lillsidan481 mnkr
  3. Grundskola i Örsundsbro310 mnkr
  4. VA Kolarvik Sjöängarna110 mnkr
  5. Ny idrottshall och fritidsgård Lillsidan98 mnkr
  6. Förskola Bredsand (Storskogen)96 mnkr
  7. Ripans nya förskola86 mnkr
  8. LSS Åkersberg31 mnkr

Årsredovisning 2025, Enköpings kommun

Det här skriver kommunen själv. Klicka på en rad för att läsa mer.

Hela årsredovisningen (PDF)

Var kommunen får pengar ifrån · 2025

65 kr av 100 är skatt

86 259 kr in per invånare

  1. Kommunalskatt65 kr
  2. Statsbidrag och utjämning21 kr
  3. Riktade statsbidrag4 kr
  4. Taxor och avgifter8 kr
  5. Hyror och arrenden2 kr

SCB OE0107

Statsbidragen i statsbudgeten

Långfristiga skulder per invånare · 2025

82 322 kr

riket 62 738 kr

82 322 kr10 837 kr20152025

EnköpingRiketSCB OE0107

Kommunen som organisation. Ett hopp brukar vara en internbank: kommunen lånar och lånar vidare till sina bolag.

Pensionsskuld i balansräkningen
9 719 krriket 8 913 kr
Räntekostnader per år
1 332 krriket 1 707 kr
Så räknar vi

Nettokostnaden är vad verksamheten kostar sedan avgifter, hyror och riktade statsbidrag dragits av, alltså det som betalas med skatt, generella statsbidrag och utjämning. Den kommer ur SCB:s räkenskapssammandrag (OE0107), är löpande priser och delas med folkmängden 31 december. Affärsverksamhet som VA och kommunala bolag ingår inte, och en kommun som driver skolor eller lokaler i ett bolag ser därför billigare ut i investeringarna. Liknande kommuner är RKA:s sju kommuner med mest lik struktur (Kolada). Kostnadsläget är RKA:s nettokostnadsavvikelse: hur mycket mer eller mindre kommunen lägger än vad dess struktur motiverar enligt kostnadsutjämningen. Långfristiga skulder omfattar även lån som kommunen vidareförmedlar till sina bolag.

Frågor

Vanliga frågor om Enköping

Hur är det att bo i Enköping?

Enköping har 48 591 invånare och ligger i Uppsala län. Medelåldern är 42,0 år. Medianinkomsten ligger på 396 800 kr per år. 82 % av invånarna uppger att de känner sig trygga i kommunen. Årsmedeltemperaturen är 6,8 °C.

Hur många bor i Enköping?

48 591 personer bodde i Enköpings kommun 2024 enligt SCB, vilket är Sveriges 54:e största kommun. Folkmängden har ökat 2,3 % på fem år.

Vad kostar det att bo i Enköping?

En bostadsrätt kostar i snitt 22 230 kr/m² (2024). Ett småhus kostar i snitt 3,5 miljoner kronor. Kommunalskatten är 33,05 %.

Hur är arbetsmarknaden i Enköping?

Arbetslösheten i Enköping var 5,2 % 2024. Medianinkomsten är 396 800 kr per år. 37,8 % av invånarna har eftergymnasial utbildning.

Hur är det att vara student i Enköping?

37,8 % av invånarna har eftergymnasial utbildning. Bostadsrättspriset ligger på 22 230 kr/m².

Hur är det för barnfamiljer i Enköping?

85,4 % av eleverna i Enköping blir behöriga till gymnasiet (2024). Kommunen lägger 119 569 kr per barn och år på förskolan. 82 % känner sig trygga i kommunen.

Hur är vädret och klimatet i Enköping?

Årsmedeltemperaturen i Enköping är 6,8 °C. Ett normalår når den varmaste dagen 30 °C och den kallaste natten -24 °C. Det faller 594 mm nederbörd om året, fördelat på 99 regndagar och 16 dygn med minusgrader. Solen lyser i snitt 5,7 timmar per dygn.

Är det tryggt att bo i Enköping?

82 % av invånarna i Enköping uppger att de känner sig trygga (2023). Antalet anmälda våldsbrott är 922 per 100 000 invånare.

Vilka orter finns i Enköpings kommun?

De största orterna i Enköpings kommun är Enköping, Bredsand, Örsundsbro, Hummelsta, Grillby, Fjärdhundra, Lillkyrka, Hjälsta, Eknäs, Frösthult, Nysätra, Simtuna.

Länet

Andra kommuner i Uppsala län